» Poradna » Počítačové sítě

WiFi routery - firmware

Chtěl bych si pořídit nový ''trochu lepší = ne za 5 stovek'' WiFi router a chci se zeptat vás na zkušenosti, jaký výrobce se snaží vydávat alespoň 1-2x ročně nějakou firmware bezpečnostní aktualizaci, ke svým routerům? Z mé zkušenosti s routery TP-LINK a NETIS vím, že je podpora naprosto tragická a k mému aktuálnímu routeru je poslední firmware z dubna 2016 ! .... Má někdo nějaký tip tak do cca 2k Kč? Slyšel jsem že špatnou volbou by nemusel být např. tento Netgear R6350 AC1750...

Odpovědi na otázku

To je podle mě tak na jedno brdo. S rozumným routerem je třeba jít výš. Mikrotik, Cisco, Synology, u nás možná Turris...

Netgear neznam. Mikrotik vydava aktualizace casto. Viz https://twitter.com/mikrotik_buildOsobne pouzivam "long-term" verze, kdy staci aktualizovat dvakrat az trikrat za rok.

Netgeary jsou fajn. Ale ohledne FW nikdy nevite, jestli pro dany typ vyjdou dva tri za rok nebo jeden za pet let. Zakladni otazkou je, zda to ma u domaci site smysl to nejak extremne resit, kdyz realne mnohem vetsi rizika byvaji uplne nekde jinde. (Ani patnact FW updatu za rok nepomuze, kdyz je uzivatel vul a necha zapnutou administraci z WAN nebo ponecha zapnute WPS..) Pak je tu (temer) vzdycky moznost nejakeho 3rd party systemu ... *WRT, kdyby nekomu ten FW fakt tolik lezel na srdci.

PS: Vyse zmineny Netis ... to je spatny vtip, ne router. Tam nema smysl nejaky FW vubec resit. TP-Link ma aspon za ty prachy temer vzdy slusny HW.

Tak si do toho TP-Linku nahrajte OpenWRT a je to.

Načo ti bude posledná aktualizácia zo zajtrajška keď to nemá WPA3?

A ono ho neco ma nebo jsou tim padem vsechny wifi routery k nicemu? ;o)Nez se zeptate, taky to nema IPv8.

To ja len, že niekto nevie, že bezpečnosť wifi sa už posunula. Inak tie routre od O2, Telecomu a iných niesú nikdy aktualizované a fungujú spoľahlivo, teda čo sa týka bezpečnosti bez verejnej adresy.

Verejnost IP adresy ma vliv jen a pouze na to, jestli Vam to muze vohakovat miliarda lidi nebo jen stovky az tisice lidi. Tim je lepe vubec neargumentovat.Routery od Kysliku samozrejme updaty mivaji. Ale z praktickeho hlediska hraje ve prospech uzivatelu spis jejich nezajimavost z pohledu utocniku (minoritni zarizeni v nezajimavych sitich).

Minoritné to bude najskôr preto, lebo tie routre nemajú super featurky ako u tých tplinkov a podobných, kde je množstvo chýb. Dalo by sa povedať, že čím jednoduchší, tým nezaujímavejší.

Minoritni je to protoze je jich malo. Ono je jich dokonce extremne malo kvuli HW i SW verzim specifickym pro ruzne zeme, obzvlast pokud hovorime o CZ nebo SK.O pritomnost nebo absenci (sranda)ficur, na ktere se stejne neutoci / ktere nejsou podstatne pro utok typicky nejde.

S tým by sa dalo súhlasiť. Ono niektoré majú aj špecifický firemný firmware, ktorý nieje na internete dokumentovaný. A málo ich rozhodne nieje, keďže sú nasadzované plošne po celom svete akurát ich diverzifikácia fw z nich robí málo zaujímavú vec pre hekerov. Existuje ovšem minimálne jedna sranda feature, ktorú má zapnutú na svojich routroch jeden nejmenovaný prevádzkovateľ (free wifi) a to už stojí za zváženie heknutia.

„Existuje ovšem minimálne jedna sranda feature, ktorú má zapnutú na svojich routroch jeden nejmenovaný prevádzkovateľ (free wifi) a to už stojí za zváženie heknutia.“K čemu? Abys mohl používat jejich free wifi zdarma?

Zrejme nevieš čo všetko sa dá s akoukoľvek wifi spraviť. Nesúvisí to s tým, že by som ju používal. Doporučujem preštudovať manual k niektorým UbiQuity hotspotom. Tam sa to dozvieš.

Napověz tedy hloupému…

Ja si nemyslím, že si hlúpy. To by som si nedovolil. Verím tomu, že to najdeš ak to skutočne chceš vedieť. Môžem to ovšem napísať aj inak: Domácu úlohu si urob sám!

Pokud nepotřebuješ nějakou funkčnost která je jen u vyšších modelů, tak jsou to jen vyhozený peníze a nepoznáš žádný rozdíl. To že na něco nevychází updaty neznamená, že je to špatně. Výrobce prostě uvedl router s firmwarem u kterýho nezjistil žádný problém, funguje a není důvod ho měnit.

To zalezi na tom, zda vykon povazujete za "funkcnost".Zarizeni za 500CZK podporujici teoreticky terabitovou wifi 802.11abcdefghchijklmnopqprstuvwxyz v praxi funguje o hodne hur nez staricky 802.11bgn router za tri tisice.Ted prakticky: Na domaci ucely je ten R6350 jednim z nejlevnejsich slusnych routeru.A funkcnost a bezpecnost v dobe vydani != funkcnost a bezpecnost rok pote.

