» Poradna » Počítačové sítě

Wifi router x AP x směrová anténa . prosba o radu

Zdravím, potřeboval bych z domu (WiFi modem od O2 s pidi anténkou) dostat signál cca 700 metrů od domu k Wifi kameře. Takže by mi stačil "úzký pruh" signálu, zamířený na kameru. Bohužel není přímá viditelnost, jsou tam stromy. Díval jsem se na různá zařízení a rád bych získal radu - potřebuji WiFi extender, Access point nebo směrovou anténu? Zejména rozdíl mezi access pointem a směrovou anténou mi není moc jasný. Je můj požadavek vůbec technicky reálný? Díky moc

Odpovědi na otázku

Když tam není přímá viditelnost, tak wifi fungovat nebude - to potřebuje tu přímou viditelnost

prvaze to nevieme a ani neviem kde to je, trosku, pridaj naprikla okraj sidliska 7 poschodie a garaze za polom - to uz je ina kavanapis normlany prispevok, teda o do presne ide atd, co chces monitorovat atd

wifi modemy si anpredavaju, tak napsi presne siloa zancku toho wifi co mas,bud trosku ako clovek, posli aj fotky ako to tam vypada atd.

Fotky večer přidám, ještě jednou se omlouvám, netušil jsem, že záleží na tolika faktorech...

Dobre a ksus aj opisat ako to tam kde mas kameru vyzera, ci sa da napriklad umiestnit an budovu alebo stoziarik dajme tomu 5 metrov vysoky alebo na strom - za ucelom priamej viditelnosti.

700 metorv, bez zastavby, prekazka zelen technciky je to takmer iste bez problemov a da sa to urobit a bude to dobre fungovat (mohli by byt problemy napriklad staoziare vysokeho napatia vo vyhlade a podobne, ale takto ako pises by to malo ist bez problemov)

to jAnože Tvůj příspěvek není v češtině zas tolik nevadí. Ale že to není ani Slovensky! Co zkusit ty příspěvky psát tak, aby tomu Čech nebo Slovák aspoň trochu rozuměl? To nejsi schopen si po sobě občas ty žvásty ani přečíst? To se nestydíš s tímhle vystupovat na veřejnosti?

Důležitý je pro mě to, že je někdo tak hodný a poradí. To, že píše rychle mi popravdě vůbec nevadí. Ono moc takových lidí zase není...

Bohužel, zrovna ten to ti jakože rádí je naprostý diletant a vůbec tomu nerozumí. Píše naprosté bludy, potřebuje se jen vyplkat a tys mi na to skočil. Pokud je to 700m a stromy v cestě, tak na WiFi zapomeň, to je prakticky bez šance.

Sorry za překlepy, před chvílí jsem byl probuzen z narkózy, jsem ve špitále :) Vážně, 700m přes stromy není šance.

vsak o to ide nie su stromy ako stromy,da foto, pospekuluje da antenu na stoziar ci na strom atd... to zalezi, uvidime, ist by to malo

No kazdopadne utlum 2.4GHz signalu tam proste bude, a i kdyby to nejak fungovalo, staci aby zaprselo a je hotovo. Pokud by byla prima viditelnost tak bych to resil P2P spojem, tzn. dve zarizeni v bridge rezimu. Idealne pro tyto ucely urcene Ubiquiti AirMax nebo Mikrotik SXT

Dá se to spočítat, pokud se tazateli nechce, tu má kalkulátor http://cz.jirous.com/calculation-wifi/ . Rezerva pro srážky je tam taky, a z gaussova rozložení to pak spočítá i průměrnou dobu, po kterou bude spoj během roku down.

Omlouvám se, nevšiml jsem si, že není přímá viditelnost. Pak smůla no, může zkusit laborovat s odrazy, ale může zapomenout na jakékoli normální parametry té linky.

Na 700 metrov v nezarusenom, kde vieč spravit priamu viditelnost?To nemyslite vazne. Vsak vy pisete nie o otazke teda tomto konkretnom pripade, ale o teoretickej tabulke kotroa dokonca v tomto priapde sedi a naopak davate dokonca nepsravny zaver ze to nepojde. Je to normalne?

