» Poradna » Počítačové sítě

WiFi pripojeni

Ahoj, stěhovali jsme se do baráku a hádám, že asi máme dynamickou IP ale nejsem si jistý. Snímač máme na střeše a jen my jako rodina užíváme net. Bohužel se stává, že když vypadne internet někdy i 2-3x za měsíc, musím restartovat router, protože jinak nepůjde net ani kdybych se posral, má na to vliv ten router? Dekuji

Odpovědi na otázku

Jestli mate dynamickou IP na tohle nema vliv.Pokud linka zlobi, kontaktujte providera.

Vysvetli mi prosím ťa prečo na toto nemá dynamic IP vplyv 😀

Protože poskytovatelé nastavují statické i dynamické IPv6 rozsahy, stejně jako IPv4 adresy (jestli takovou fosilii někdo ještě používá) u klienta stejným způsobem — „dynamicky“, pomocí DHCP. Není v tom rozdíl.

A nechcete radeji Vy nam vsem vysvetlit, jaky vliv ma dynamicka IP na blbe fungujici router nebo blbe fungujici linku? Fakt by me to zajimalo, protoze za tech cca dvacet let, co se zabyvam mj. wifi, s tak odvaznou myslenkou jeste nikdo neprisel. :o)Tazatel potrebuje kontaktem s ISP zjistit, zda zlobi linka, nebo je v haji ten router.

Prakticky nemá. Možná ani router není potřeba restartovat, ale k tomu už jsou potřeba určité znalosti jeho administrace.

Může a nemusí. To bys musel řešit v okamžiku, kdy to zrovna nejede, abys poznal, kde je to spojení zadrhlé.

Môže to byť aj routerom aj dynamickou IP, hlavne pokiaľ provider neustále mení konfiguráciu :) Prihlás sa do routeru, odpíš si priradenú WAN IP a keď net znova sekne, prihlás sa, porovnaj ju a reštartuj 🙂1.) Ak sa po reštarte IP nezmenila, môže za to pravdepodobne tvoj router, buď sa prehrial alebo nastal mishmash v sieti a proste sa sekol. Pred výmenou by som ešte skúsil pripojiť kábel z príjmača priamo do PC a počkať, ak net nesekne tak je to jasné 🙂2.) Ak sa IP zmenila, provider zmenil konfiguráciu a tvoj router necatchnul novú IP, prípadne catchnul už nejakú použitú alebo si nechal starú, oboje by sa stávať nemalo, kontaktuj providera a povedz nech si premaže MAC tabuľky na Switchi a skontroluje DHCP 🙂Osobne ale myslím že problém je tvoj router, už len z princípu že keby to je provider tak sa to deje viac užívateľom a rieši to, teda snáď to rieši 😀

K řešení se dá přistoupit dvěma způsoby. Střelbou do tmy (víceméně náhodně zkoušet různé zaručené postupy, jak zprovoznit net, aniž byste věděl příčinu proč to nefunguje) což je oblíbený postup mnoha autoservisů, nebo zjišťováním příčiny té nefunkčnosti,. abyste stejně nakonec vyměnil ten router, jehož restart vám vždycky pomáhá. Teda možná by stačilo podívat se na stránky výrobce routeru, jestli neexistuje novější software do něj.

Shrnu to zde, díky za rady. Samozrejme mě napadlo měnit router, ale zasekl jsem se právě na tom, zda to nezpůsobuje IP, která se mění při každým výpadku, pokud tomu tak je. Protože router začal ihned po stěhování takto blbnout. Někdy je to 1 za měsíc někdy 3

Je veľmi ťažké takto od oka povedať čo je vlastne za problém, na jednej strane si tvoj router možno nepýta nové adresy, prípadne sa nedostane ku DHCP serveru, na druhej strane môže mať rovnako problém provider a adresu ti neposkytne, prípadne je problém úplne inde a router sa prehrieva alebo zasekáva a po reštarte si vypýta novú adresu a beží :)Osobne by som skúsil kontaktovať providera, povedal mu že sa ti router náhodne zasekáva a po reštarte vždy dostane novú IP, či by sa nemohol pozrieť do logov z DHCP a zistiť, či sa skutočne router aspoň snažil priradiť novú adresu :)Druhá možnosť je nájsť nejakého dobrovoľníka čo by si s tebou vymenil router na pár mesiacov a odsledovať to takto :)

To jste se zasekl uplne zbytecne, IP s tim nema co delat. Je to nasledek / vedlejsi efekt, ne pricina.

A kde je teda příčina?

Udělej v době výpadku ping na 8.8.8.8 a na seznam.cz a na výchozí bránu a dej sem výsledky.

Uz jsem Vam dvakrat psal, kde muze byt pricina a jak mate postupovat. Tak si to nahore konecne prectete a misto spekulovani o dynamicke IP zacnete smysluplne jednat. (Ja chapu, ze tomu vubec nerozumite, ale nechte si aspon poradit, kdyz uz jste se zeptal.)

Pichni si kábel od toho snímača rovno do počítača a sleduj či to bude tak isto robiť 2-3x za mesiac. Ak ano, tak to nebude routrom.

V momentě, kdy se to stane, tak místo posrání pingni router. Když to bude bez odpovědi, restartuj ho a znovu pingni. Pokud začne pingat a net půjde, zahoď router a kup nový. Pakliže to nepomůže, kontaktuj ISP a informuj se, proč mu to padá.

Už to tu někdo v podstatě psal, omlouvám se, většinou naprosto fantasmagorické slinty velkého množství ostatních "rádců" nečtu.