Za 500 jsou prakticky dostupné jenom 2,4GHz věci s bgn. A fungují úplně stejně jako ty drahý (bavím se konkrétně o TP-LINKu). Není znatelný rozdíl v pokrytí signálem a není ani rozdíl v rychlostech (rozhodně né takový který by ospravedlňoval násobně vyšší cenu).

Neviem ako R6350, ale mnohé tplinky, ale aj D-Link, Asus... a to aj tie drahšie trpia zvláštnou zamŕzacou chybou. V tých drahších je tento zamŕzací problém napravený vcelku dosť komicky a to automatickým reštartom routra, pretože zamrzne iba wifi časť. LAN funguje normálne aj keď wifi zamrzne. Na Mikrotikoch som sa za 5 rokov používania zatiaľ s týmto problémom nestretol.

- Tu petistovku jsem myslel obrazne.- Ani omylem nefunguji uplne stejne.- O pokryti vubec nejde.Pokud nemate prakticke zkusenosti se slusnejsimi routery, muzete si o tom aspon neco precist. Ono tech informacnich zdroju neni az tolik, pokud nebudeme brat v uvahu pseudorecenze od laiku zcela srovnatelnych, ale rekneme ze muzete zacit treba zde: www.smallnetbuilder.com .

Nezpochybňuji to a nehádám se. Ale na domácí použití tam to heslo je zejména kvůli tomu aby se tam nepřipojoval soused. A pokud člověk není paranoidní tak mu je taková věc ukradená. Aktuálně jede kauza Huawei a nevšiml jsem si že by se lidi zbavovali modemů, telefonů atd.

To je samozřejmě nesmysl. Podpora a případný update je u zařízení připojených k veřejnému Internetu naprosto zásadní.Ať si tazatel buďto koupí něco, na čem zprovozní OpenWRT nebo vhodný Mikrotik apod.

No, u toho Mikrotiku bych zase tolik nejásal. Jednak používají zastaralé jádro (kernel 2.4!), spoustu věcí to neumí (třeba multihoming na IPv6 (díky zastaralému jádru)), má to velice pomalé BGP, a s těma opravama chyb to taky není tak horké (viz třeba chyba, kdy správně upravený IPv6 packet mohl shodit zařízení, a jejíž oprava trvala rok).

Jojo, pomale BGP a multihoming na IPv6 jsou presne ty veci, ktere by mely trapit uzivatele, ktery si chce koupit router v cenovem rozsahu 500,- az 2000,- Ach jo. Trochu soudnosti, prosim.

Multihoming by některého uživatele i trápit mohl, přeci jen když máš dvě aktivní připojení (hlavní a záložní) tak potřebuješ nějak odlišit, kterým rozhraním ti ten packet přišel, abys jej mohl zase stejnou cestou poslat zpátky.Ale o tom to není. Jen jsem chtěl upozornit, že i Mikrotik má máslo na hlavě, že není tak dokonalý, jak jej tady někteří adorují.

Dobrá. A kdo tedy je dokonalý ? Cisco ?

Já mám nejlepší zkušenosti s kombinací routerboard hw + openwrt (ale za tento názor tu budu nejspíš ukamenován).

To naozaj budeš. Práve openwrt obsahuje onen zamŕzací problém a všetky routríky, ktoré majú niečo spoločné s openwrt ho obsahujú. Prejavuje sa to málokedy a málokomu, pretože musia existovať špecifické podmienky aby to zamrzlo, ale tá chyba tam je stále a povedal by som, že minimálne 10 rokov. Zatiaľ ju nikto neopravil, pretože ju nieje možné jednoducho vyvolať. Keď si niekto nahraje openwrt do Mikrotiku, tak bude mať zamŕzajúci Mikrotik. Openwrt je často súčasťou firemných firmare, ktoré si openwrt upravujú, preto je možno nájsť aj na tejto poradni dotazy s mrznutím nových tplink 741/841 a ďaších.

Cisco? :o))))))))Verim, ze timhle jste spoustu profesionalu, kteri s technikou od Cisca pracuji, pobavil stejne jako mne!

Ja presne tohle resim znackovanim paketu a spojeni. Na Mikrotiku Nikdo myslim netvrdi, ze Mikrotik je dokonaly. Ale v dane cenove hladine a pri konkurenci typu Tenda nebo D-Link ma k te dokonalosti pomerne blizko.Mimochodem, jak se resi BGP nebo multihoming na nejake te Tende?

Ano, na Mikrotiku si to značkování na v4 klidně uděláš, ale na v6 prostě není podpora (a vymlouvají se na zastaralé jádro odhadem už asi 8 let).Multihoming a BGP se na Tendě řeší tak, že tam nahraješ firmware, který to umí.

OK, beru. Netusil jsem, ze to na IPv6 vubec nefunguje.

Přesně tak, píšu již výše. Navíc naznačuje, že má TP-LINKy, a tam je podpora modelů ze strany OpenWRT opravdu bohatá, takže jestli nemá úplně nějaký ultradrek, mohl by tam alternativní FW v pohodě použít.

Ak Vám záleží len na aktualizáciach, Asus ich má celkom často, minulý rok možno 4 a tento rok asi druhá čo ho mám.