» Poradna » Počítačové sítě

Wifi router + AP

Dobrý den přeji,řeším doma problém. Máme hlavní router od mikrotiku a běží nám na něm i wifi. Bohužel nepokryje spolehlivě celý dům + zahradu, rozhodl jsem se zakoupit AP (také od mikrotiku). Jelikož máme na druhé straně domu zřízené síťové rozvody, nebyl s připojením AP do sítě problém.Stává se však, že se zařízení (např. telefon) normálně připojí k wifi hlavního routeru a vše je ok. Když se však pohybuji po domu, mobil se přepojí z wifi hlavního routeru na wifi AP a přestane fungovat internet. Musím vypnout a zapnout wifi na telefonu, ten se opět připojí k AP a vše jde normálně jak má. Obráceně (z AP na wifi routeru) se děje totéž.Wifi routeru: 2GHz b/g/n, 20MHz, Freq. 2417 (kanál 2)Wifi AP: 2GHz b/g/n, 20MHz, Freq. 2452 (kanál 9)Obě wifi mají stejné SSID, zabezpečení (WPA/WPA2 EAP aes) s dotazy na stejný radius server i filtr MAC adres.Chtěl bych se proto zeptat, jestli někdo neví, čím by to mohlo být způsobeno.Předem díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Nebude vhodnejsi CAPsMan?

Mozne to je, osobne jsem to nikdy nepotreboval (mam UniFi). Fungovat by snad melo oboji, CAPsMan bude mozna jednodussi.

Asi bych to nemel uplne zminovat ale po zkusenosti s CAPsMan jsem radsi poridil Unifi.. Ale je pravda ze to je par let zpatky a byla to relativne novinka, takze za tu dobu se mohla situace zmenit.Kazdopande kdyz ale ma tazetel MKT tak bych zkusil i tuto cestu.

No a ide ti ping na router v momente keď ti nejde internet?

Myslel som teda či ti ide ping na IP adresu AP keď sa na neho tlf prepojí.

Mohlo by to být způsobeno tím, že ten druhý Miktotik nemáš nakonfigurovaný jako AP, ale jako druhý wifi-router (s jiným rozsahem IP-adres). Pokud máš stejné SSID, počítače/mobily se přepojí na druhou wifi, ale už si nenačtou novou IP-adresu.Varianta 1: používej rozdílné SSID, pak si počítače/mobily načtou vždy i IP-adresuVarinta 2: nakonfiguruj druhý Mikrotik jako AP, to značí musí mít stejný rozsah IP-adres a shodnou výchozí bránu s prvním Mikrotikem.

Díky za rady. Rozhodl jsem se, že vyzkouším CAPsMAN. AP se mi povedlo k manažerovi připojit bez problémů. Nyní však řeším problém, že mi nejde nastavit CAP na wifi routeru (RB2011...). Stále vyskakuje stejná hláška v logu a už nevím co s tím - CAP connect to RB2011 (::ffff:172.16.0.126:5246)failed:timeout. Hledal jsem na googlu a zkoušel, ale stále nic

Z nejakeho duvodu se zkousi pripojit pres IPv6 adresu (zrejme). Ale vic neporadim, jak uz jsem psal - CAPsMan jsem osobne nezkousel.

To jsem z toho tak nějak vyčetl. Ale vůbec nechápu proč, když v routeru není jediná IPv6 adresa..

Co zakázat nebo odinstalovat balíček "ipv6"?

Je zakázaný

Vladimir ti to napísal dobre čo je potrebné spraviť.Aby prepnutie na iný AP fungovalo, je potrebné aby ovládač wifi v tlf.zhodil linku pri prechode na iný AP. Možno ti to túto vec nerobí. Bez tohoto totiž nefunguje DHCP správne, nedôjde k obnove adresy, brany a iných nastavení z DHCP servera. Bug vo firmware tlf.sa obchádza postupom aký uviedol vladimir. Ako som pochopil máš problém s prechodom na tplink, ale aj obratene.