» Poradna » Počítačové sítě

Wifi router

Ahoj, chtel bych koupit novou wifi do dvou poschodoveho rodinneho domu. Mam 100 Mbit internet pres optiku.Koukal jsem na internet a tyto dva routery se mi celkem libi a odpovidaji mym pozadavku.https://www.alza.cz/tp-link-archer-ax10-d5774... https://www.alza.cz/asus-rt-ac59u-d5663150.htm Mate nekdo zkusenosti nebo byste doporucili neco jineho? Diky.

Odpovědi na otázku

Za mě doporučuji kombinaci mikrotik routeru a ubiquiti AP. Je to mnohem kvalitnější řešení, než tyhle předražené krabičky. Ovšem to také není řešení, které strčíte do zásuvky a samo začne fungovat. Takže to závisí na vašich osobních zkušenostech.

moje zkusenosti se sitemi jsou na dost zakladni urovni, dokazu router nastavit, kdyz mam udaje, ale jakmile neco nefuguje, tak koncim

Nejlevnější řešení... dolů jeden router a nahoru druhý jako AP.Kvalitní řešení.. jak píše PapiCZ

Predpokladam, ze mate internet zakonceny standardnim ethernetovym kabelem.Doporucuji pokryt kazde patro vlastním WiFi (idelane uprostřed) a ke každému AP natáhnout ethernet od centrálního routeru.Osobne mam dobre zkusenosti s Ubiquiti UniFi napr https://www.alza.cz/ubiquiti-unifi-uap-ac-lr-... Pripadne lze zkusit produkty Asus rady Lyra napr https://www.alza.cz/asus-lyra-mini-ac1300-2ks... kde jedna jednotka je hlavni router a druha je jako WiFi repeater / AP. Predpokladem funkcnosti je to ze druhou jednotku umistite tak aby mela signal z te první a mohla ho pak dal distribuovat. Tedy napr opet do druhého parta nad první jednotku.

ano, od providera mam ethernet na konci, pak jde do routeru a z toho do switche. Dekuji za radu, ale toto reseni je pro me uz dost drahe, ty dva tisice jsou strop.

Jedním WiFi AP zcela jistě nepokryjete obě patra domu. Leda by jste měl místnosti o jednotkách m2. A Rozhodně né 5GHz, nabízí sice vyšší rychlosti a větší odolnost proti rušení, ale podstatně hůře prochází pevnými překážkami (zdmi)Případně jaký máte router (WiFi) teď? A kde umístěný? Nestačilo by jen přidat další AP na vykrytí domu? Neznáme celkovou dispozici takže se nedá blíže poradit.

Vyse popsane reseni na MT se jevi znacne rozumnejsi, AP vzit od MT.Neni ducod kombonovat, Capsman se take muze hodit.A zajiste pripojit kabelem.Nejake opakovace fakt ne.

A co mas ted? Mozna staci koupit nějaký asis rt a to co mas ted použit jako ap o patro výše.

mam ted Xiaomi Router 3, ale prestava nejak fungovat, tak proto kupuji novy

Jak je starý? Jak se projevuje to "přestává fungovat"? Nestačilo by jen vyměnit napájecí adaptér (ty většinou odcházejí nejdříve)?

Pripadne restart do tovarny a znova nastavit. taky uz se mi to stalo. Ikdyz jeste jsem musel udelat upgrade FW. a zase 3 roky klid. A pak staci jen do patra natahnout kabel a dat tam nejaky Asus. protoze asus ma ficurku, ze jej v pruvodci hned nastavis jako AP. tzn samo se vypne DHCP server, aktivuje se klient. vsechny porty hodi do jednoho switche, takze mas cca 5port switch. a z je jen na tebe, zda kupis 100Mbit lacinejsi, nebo 1Gbit porty a wifi s ABGN

to asi nebude uplne mozne, protoze se mi ted router nedavno hodil do cinstiny.

wifi vzdycky chvili funguje a pak zase ne a hlasi pritom porad pripojeno.

To bych tipoval právě na odcházející napájecí adaptér. Za tu čínštinu v routeru může samozřejmě ten proslulý Japonec Samoseto, že?

no ano, protoze jsem tam mel asi dva roky, co ho pouzivam anglicke rozhrani a jednou mi nesla wifi, tak jsem se podival do nastaveni a bylo cele v cinstine.

a translate google nejede? aby ti to prelozil kde je v settingach language a tam bude na vyber urcite inglis...

tak to bohuzel neni, maji striktne oddelene english a CN firmware, musel bych to mas nejak preflashnout

Zapomeň na to, že bys jedním routerem pokryl dobře dvoupatrový dům, to není šance. Takže kup jeden router + jeden AP.

Mám stejnou zkušenost. Strop v rodinném domě je tak silná vrstva cihel, betonu a bůhví čeho dalšího, že ani přímo o patro níž z Wifi signálu nezbyde skoro nic. Pokud dáte wifi dokonce na půdu, tak v přízemí ani neuvidíte, že na půdě vůbec nějaká wifi je.

Tohle spíše souvisí s vyzařovací charakteristikou prutové antény (samozřejmě, i při "vhodném" natočení antény je strop hodně velká překážka šíření wifi, zvláště pro 5 GHz)