» Poradna » Windows (a jiné OS)

WIN 10 - Spustění aplikace jako admin

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak nastavit uživatele ve WIN 10, který je obyčejný user, aby mohl spouštět určité aplikace v režimu jako by je spustil administrátor? Mám PC, který používá více lidi, já jsem zde jako administrator, ale ostatní jako obyčejní uživatelé. V pc je nainstalovan soft, který pro správnou funkci musí běžet jako by je spouštěl admin. Jde to nějak udělat, aby nebylo vyžadováno přihlášení admina a obyčejný user mohl takovou aplikaci spustit?

Odpovědi na otázku

zkus tenhle soft:https://robotronic.de/runasspcen.htmlpokud jsem to dobře pochopil, tak danému uživateli vyrobíš něco jako zástupce s certifikátem pouze pro danou aplikaci, kterou pak spouští s admin právy.

Nestačilo by len ostatným užívateľom udeliť prístup do adresára kam sa ten softér nainštaloval?

No nevím, zda by to vyřešilo můj problém, pač tu aplikaci je možné spustit i jako neadmin, ale nefunguje korektně. Aby to fungovalo správně tak musí být spustěna jako admin.

a preco ich teda nespustis ako admin?

Asi nerozumím. Normální user nemůže bez přístupových práv nebo hesla admina spustit aplikaci v admin režimu. Prostě bych potřeboval, aby aplikaci obyčejný user spustil jako kdyby ji spustil admin, ale bez toho aby musel zadávat heslo admina.

tak ked ta aplikacia nieje sravena aby to vedela, tak vsetkych uzivatelov daj do skupiny admin a mas vybavene. Inak by mohlo pomoct prava mys "spustit ako admin"

Po spusteni jako admin to chce u obycejneho usera prihlasovaci udaje pro admina ...

nechce. pridaj si uzivatelov do skupiny administrators, pisem ti to vyssie. Dufam ze mas winPro, ked riesis uzivatelov. Za dalsie, preco konkretne nemoze 7 pracovnikov pracovat pod 1 kontom, ked tam aj tak nesedia naraz?

Ale on nechce, aby ti lidi byli administrátoři. Je správné, když běžný uživatel pracuje pod svým obyčejným účtem a administrátorský účet slouží jen k nastavování, instalacím a podobně, nikoliv k běžné práci běžného uživatele.

a hlavne sa pytat na podpore tej tajnej aplikacie ktoru pouzivas, normalne apps idu aj pod userom, ked to nejde, 99% je na vine autor.

ten RunAsSpc pod W10 nefunguje?Kdysi jsem to pro srandu zkusil na starších Win a fungovalo to výborně - běžný uživatel spouštěl díky aplikací vytvořeného zástupce tu jednu konkrétní aplikaci (a nic jiného) jako admin, aniž by musel znát admin heslo.

Jeste jsem nezkousel, ale rad bych to chtel vyresit moznosti primo pres windows. Precimusi existovat moznost, ne?

nevím proč by nutně musela na tohle existovat nativní funkce. Ale klidně hledej, když na to máš čas... Třeba zjistíš, že existuje, ale jen pro korporátní edice, nebo něco podobného...

Někde jsem četl, že stačí nastavit Plánovač úkolů, ale už jsem to nedohledal. Je to možné?

Ano, v principu by to mohlo jít, vytvoříš plánovanou úlohu, uložíš jí heslo administrátora a povolíš jí ruční spouštění. Ještě by to pak chtělo dostat nějakého zástupce té plánované úlohy na plochu nebo vymyslet nějakou aktivační událost, protože spouštět to přímo z plánovače úloh by bylo poněkud nepraktické.

Postupů je plno. Třeba: https://www.sevenforums.com/tutorials/11949-elevated-... Je to pro Win7, ale plně funkční i ve Win10. Odkaz zkráceně: https://1url.cz/3z1Eg

Tenhle návod jenom odstraní UAC okno, ale pokud zadá, že se task má spouštět pod jiným uživatelem s admin. právy a zadá jeho heslo, mělo by to fungovat.

Prostuduj si ten návod ještě jednou. O zadávání hesla se tam nic nepíše (heslo není třeba).

Nevím jestli si 100% rozumíme, ale jde mi o to, že ta aplikace se dá spustit i jako obyčejný user, ale má omezené funkce. Konkrétně mi jde o aplikace Sketchup a V-Ray. Aplikaci normálně spustím, ale V-ray se mi spustí jen, když spustím apku jako admin. Proto bych chtěl i u normál ího účtu aby se mi to spustilo jako kdyby to bylo spustěné přes "Spustit jako admin" ale bez nutnosti zadávat heslo.

Cili chces obejit zakladni princip bezpecnosti operacniho systemu. To se ti, obavam se, nijak jednoduse nepovede.

Zkus obyčejný příkaz runas, který vložíš do batky a tu potom na plochu onoho obyč uživatele. Na W7 i W10 ho přesně k těmto příležitostem používám.https://sourcedaddy.com/networking/the-runas-comm... S parametrem /savecred uloží heslo (po prvním zadání).

Zeptal bych se autorů programu - oni nejlépe vědí, kam všude program přistupuje a tedy k čemu má mít uživatel práva ...

Cez command [runas /user:ComputerName\Administrator /savecred “C:\Path\To\Program.exe“] to nejde?