» Poradna » Počítačové sítě

WiFi rozbočovač nebo switch?

Zdravím, potřebuji připojit k síti pomocí kabelu notebook a Smart TV, nechci vrtat další díry pro kabel, zajistil jsem že to můžu "rozdvojit" pomocí rozbočky (např této: https://m.alza.cz/oem-2x-rj11-cat3-6p4c-d23... )Nebo pomocí switche, co je lepší?Router mám s pásmami 10/100/1000 a switch s podporou 1000 vyjde ve srovnání s rozdvojkou o dost dráž, je v tom velký rozdíl?Na ntb bych potřeboval pracovat i za běhu tva tudíž bych se i rád zeptal zda rozdvojka nedagraduje kvalitu.

Odpovědi na otázku

Switch.Gigabitovy byt nemusi, pokud chcete za kazdou cenu usetrit, staci 100Mb/s.Se switchem to na rozdil od tehle rozdvoky bude fungovat. A to je vyznamna kvalita sama o sobe.

Na druhou stranu, obycejny 5-portovy gigabitovy switch stoji cca 400 Kc, to neni zadna drahota. Rozhodne lepsi reseni nez rozdvojka.

Ta rozbocka je na telefon, takze kvalitu Ethernetoveho pripojeni bude degradovat urcite. Na nulu. Nehlede na to, ze konektor RJ45 do rozbocky s RJ11 nestrcis.

… předběhl jsi mě...

A to ani nemam tretry :)

Děkuji za radu, nedalo by se to řešit třeba tímto?https://www.czc.cz/solarix-zasuvka-cat5e-utp...

Ne, a o pár korun dráž pořídíte ten nejobyčejnější 100Mb switch.

Ne. Potrebujes switch.

… a navíc ta rozdvojka je pro telefon - RJ11.Ethernet se používají konektory RJ45.

...potřebuješ třeba tento switch: https://www.czc.cz/tp-link-tl-sg105/122873/p...

Tento je sice parádní kovovy, ale mam ho doma a vydava takové vysokofrekvenční pískání, což dost otravuje

… tak jestli je ještě v záruce, tak bych ho reklamoval. /Měli by to uznat./

Děkuji za radu, nedalo by se to řešit něčím takovýmto?https://www.czc.cz/solarix-zasuvka-cat5e-utp...

Ne neslo, to je zasuvka pod omitku, musis k ni mit privedene dva kabely. Nevymyslej nesmysly a kup swich, neni tak drahy...

A co to má společného s WiFi?

Kazda WiFi je vlastne takovy switch Pripoji se na ni vice zarizeni soucasne

Wifi rozbocovac, to je este vacsia blbost ako kaviarove toasty.

wifina = internet

Jenze Internet = Seznam, takze WiFi = Seznam...

Tazatel je zjevne laik, ne uplne znaly problematiky a terminologie... pro ten dotaz polozil. Akorat mistni "vseznalkove", kteri se nad toto neumi povznest si z nej musi utahovat Predstavte si situaci ze prijdete k doktorovi, popisete svuj zdravotni problem neodborne vlastnimi slovy a on by se vam misto snahy pomoci a urcit diagnozu zacal vysmivat ze neznate terminy atd... asi by vam to nebylo moc prijemne co?

By si sa divil, prave som takeho doktora vymenil.Poteboval som papier na soferak.Zdravy dochodca, okuliare len na citanie...Pretoze som zdravy, tak som u danej doktorky nebol aspon dva roky.Navsteva: samozrejme pocitac (a hura, mozne diagnozy)Lekarka sa na mna ani nepozrela a zacala chlit z pocitaca:* pchal vam niekto prst do konecniku, nemate rakovinu hrubeho creva?* mate rakovinu pluc, kedy ste boli na **** (ani neviem nazov)* kedy ste si merali cukrovku (preco, nemam dovod)* aku mate stolicu, kedy naposkedy bola diagnistovana* bol ste stepeny proti tetanu (netusim)* mal ste vakcinu proti z x, v roku asi xx* ake ste nemoci mal v detstve ( kuva dotaz na dochodcu)Tych dotazov bolo kopec.Doktorka bola "ustretova", ziadala asi 50 zbytocnych vysetreni.(a v ramci pocitaca si mohla odklepmut, aka je super/hyper)--------------------------------------------------------------Novy doktor, ziadny problem.Pekny den prajem.

Super...tak ti přeju stejně "prověřeného" řidiče v protisměru, který ztratí vědomí. Protože on přece nikdy s cukrovkou problém neměl....omg

Je to teda uz mimo tema, ale...Zjevne jste nepochopil hlavni myslenku meho prispevku ale je to pochopitelne, kdyz berete jako nevyhodu kdyz se o vas chce doktorka starat protoze uz jste v rizikovem veku, vy to berete jako obtezovani a misto toho radsi zajdete za nekym, komu je to jedno a jen ho zajimaji penize za vystaveni potvrzeni... mate to zvlastne nastavene...

No jo, ale když někdo přijde k doktorovi, že ho bolí rameno a ve skutečnosti mu přestala fungovat pračka...

Děkuji za zastání, já jsem si na to zde na živě již zvyknul :/Snažím se být jiný než ostatní a psát jen když můžu poradit a nikdy si z člověka nedělat srandu, bohužel lidí jako my je tady menšina.

Nedalo by se to řešit třeba tímto?https://www.czc.cz/solarix-zasuvka-cat5e-utp...