No kdyby to bylo 50-100m a mezi tím jeden dva stromy, tak by asi problém nebyl. Ale 700m je už fakt dost a pokud to není jen jeden strom, tak to bude problém. I kdyby to teď náhodou jelo, tak nejpozději v zimě, až stromy zapadnou sněhem se to přeruší.

dalsi adept, vsak on tam vie spravit priamu viditelnost

Potřebuješ Access point se směrovou anténou (často se jedná o jedno zařízení), ale jestli je tam hustá vegetace tak to asi stejně fungovat nebude.

Da sa mu presne poradit co a ako ale musi chciet.

Je to statek, okolo moc zástavby není. Jde mi o to, že chci dát k výběhu pro koně kameru pro vzdálený dohled. A s tou vegetací to upřesním - je tam strom, nicméně listnáč a trochu "prosvítá"... Modem máme tenhle:https://www.o2.cz/osobni/internet-a-tv/zte-... omlouvám se za neupřesnění dotazu.

Na takové vzdálenosti jsou zde Ubiquiti NanoStation, s tím, že jednu stanici dáte na svůj dům a druhou na cílové místo. V cestě by nemělo nic stát. Stromy jsou nejhorší hlavně v dešti, kdy zadržují vodu a odráží vše co jde. https://www.czc.cz/ubiquiti-nanostation-loco...

Děkuju, kouknu na to.

Proc sektorove Nanostation? tam by bylo lepsi mit na obou stranach neco vice smeroveho, napr. nejaky Line/Nano Beam?!

No tak do neiktorteho z tych konektovor co na naom su LAN 1 alebo LAN2 vopchas kabel (ethnet utp kabel) co si kupis na dlzku aku potrebujes a na to prirobis konektory a na druhy koniec das podbne zariadenie ako mas. teda kupis si este jeden taky wifi najlepsie wifi router najpelsie s jednou antenkou, cca kabel 5 eur, koncovky 50 centov, wifi router 15 euro.Na ten si probis externu antenu púodla lubovole, anpriklad panelovu cca 15 eur, na internete v bazari parabolicka 10 eur.Nastavis si to. - toto je na smaostane nastudovanie.To je doma.Kde mas kameru tak tam das stoziarik (treba aj uzemnit samozrejne alebo namontujes na strom ci strechu aby bol priamy vyhlad) a z kamery vyvediea antenu nan a tam das druhu antenu co si kupis bud panelovu alebo parabolicku.Takto to bude bez problemov fungovat.Na internete akiste anjdes plno presnych navodov najma v anglictine lebo nei si prvy kto to ide robit.

Děkuju! To zní dobře

A jaký je prosím rozdíl mezi tímhle:https://www.alza.cz/tp-link-cpe210-d2427719.htm a tímhle:https://www.alza.cz/tp-link-tl-ant2409a-d1552... kdybych strom maličko prořezal, stačila by ta směrovka, nebo by byl potřeba ten AP?

Prve je Access point a druhe je iba antena(predstav si to ako kus drotu v plastovom puzdre)

Dobre ti radia vyssie.Kup si z bazaru bud ubiquiti alebo mikrotik (noev budu o dost drahsie ako moj navod a menej vykonne). Alebo potom moj navod. Alebo potom daco lepsie na internete.

koukám na ten mikrotik a tam nabízí tuhle anténu:https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/Ven... která slibuje spojení až na 1 km, to by mělo stačit ne? Kdybych zajistil tu přímou viditelnost... To by pak možná stačila i anténa integrovaná v tý WiFi kameře, že bych nemusel kupovat druhý kus...?

To potom mozes vyskusat a neskor sa rozhodnut.ja podla mojich skusenosti by som to urobil poriadne na prvy krat.Antena v kamere v nezaruseom priestore da tych cca 300 metrov na plus minu priamu viditelnost, co ja mam skusenosti. takze skor nie. Antenu na kamere bude treba upravit uz kvoli tomu aby to islo bez problemov stale.

