Wifi router do 4k

Ahoj, chtěl bych nahradit svůj starý wifi router a jelikož se tomuto tématu nevěnuju, zkusím tady, než to zkusím dál na fóru.Požadavky na router:- Gigabitové porty (nejlépe reálná propustnost gigabit i na WAN portu. Současný TP-Link 1042ND má gigabit na LAN, ale na WAN dá jenom asi 125Mb/s). Chci být nachystaný na rychlejší připojení- Podpora IPv6, i když ji nebudu používat ihned- Wifi nemusí být nějak extra rychlá/silná. Většina zařízení je připojena kabelem- víc než 4 LAN porty, ale není to podmínkou- USB kvůli připojení disku- (nepovinné) Software na VPN, FTP, torrent klient se vzdáleným přístupem (rád stahuju Linuxy (pro rýpaly)). Pokud není, nevadí, vyřeším nějakým mini-PC- Cena maximálně do 4000,-pokud by někdo byl schopen poradit, budu rád. Díky.

Odpovědi na otázku

Archer 1750

"Současný TP-Link 1042ND má gigabit na LAN, ale na WAN dá jenom asi 125Mb/s"Asi mas problem bit/bajt ("b" vs "B"). 125MB /s = 1000Mb/s.Specifikacia z firemnej stranky:https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-r... 4 10/100/1000Mbps LAN Ports1 10/100/1000Mbps WAN Port

Este pridam poznamku:"USB kvůli připojení disku", ziadny vykon tam necakaj (USB disk v routry Ti NAS nenahradi).Ekonomika nepusti, do routra dava vyrobca CPU, ktore staci rourtovat a obsluha USB je len "pridruzena vyroba".Uvediem priklad: mal som planovane zalohovanie dat na disk v routry cez USB.Ked sa to spustilo v case, mojej necinnosti na Internete (nebol som pri PC), tak to nejak slo (ziadny zazrak), ale ked som bezne pouzival Internet (teda zatazoval NAT), tak USB prenos bol odstaveny nie na "druhu kolaj" ale asi na dvanastu.

Som dnes ukecany (pardon)"Chci být nachystaný na rychlejší připojení""Podpora IPv6, i když ji nebudu používat ihned"Ides sam proti sebe. Elektronika sa dnes vyvyja otrasnym tempom.Nikto nevie co sa zmeni napr. v protokole IPv6, je teoreticka moznost, ze v ramci bezpecnosti (alebo inej funkcnosti) dnes zakupeny HW (podporujuci IPv6) nebude v buducnosti vyhovovat.Kupuj to, co dnes potrebujes. Buducnost prenechaj Vestirne.

"je teoreticka moznost, ze v ramci bezpecnosti (alebo inej funkcnosti) dnes zakupeny HW (podporujuci IPv6) nebude v buducnosti vyhovovat."jen teoreticka. IPv6 je dnes natolik rozsirene, ze uz do nej nikdo nemuze dat zadnou zasadni zmenu, ktera by "odrizla" stavajici HW.

JirkaVejrazka , Dobry den aj Tebe. Tvoje odpovede v teto poradne si vazim.Ale vyhlasenie "IPv6 je dnes natolik rozsirene, ze uz do nej nikdo nemuze dat zadnou zasadni zmenu"To si moze dovolit akurat tak kozorcium, co stoji za protokolom IPv6, ale (prepac/promin) nie nejaky "JirkaVejrazka"."nikdo nemuze dat zadnou zasadni zmenu, ktera by "odrizla" stavajici HW"Tych pripadov je vela, staci hladat.Ja som napisal:"Elektronika sa dnes vyvyja otrasnym tempom""Kupuj to, co dnes potrebujes. Buducnost prenechaj Vestirne"Autor sam pise: "Podpora IPv6, i když ji nebudu používat ihned"Teda moja rada: neries to teraz, ale az ked to bude aktualne.

Já ti nevím, ipv6 provozuje kde kdo, naprosto bez problémů.. Velká datacentra, ISP, etc..Já se naopak rád přiučím, můžeš se podělit o ty případy o kterých píšeš " Tych pripadov je vela, staci hladat."?

No, já bych taky rád IPv6. Bohužel můj ISP (Tlapnet (na bezdrátu)) se k tomu zatím nemá. Už od roku 2010 píše, že podpora je "v plánu".

To ze ma WAN port gigabitovy neznamena ze je tenhle staricky router chopen gigabit routovat

Ahoj Jirko, prajem Ti pekny den a vdaka za odozvu,Ale ani Ty a ani ja netusime aky datovy tok ma autor od providera, to mohol (mal) autor v dotaze uviest.To len aby sme sa zbytocne nazaoberali datovym prenosom, ked ma napr. 10Mbit/s.Plati stale: odpoved moze byt len tak kvalitna, ako kvalitny je dotaz.

současný provider dává 100Mb, nový bude dávat 300Mb

Jednotky jsou správně. Neumím dohledat článek k tomu, ale jak je už níže jeden komentář, ten router to neuroutuje.

A v čem ta 1042ND nevyhovuje ? Co si představuješ, že od nového routeru získáš navíc ?