NE.Resp. ano, ale musíš tam přivést 2 kabely ...

Ano, dvojzásuvka by se použít dala, do každé ze zásuvek by se zapojily dva páry. Rychlost přípojky by ale klesla z 1x gigabit na 2x 100Mbit/s a takové rozbočení by se muselo použít na obou koncích kabelu.Televizoru by pokles rychlosti nevadil, jestli by ti vadil na laptopu (snížená rychlost přístupu na NAS-server, například), musíš vědět ty.

Vlado, kdyz se on tak blbe pta, urco nedokaze 4x2 kablem propojit aby to jelo. Kdezto kdyz kupi Switch a par patchkabelu, myslim ze to dokaze porpojit a navic nedegraduje sit na 100Mbit ale zustane mu 1Gbit. ktera je 10x rychlejsi. Takze tazatel kua co porad resis. Switch 5port 1Gbit za 400,- na TV mas penize, ale na Switch, ktery je nejlepsi a nejstabilnejsi reseni nemas? To je jedna utrata v hospode. Navic Seitch je neco jako prodluzka. Prste to pichnes kdekoli to vleze a ono to jede, neni treba nic nastavovat. Hotovo.

Otázka zněla: šlo by to? To mu mám lhát?

To mas vlastne pravdu. Ale dalo by se to resit timhle, kdyby mel tazatel zkusenosti. Kdyby je mel, udelal by to sam. Pokud to neni schopen udekat sam, a nedokaze pohledat, tak by to neslo svépomocí.

Pokud má router na sobě i switch, což mnoho z těch domácích mívá, a je v něm volných dostatek portů, Uvažoval bych v první řadě o tom, jestli jej nemůžu dát k televizi a tedy nemusím řešit chybějící kabel ve zdi. Druhá varianta by byla, doplnit chybějící kabel do zdi. Obě tyto varianty jsou dost laciná záležitost, což jsem vytušil že je docela důležitý parametr. Laciné a dobré věci existují jen ve velmi omezeném výběru a tak daalší věci už nebudou buď laciné, nebo dobré.Koupit switch, znamená mít doma stále zapnutý další cajk, což sežere několik set korun ročně jen na spotřebě elektřiny a několik set jednorázově při koupi. Řešit to přes WiFi. Hádám že router má v sobě i WiFi accesspoint, čili dongle do televize by mohl vyřešit připojení televize, pokud není potřeba tlačit do ní velké objemy dat. Pak by asi pomohla WiFi jedině v případě že bude dobře fungovat s reálnýma přenosama ve stovkách megabitůPokud televizi i notebooku stačí stomegabit, šel bych klidně do toho rozdvojení. On symentrický stomegabit stačí na velkou spoustu věcí. Lidi mají zkreslenou představu o tom, co projde stomegabitovým stabilním spojem, protože kde kdo prodává internetové přípojky házející stovkami megabitů a ono to pak stejně nijak zázračně nefunguje, ale za to nemůže ta propustnost. za to může to, že není někde kdekolik po cestě dodržená. Já jsem dneska pracoval s dalšíma deseti lidma na společném dvacetimegabitu a to v tom byly i telefony a neměl jsem pocit že by to jelo tak pomalu, aby mi to vadilo. Ale to byl po celé cestě garantovaný dvacetimegabit. Pokud se bude kupovat rozdvojka, tak se musí koupit taková, co tohle umí. Né že to má příslušné díry, jak jsi se tady pokoušel několikrát nadhodit, ale že má i odpovídající zapojení. Sranda je, že dvě ty rozdvojky (ano, budou potřeba dvě, na každý konec společného kabelu jedna) budou i s poštovným třeba za tři stovky a nejlevnější switch co by zachoval gigabit, bude za stejnou cenu, jen si ho člověk může vyzvednout Ukázat celý příspěvek

…přes WiFi bych připojení TV nedělal. Lepší je kabel...… a budeš mít ZAP WiFi router...… a muset mít USB WiFi dongle …… a TV ten dongle musí podporovat … /prodávají USB dongle přímo k TV - je v návodu jako příslušenství/...tak nevím, jestli je to jednodušší ...

Kabel je bez pochyby lepší, ale na spoustu věcí WiFi satčí i s rezervou a tohle by taky mohl být ten případ. Težko říct na dálku a bez znalosti konkrétního routeru, televize, proporcí bytu.Možná je televize v tomto smyslu snadno dovybavitelná. Ale je fakt, že bych asi upřednostňoval kabel, snad i za cenu té rozdvojky. Necítím se být ochuzený, když sedím s notebookem na stomegabitu,

… napadlo mě "potom" ...Jestli jeho TV má už WiFi /v sobě/, tak samozřejmě USB WiFi dongle nepotřebuje./Bral jsem podle mojí starší TV, která bohužel WiFi nemá/.A jestli už používá WiFi router /např. pro tel., atd./, tak má už trvale ZAP stejně.

Nechce se mi to cist ale jednoduse. Pomoci toho jen 100Mbit ale musi umet. Rouet ma vetsinou 4port switch ale nechce se mu vrtat. Tompadem za par stovaku 5 port switch a zapoji sam to je hodne blvuvzdorne a zvladaji to i holky. Takze jedine rozumne je switch. A jdyby to chtel povysit, muze koupit nejake routwr/ap a touter prepnout do rezimu ap a bude mit neco jako switch s wifinou na posilneni hlucheho mista.