U tech SXT Lite pozor - neumi obycejny rezim access point (musi se dokoupit licence od mikrotiku) => primo kamera se na nej nepripoji...ale na 700m by ta pidiantena v kamere beztak nemela moc sanciKdybyste chtel na vyzkouseni, tak dva SXT Lite mi tu leží ve skříni - měl jsem je v provozu cca rok jako P2P spoj mezi baráky a jelo to suprove

To 2. je samotná anténa ... tu je třeba k něčemu připojit (router, AP).

Pokud kamera má koax. konektor pro anténu, tak i k ní.

Díky. Jinými slovy, kdybych měl doma jen kabel, potřebuju Access point. Když už router mám, stačí k němu připojit anténa a je to stejné, chápu to dobře?

Ano, pokud má pro ni konektor (někdy je vestavěná anténa napevno). Jen je otázka, zda anténa v kameře bude stačit na delší vzdálenost (pomohla by taky směrová, pokud je tam pro ni konektor). Jedná se o anténní koax. konektory.

Nie.Doma ma wifinu, k nej pripoji kablom este jednu, a na tu pripoji dalsiu antenu.

Postav si stoziar aspon na jednej strane, tak aby ziaden strom nebol v ceste signalu. Amaterskymi prostriedkami z obycajnych lesenarskych trubiek je mozne zhotovit stoziar vysky 12-15m. Mam to odskusane pre antenu na radiostanicu.

West ty si kde bol? Ta nebolo pocut. Ludia uz s wifi problemy nemavaju?Som videl niedke na Novom Zelande mali takto urobene, ze si dali do routra openwrt a pridali vykon tak im to asi 1,5 kilometra na kopec fachcilo ako nic.Kukali tam na ovce.Ty co myslis s tou kamerou? Rovno na nu robit inu antenu?

Co som niekde videl tak z kopca na kopec to chodilo s OpenWrt aj na vzdialenost tusim 200km. Tipujem, ze vculeky kazdy bude nahravat OpenWrt aby mu to chodilo aspon na 20km.

Fyziku pomocí OpenWRT nepřechčijete. Ale zkoušet to můžete, i když wifi řeší wifi kontroler a ne operační systém, třeba narazíte na něco, čeho si nikdo na světě ještě nevšiml.Kalkulátor. Čísel z něj lze dosáhnout vždy, mnohokrát ověřeno. http://cz.jirous.com/calculation-wifi/Pozor na omezení výkonu EIRP. V ČR není možné zákonnou cestou ve volném pásmu provozovat wifi na 200km; i kdybyste tam to openwrt měl desetkrát.

Zznova: Ked nevies nic o tom ako bola taka vzdialenost preklenuta pouzitelnym datovym wifi prenosom, tak mozes len spekulovat a davat mi pred nos vsemozne tabulky.

Na google to bola asi Sardinia, parabola a ohnisko z bronzoveho naboja autobusu a v nom srisi medeny dipol ak sa dobre pamatam. Cca 300 km.Kazdopadne tych 700 metrov na vidieku nie je ziadny problem a to zakonnym sposobom.

Tabulky nepotřebuju. Stačí mi fyzika a česká legislativa. Citlivost přijímačů je zdola omezená, co víc byste chtěl?V Kanadě si wifi na 200km klidně provozujte, Ubiquiti dokonce takové jednotky i dodává. V ČR to bude fungovat taky, jen se potkáte s ČTÚ.A kdybyste měl pocit, že to nejde změřit, nebo že na to nepřijdou, nebo tak, tak ČTÚ na to má velmi sofistikované měřící metody (ty jsou samozřejmě obecné, ne jejich, ale nástroje mají a idioti tam nepracují), stačí, dkyž vás někdo práskne, a změří vás na desetinu decibelu.