Budu se stěhovat a nový provider má 300Mb internet a používá IPv6, což 1042ND nezvládne. Teď na 100Mb to samozřejmě stačí.

Ale aj pribule blondiny zvadnu tuto informaciu napisat v dotaze.Robis si sranu, precitaj si Tvoj dotaz,U mna koncis.

Já se ptal na nový router, I kdybych měl jenom 10Mb net, tak tvá odpověď je naprosto irelevantní. Ta informace je naprosto nedůležitá. Pouze jsem zmínil, že starý router nedosahuje rychlostí, které budu potřebovat.

anezar, prosím, běž radit raději třeba do nějakého kuchařského fóra, IT jde zcela mimo tebe. Co tvůj příspěvek, to perla...

Dakr: ked budes mat nejaky oficialny cetifikat ze Ty si jediny a schopny odpovedat na dane tema, tak to budem respektovat.Ked ho nemas, tak musis respekovat, ze kazdy prispivatel moze mat iny nazor na riesenie.Takze snaz sa poradit autorovi vlakna (princip porane), a nie utocit na nazor inych prispivatelov.Ked pozeram cele vlakno, tak najaky ten "Dakr" sa zo svojimi vedomostami moc nepreviedol.

offtopic: aku mas operu?? ajja chcem ikonky opery nie ten spatny chrome :)

ale jasne ze zvladnehttps://www.manualslib.com/manual/621818/Tp-Link-Tl-... navyse ma 1Gbit wanport, takze dopredu riesis kraviny. Ak budes mat noveho poskytovatela, este nevies aky router ti da on, mozno bude plne dostacujuci, takze nic neries, pockaj az budes mat dane pripojenie a ak s routrom poskytovatela nebudes spokojny, mozes riesit novy router. Zatial je ten tvoj papierovo vyhovujuci (inak je to srot). A USB disk do routra je tak na hranie, na seriozne pouzitie si kup NAS.

To ze ma gigabitovy WAN port opravdu neznamena ze tutu rychlost zvladne routovat... typicky u starsich kousku jako je tazatelova 1042ND. Drive na pomalych pripojkach (max. desitky Mbit) to nebyl problem, na novejsich, napriklad optickych pripojkach uz nemusi byt zarizeni dostacujici. Navic ma wifi pouze 2.4GHz NAle prvne bych pockal co nabidne za zarizeni poskytovatel

MikroTik hAP ac2, pokud nebudete na novém potřebovat SFP port.

Hmmmm, až na to, že má jen 100Mbps porty ....

Hmm, vycházel jsem ze špatného podkladu. Pardon.

Počkej na pokles ceny Mikrotiku RB4011iGS+5HacQ2HnD-INhttps://mikrotik.com/product/rb4011igs_5hacq2h... Blokové schéma: https://i.mt.lv/cdn/rb_files/RB4011iGSplu... Je to sice novinka za 4 700 Kč, ale budou ho muset trochu zlevnit, protože nemá WiFi AX (pouze AC 4x4 MIMO).Potom připadá v úvahu starší RB2011UiAS-2HnD-IN, který má ale výrazně pomalejší Wi-fi N.

Mikrotiky obecne neumi USB disk (protoze jsou to routery, ne "routery"). Nevim jak ten novy, ale RB2011 ho nema urcite.

Nějak by to na RB2011 jít mohlo, ale nedá se hovořit o použitelnosti: https://forum.mikrotik.com/viewtopic.phpTo už by bylo vhodnější si takový pseudojednodiskový NAS koupit

Mikrotik RB962UiGS-5HacT2HnT. Ja osobne nie som spokojný s 5GHz časťou. Tebe možno vyhovie, pretože nebudeš od toho chcieť na 5GHz fungovať cez 3 steny.

5GHz část je na hAP AC lepená dodatečně:https://i.mt.lv/cdn/rb_files/RB962UiGS-16... levnější hAP AC^2 ji má součástí čipsetu

Je to možné, neskúmal som to detailne. Domnievam sa však, že mu bude chýbať anténový predzosilovač tak ako to má na 2.4 GHz. Je ale s podivom, že ho tam nedali externe keď ho čip neobsahuje a to zvlášť na 5G keďže toto pásmo má omnoho menej rušenia a predzosilovač by bol lepšie využiteľný.

V blokovém schématu předzesilovač je. Podle fotek jsou dvě antény na desce po stranách a dvě externí uložené na plastu: https://blog.quindorian.org/wp-content/uploads/2016/0... https://blog.quindorian.org/wp-content/uploads/2016/0... Možná by pomohlo dobastlit okolo nějaký štít z hliníkové pásky pro zlepšení charakteristiky.

Je možné, že to asi nebude mať tak dobré antény na 5GHz, ale to asi nebude celý problém, pretože ak sa dorobia k tomu ext.antény, tak sa to začne konečne správať tak, ako najšunkovejšie 11ac routre za 30 Euro na 5 GHz.

Asus RT-AC68U

Dokonce je k němu alternativní firmware https://dd-wrt.com/support/router-database/(AC1900)_-