» Poradna » Počítačové sítě

Wifi Guest pro hosty restaurace?

Dobrý den,chtěl bych se poradit, mám malou restauraci, kde používám PC pokladní systém (server), který komunikuje přes wifi s mobilním číšníkem-tablet (klient). Síť vytváří wifi router. A teď má otázka: Mohl bych použít stávající wifi router v režimu Guest jako nezabezpečenou wifi síť pro hosty restaurace? Jedná se mi o to, jestli je režim Guest bezpečný, zda-li třeba nějaký host - "výkuk" se mi může nabourat do mé soukromé wifi, na které běží pokladní systém nebo mám raději pořídit další router zvlášť pro hosty restaurace?Děkuji všem za příspěvky.S pozdravem Rosťa.

Odpovědi na otázku

Pokud AP (router) umí VLANy, tak lze naprosto oddělit sítě host a firemní.

VLAN se dá jednoduše obejít a určitě nic neoddělí, jen opticky, ne bezpečně.

Nedá se obejít, pokud je to nastavené správně.

To tady mám zase popisovat útok na VLAN?Přečtěte si RFC. VLAN nikdy nebyly myšlené jako bezpečnostní featura a nejsou k tomu určené. Jejich použití může mít na bezpečnost pozitivní vliv, ale nemusí.Třeba tady: https://en.wikipedia.org/wiki/VLAN_hopping A to není jediný typ útoku.Vy bezpečnostní experte.

Pokud použiješ router např. Cisco RV215W, tak na něj takhle nezaútočíš. Ještě zapneš Client Isolation na veřejné wifině a je vymalováno. Stejně jinak než pomocí VLAN tenhle hospodský problém nevyřešíš.

Bavíme se o VLAN a vy vytáhnete Cisco.Jasně, že mechanismy na ochranu těhle věcí jsou; ale nejsou součástí VLAN.

To je Cisco SMB, takže cenově na úrovni lepších běžných krabiček.

nevím, vlan nejspíš neumí, ptám se na použití routeru v režimu guest network

Nenapsal jste typ routeru.Je potřeba aby router uměl vysílat více SSID, kde jedno bude pro firemní účely zabezpečené a druhé může být pro hosty.Pokud bude umět více SSID, půjde na něm pravděpodobně nastavit jiný IP rozsah pro tu druhou WiFi a tím pádem oddělit od té první firemní.

router TP link TL-WR841N, v režimu Guest se nastaví jiné SSID než hlavní SSID, ale mám za to, že DHCP rozsah adres je stejný pro obě sítě a nelze pro režim Guest nastavit jiný.

Kup druhý router a budeš mít dvě bezpečně oddělené sítě. To pětikilo za to snad stojí ne?

Tak k čemu je tedy na tom routeru funkce síť pro hosty neboli guest network?

To si nechej na doma když přijede na návštěvu bratranec z Dolní Lhoty - tam o nic nejde.Ale do podniku, kde hrozí nabourání se do kasy od kohokoli....Ale možná je pro tebe 500Kč příliš velká částka. V tom případě mám pro tebe jednu radu: Radši ten svůj podnik zabal - uleví se ti, uvidíš.

neraď, když tomu nerozumíš, jenom hloupě kecáš...

neptej se, když se chováš jak idiot

Jenže ono v tomhle případě opravdu šetření na místě moc není. Ten tp-link co máte je hračka pro domácnost s nějakým PC a pár mobilama. Jestli umí VLANy vůbec netuším, ale ani tam bych mu moc nevěřila. Navíc, pokud se na něj připojí příliš mnoho hostů najednou, také by mohly nastat trošku trable. Hardware to nijak silný nemá. Osobně bych pro takový provoz rovnou sáhla po nějakém poloprofesionálním řešení např. ve formě levnějšího mikrotiku. Sice je to trochu dražší, ale za to si po správném nastavení ušetříte nervy, bude bezpečnější (a vydrží pravděpodobně také déle)

TP-Link je pro připojení do 8 zařízení, max. 10. VLANy neumí. Pro sebe a mobilního číšníka stačí, pro hosty ne. Zvolil bych něco od Mikrotiku nebo Ubiquiti.

Ale má pravdu - předesedo....

No hlavně že ty tomu rozumíš, kašpare.

Tak se neptej, když to víš lépe. Mimochodem, to "guest network" mám špatný překlad, nejde to překládat tak doslovně. To opravdu není síť pro hosty (restaurace).

Šetři si konektivitu radši na EET

Vykuk sa nebude naburavat do wifi na routri, ale rovno sa nabura na wifi toho pokladnicneho systemu ak bude mat dostatocne kvalitny signal. Moze to urobit aj so vzdialenosti 100m za troma stenami ak pouzije vykonnu antenu.