No my podaktori mozeme pouzit OpenWRT na akukolvek technicky moznu vzdialenost a neporusime pritom platnu licenciu. Ako je to mozne? Kecam? Nie, len viem nieco, co ty nevies.

Nevím, jak to funguje u vás na Slovensku, ale na 200km v ČR legální spoj ve 2.4Ghz v rámci volných podmínek neuděláte. Jestli ano, mám zájem.

Ještě dodám, že se bavíme o rychlostech 1Mbit+, alespoň half-duplexu (simplex ee), a použitelných parametrech linky. Zkrátka něco normálního. Jestli chcete přes 2.4Ghz pouštět moresovku, to možná jde i na 200km, ale nemám s tím zkušenosti, nikdo by mi to nezaplatil.

Ja netvrdim, ze to musi byt u nas, teda v ČR nech je po vasom. Pre uvedenu vzdialenost je potrebne mat nieco, co v nasich podmienkach len tazko najdem. Technicky by to nebol problem realizovat aj u nas ak by som tie veci mal k dispozicii. Zaroven konstatujem, ze by som ani u nas licenciu neporusil a to ani na taku vzdialenost.

Ano, teoreticky pokud byste postavil dostatečně velkou anténu pro příjem, pak by to fungovalo na hodně velké vzdálenosti. Jenže nesmíte zapomenout na odstup signálu od šumu, čím citlivější anténu budete mít, tím víc sraček na ní chytnete.

Jak odstup ked to bude antena na tu fekvenciu?

zkuste sám zase, na Slovensku máte možná pásmo 2.4Ghz prázdné, ale tady v ČR je to pásmo volné a leze do něj kde kdo. Pravděpodobnost, že vezmete kvalitní anténu, a budete chytat jen jeden jediný signál, je minimální. Můžete tomu pomoci radomem, zadním stíněním, frekvenčním filtrem, a nevím čím vším ještě, ale v praxi je to nerealizovatelné. To pásmo je volné, to znamená, že kdokoli si na něm může pustit cokoli. Například si stoupnu kousek před tu vaši směrovou anténu a pustím si bluetooth handsfree. Bluetooth z principu přeskakuje po celém pásmu mnohokrát za vteřinu, a v téhle vzdálenosti při takové citlivosti mi spoj bez problémů zaruší.

Ked pisem, ze my podaktori mozeme, tak mam na mysli to, ze vacsina nemoze, lebo ma len tu volnu licenciu ako si spominal. Staci spravit radioamaterske skusky a budes mat taku moznost aj ty. Nieje to nic co by sa nedalo spravit, len treba chciet.To, co som tou vecou myslel je poriadne velky kopec (hora). Musia byt dve priblizne rovnako vysoke. Mam to odlaborovane na mnozstve radioamaterskych expedicii, ktore som absolvoval.

Pokud vím, tak ani radioamatéři v tomhle nemají úplně výhodu, protože nikde nemají dost široké pásmo, aby se tam dala běžná wifi procpat(?). Jestli se nepletu, pro radioamatéry bývají vyhrazené jednotky Mhz. Ale výkonem omezení nejste, o tom žádná, a ano, na 10Ghz si můžete pálit nejspíš i v gigawattech, když s tím nikoho netrefíte. Ale jen v tom uzounkém frekvenčním pásmu.

OpenWRT ako aj Mikrotik ma moznost nastavit prave tie frekfencie, ktore mozu vyuzit ludia s radioamaterskou licenciou. Sirka kanalu je rovnaka ako pre wifi. Obmedzenie na maximalny vykon existuje. Nespominam si momentalne aky je limit pre f.>= 1GHz. Viem, ze na KV je limit 100W pre beznu operatorsku triedu, pretoze som dlhe roky prevadzkoval radiostanicu na KV.

Jop, máte pravdu, fakt se vám tam ta wifi vejde.https://cs.wikipedia.org/wiki/Radioamat%C3%A9rsk%C... Tak to se omlouvám, byl jsem mimo, když jsem si pamatoval, že v 10Ghz máte 5Mhz. Ono je to 500Mhz, tam už se toho vejde... a ve 2.4Ghz máte krásných 150Mhz.

