» Poradna » Počítačové sítě

WiFi router do velkého domu

Dobrý den,prosím o radu při výběru wifi routeru do většího domu. Přívod netu mám přez switch rozveden po domě do zásuvek, jde mi jen o bezdrátový přenos pro mobily - cca 5 - 6 lidí. Pokud možno s co největším dosahem, dům má dvě patra, nyní používám tp-lin tl-wr1043nd cca 5 let starý a občas se potýkám s nutností jeho restartování. Děkuji

Odpovědi na otázku

Já bych to řešil asi tímhle:https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-long-ra... s tím že router bych si koupil bez wifi a jenom bych rozmístil AP

Rozhodne vice zarizeni navic pokud mas vice zasuvek po dome. Mosto Long range bych dal Lite, nebo se placl prez kapsu a dal NanoHD

Dvoupatrový dům nepokryješ kvalitně jediným routerem, na to zapomeň. Chce to jeden router na jednu stranu domu a na protilehlé straně nějaký AP.

Ten tp-lin tl-wr1043nd ti ide všade v tom dome dobre? Akú dosahuješ rýchlosť cez wifi pri najväčšej vzdialenosti?

na stávajícím routeru wufu vypnout, koupit 1 nebo 2ks Unifi AP a už nikdy nebudeš mít problém s wifi.

Velký dům = 2x router

Kdyz uz jsme u terminologie, tak ne router, ten opravdu bude stacit jeden, ale vice wifi pristupovych bodu

Unifi LR jsem zkoušel a dosah zařízení byl se stávajicím routerem shodný nebo o malinkato lepší. Počítám že starý router umístím na druhou stranu domu, tam kde se wifi tolik nevyužívá. Hledám tedy náhradu za stávajicí router s podobným nebo silnějším dosahem a abych ho nemusel často restartovat. Díky

Ak ti prezradím, že to reštartovanie je chyba firmware, ktorá je v tplinkoch (ale aj v Ausoch a iných) snáď aj viac ako 10 rokov neopravená, tak sa ešte rád toho routra zbavíš. Je ale možné, že na inom mieste nebude zamŕzať. Tá chyba je tam stále, len sa prejavuje málo kedy a málo komu. Robí to aj na tplink741/781 a ďalších.

Problém s routerem je, že občas se nepřipojím a nevyhledám svoji síť. Pomůže restart a vše je zase ok. Tento problé se tedy vyskytuje i u nových routerů? A je možné, že se výkon routeru snižuje s jeho stářím? Díky

=> občas se nepřipojím a nevyhledám svoji síť...No veď to je práve dôsledok tej chyby. Zamrzne wifi časť routra, LAN ide normálne ďalej. Pomôže len reštart. Na drahších routroch je to opravené zvláštnym spôsobom. Pri zamrznutí wifi časti sa vyvolá automatický reštart celého routra. Bohužiaľ nemám ucelený prehľad, ktoré routre sú postihnuté touto chybou, ale je ich hodne. Výkon by sa mohol znižovať snáď jedine znižovaním napätia od napájacieho adaptéra, alebo možno aj starnutím súčiastok v obvode napäťového stabilizátora v routri.

Navrhne mi někdo router, který se nepotýka se zámrzem?

DLink Dir-878, Dir-882

Jo, Dlink nikdy nezklame Teda hlavne ty co se do nej chteji dostat bez hesla

Mikrotik jako router, UniFi jako AP. Osvedcena kombinace.

To je snadne, v zasade cokoli od firem ktere dlouhodobe vyrabi sitova zarizeni a ne jen hracky a pocitacove komponenty. Je to i logicke, kdyz se vyrobce soustredi na sitova zarizeni, tak je ma na vyssi urovni ve vsech ohledech. Takze Cisco, Ubiquiti, Mikrotik, AT, Juniper...A nebo je mozna jeste lepsi varianta - SW router na jakemkoli spolehlivem HW. Tam je velka vyhoda nezavislost na vyrobci nejake krabicky, ze opravi chyby ve FW, ze prida nove funkce, atp. Nevyhodou jsou nutne vetsi znalosti a vetsinou vyssi cena za HW, pokud nepouzijes treba starsi notebook.Co se WiFi AP tyka, tak tam je to opet stejne jako v prvnim odstavci. Cisco Ubiquiti

Zkusil bych tento:https://www.asus.com/cz/Networking/RTN18U/S routery Asus mám dobré zkušenosti. Tento má 3 vyměnitelné antény, které lze i natočit a nastavit do potřebného úhlu, aby vyzařovaly kam je potřeba.

Kupuji od jisté doby pouze ASUS routery. Ty ještě nezklamaly.