V podode. Inak nemusis mi vykat. Ja si na to nepotrpim a na Internete to nieje bezne zvykom.

Hmm. Chel som napisat "v pohode".

Vyhovuje mi vykání, i běžném životě. Ale že jsi to ty, a ještě jsi mě takhle hezky dostal (naběhnul jsem si navíc sám), udělám vyjímku :)

Vsak uz za mestom (kde je on) rusenie wifi nie je problem, problem su ine frekvencie po ceste, hlavne vysoke napatie, mobilne stanice atd.A hej s dobrou antenou zrobim kilometre, legalne. Teda aj tych 700 metorv tuok, ziadny problem.

Víte, jak velkou anténu byste musel mít, abyste chytal signál z vysokého napětí?Hint: frekvence 50Hz.

to nei je podla velkosti

To myslis daku púšť?

A on pise ze zrobi 200 km? To vy ho na to namotavate. CO sa tyka vasej tabulky tak v nej nei ej zohladnen zaruseni ani priamy vyhlad teda sa jedna o prvae taku ako v tomto pripade, teda tam by mali vyst lekane kilometre a teda aj tych 700 metorv. Neviem rpeto naco ju sem davate.V open wrt si mozes nastavit tak akurat vykon, potom vymakat softver a das podla podmienok bezen kilometre. Legalne.Tych 700 metrov da v pohode.

Tady si někdo koleduje o ošklivý problém s ČTÚ.V ČR máme omezený vysílací výkon EIRP. Rozepisovat to nebudu, bylo to v poradně zmíněno stokrát. Jen napíšu, že pro vysílání je vám směrová anténa k ničemu, využít jejích vlastností můžete jen pro příjem.

Ta kamera ma takych 10 decibelov, 10 k tomu panelova antena (vyzera to takto pre toho co dal otazku: http://www.aspa.cz/pasmo-2-4-ghz-k4118/anten... )Spolu 20, nic neprekroceneA ze na vysielanei sa nepouzzivaju smerove anteny? Skutocne

Nepsal jsem, že se nepoužájí, jen že je nevyužijete. A na tom trvám, protože díky EIRP na vysílání můžu využít klidně všesměrku, výsledek bude při stejném výkonu EIRP shodný (až na to, že zarušíte široké okolí, váš přenos bude stejný). Zato na příjem, to je jiná.Ale to je z praxe. Ještě před deseti lety bylo běžné, že jeden wifi interface využíval zvlášť příjem a vysílání; právě z tohohle důvodu. Dneska je to často rozdělené stále, ale nevyužívá se to. Poznalo se to podle toho, že na obou stranách spoje byly dvě antény, a z nich vždycky jedna velká.Jestli má kamera 10db, 10db panelka, a na druhé straně je to obdobné, pak je to OK. Wifi se dá provozovat v ČR na ~10km v rámci norem, nepsal jsem, že to nejde. Jen abyste si dal pozor na to, že to může přijít pěkně draho.

pisete hluposti

Tohle se mi moc nelíbí. Nejdřív tvrdíte, že něco tvrdím, i když očividně ne, a když se hájím, nazvete to hloupostí?Vyřešímě to snadno, já už s vámi nadále diskutovat nebudu. Ale žádám vás, abyste mě neurážel, a pokud máte k tématu něco neužitečného, nechal si to pro sebe.

No, tak nediskutujteVsetky (takmer) profesionalne anteny na vysielanie su vlastne smerove a vy psiete ze na vysielanei sa nepouzivaju. A on je naviac v nezarusenom prostredi.Co sa vami?

A dost. Kde jsem psal, že se nevyužívají? Jsem debil, když je mám na skladě? Asi zbytečně, co?Psal jsem, že její vlastnosti nevyužije pro vysílání. Protože v ČR se dá pro vysílání beze změny parametrů linky vyměnit za všesměrku. V praxi se využívá jedna a ta samá anténa pro příjem i vysílání, má tedy smysl použít směrovku. Pro vysílání má směrovka jediný význam, a to je omezení rušení do okolí.

toto ste napisal:" využít jejích vlastností můžete jen pro příjem"

A na tom trvám.

No tak si na hlavu, no.

To jste to teda vyřešil.Tipuju, že máte problém s češtinou, no do hlavy vám nevidím. Já se vám za svoje špatné pochopení slovenštiny omluvil, přestože jsme na českém webu. Ale jo, třeba jsem na hlavu; snad si toho nikdo nevšimne a bude mi to procházet dál.

(je rozdíl mezi využitím antény a využitím jejích vlastností; směrové antény samozřejmě používám, mimo jiné kvůli omezení toho rušení, ale vlastnosti, které vyplývají ze směrovosti té antény, využijete jen pro příjem, protože menší vysílací výkon všesměrky můžete kompenzovat zvýšením vysílacího výkonu na kontroleru)

někoho si na to objednejte a neřešte to tady na poradně kde je 50 chytrejch všeználků co čtou IT weby a mají zkušenost doma s jedním wifi routerem. Zadejte to nějaké malé IT firmě v okolí a máte po starostech a ani to nemusí moc stát, oni už budou vědět až si to prohlédnou (a podpiříte místní ekonomiku)Sám to stejně nezprovozníte aby to běželo bez problémů.

podpiříte místní ekonomikuA schvalne ze mu tzo pod 300 euro neurobia, a za tych 300 mu to psravai horsie ako ked si to zriobi sam za 80.Plus vzdy ked to vypdne tak si zase zauctuju.Za 3 roky hoto bue stat cez firmu 500 eur - a horsie. Ked si to urobi za jeden vikend sam tak 80.Sice sa v tom prilis nevyzna ale ked si na nete pozrie dva podben priklady taks i to v pohode rozbehne aj laik.

Poviem priklad:1. chleib z poriadnej profesionalnej pekarne s podporenim ekonomiky a vlastnej rakoviny:to znamena hnusny psenicny (razne sa bezne ani nedaju kupit), same E-cko, zle upeceny2. domaci chliebto znamena razny, kvaskovy, bez eciek, upecney presne ako chcem

může a nemusí. cenotvorba je snad průhledná... cena zařízení + cena za práci, tady u toho bych odhadoval práci tak na 2000 korun (3hodiny + doprava) +2x Ubiquiti nanostation, prořezání stromu a přidělání na sloup si pán zařídí sám. Někdo to možná tak dělá aby tahal z lidí prachy, já osobně jsem rád když jsou lidi spokojený a dodaný zařízení fuinguje jak má - a lemplové jsou v každym oboru, je třeba vybrat podle doporučení atp.

prořezání stromu a přidělání na sloup si pán zařídí sám.heh ja som myslel ze to urobia oni tiez, teda na kluc No dajte celkovui cenu na kluc!Ak si to zrobi sam tak 80 a vie si to kedykolvek opravit.Ak to zrobi firma tak kolko? Nech sa paci napiste:

Hardware si zrobi lahko sam.Softver teda cisto nastavenia by si mohol taku firmu objendat keby to nerozchodil sam.Hardver od firmy by ale bola poriadna palka.

"Hardware si zrobi lahko sam. "Tak tazatel má superschopnosti, a Jnao nám to zmíní až úplně na konec.

Vsak kupi v obchode co potrebuje. pischen kabel a na kamere vymeni antenu. Ak nevie letovat tak to da dakomu spravit.To su bezne schopnosti.

Aha, tak to se omlouvám, problém bude v jazykové bariéře. Vysvětlil jsem si to tak, že si ho vyrobí. Jestli jde o to ho umět koupit a přečíst návod, to ano, to asi dá.

Este treba aby vedel zaspajkovat (zaletovat) dva kable.V mojej generacii to vacsina vie urobit. Alebo ma kamarata co to vie- takych je teda 100% - aj vsetky zeny takych poznaju