» Poradna » Počítačové sítě

Wifi extender a konflikt IP

Chci se zeptat jak se dá zabránit konfliktu IP adres při použití extenderu ZyXEL WRE2206 s routerem Zyxel VMG1312-B? Extender zřejmě sám přiděluje zařízením IP adresu přičemž může přidělit stejnou jakou již jinému přidělil router, je to tak? Jak se tomu dá zabránit v nastavení?

Odpovědi na otázku

Extender by neměl mít (aktivní) DHCP server, takže IP adresy rozhází hlavní router

Nepouzivat bazmek jmenem wifi extender, jak proste

Wifi extender je vec ktera je proste podvod na zakazniky. Reklama a popis zbozi to avizuje jako neco co Vam vyresi problem s pokrytim wifi a taky jako neco co zvladne uspesne nastavit beznej uzivatel... oboje je mystifikace a klam.

Pokud máte podezření z podvodu, navštivte policii nebo nejbližší státní zastupitelství. Trestní oznámení můžete podat i anonymně.Co mě se týká, na nic si to nehraje. To, že to na krabici má super čísla a nápisy je v IT běžné, s tím těžko něco uděláte, a stačí vědět, jakou technologií to funguje. Pokud je to repeater, má to svoje pro a proti z principu, které se dočtete všude, a pokud je to další AP, které dělá bridge třeba s ethernetem, těžko tomu něco vytknout.

Vyhodit extender a řešit to připojením AP (popř. routeru v režimu AP) přes kabel k hlavnímu routeru. Ne, s extenderem to nikdy pořádně fungovat nebude.

Jenom doplňuji, že mám dům cca 200 m2, v prvním patře v pracovně je router, dole v přízemí je televize a stramer s wifi kde pro lepší signál právě mám ten extender. Propojit to kabelem není možné, sekat do zdí nechci. Pokud někdo navrhne lepší konfiguraci budu jenom rád.

Neexistuje. Bez kabelu to prostě nejde. A propojit to kabelem určitě možné je i bez sekání do zdi.

Ano lepsi zpusob existuje, ale instalaci kabelaze se nevynes. Spolehat pouze na wifi sit vysilanou z jednoho bodu v relativne velkem, vicepatrovem dome, to je slusne receno nerozum. Nebo idea byla takova ze budes mit jeden "internetovy pokoj" a po zbytku domu nebude konektivita?Beru pokud je to stary dum. Muzes zkusit powerline, coz je taky nouzove reseni, alespon si nebudes rusit wifi (o te kolizi nemluve).Pokud je to ale novostavba nebo rekonstrukce a neudelay se sitove rozvody, tak to je opravdu na facku :)Mam pred rekonstrukci bytu, ktery je ani ne polovicni. Na mistnost pocitam minimalne 2 lepe 4 zasuvky, tam kde bude instalovana TV a v pracovne vice, v kazde mistnosti kabel do podhledu pro osazeni wifi pristupoveho bodu (zatim budou pouze 2), vse svedene do "technicke mistnosti" kde bude umistene veskere technicke zazemi (router, switch, NAS, atd.). Vzdy je lepe udelat kabelaz navic nez si pak dbrat hlavu.

Můžeš udělat několik přeskoků. Ale chce to kvalitní HW (žádný Zyxel) a také to, aby každý spoj měl dedikované rádia a rozsah kanálů. Jinak to prostě dobře fungovat nebude nikdy...

WRE2206 sice má DHCP-server, ale v okamžiku, kdy se asociuje s wifi-routerem, se automaticky vypíná. Jaké konkrétní problémy tedy máš? Nesnažíš se třeba rezervovat IP-adresy podle MAC adres zařízení? To s range extendery/repeatery nefunguje. Nebo nepřiřadil jsi nějakému počítači ručně IP-adresu z rozsahu DHCP address poolu?

Nic z toho co uvádíš jsem nenastavoval...

Od počátku se potýkám s tím že občas mi některé zařízení nejde připojit (čeká na přidělení IP). V notebooku se pak objevuje hláška "Systém Windows rozpoznal konflikt IP adres". Když restartuju router tak se to tím někdy vyřeší a někdy ne. Občas ni některé zařízení z ničeho nic "odpadne" od wifi a zase čeká na přidělení IP. Mám tam tedy ten router Zyxel + plus dva extendery WRE2206 a celkem nějakých 15 zařízení (různé mobily, tablet, tiskárna, streamer, TV...). Data jsou přes pevnou linku od O2 (včetně O2TV - ta ale funguje uplně bezchybně, nicméně ta je až do TV po drátě). Nejvíc blbnou notebooky a tiskárna. DHCP mám dynamicky na routeru.

Ano, bohužel, tak to prostě je. Takhle se to běžně s extenderem chová spoustě lidí. Je to nestabilní, pomalé, odpojuje se to atd. Extender se dá nouzově dočasně použít, ale ani omylem to není řešení na trvalý provoz v domácnosti nebo firmě.

Nastav zařízením pevné adresy. Pak konflikt nebude.

Jo, to by řešení bylo. Bral jsem to jako krajní možnost (je jich hodně), ale asi jo.....

Zase pocitej ze muses mit problemy pri pipojovani mimo jinou nez tvoji domaci sit. Priznam se ze si nejsem jisty (jelikoz vsude mam DHCP) jestli napr. Android nebo iOS umi svazat urcitou IP konfiguraci s urcitym wifi profilem... ale spis ne, to pak muze delat v jinych sitich problemy.

No jo, to je pak na prd, protože třeba mobily přihlašuju i jinde. Pomůže něčemu mít manuální IP u zařízení které mám napevno doma anebo to v tom naopak udělá ještě větší bordel?

BTW O2TV a jine IPTV STB nemivaji wifi presne z tohoto duvodu. Sice si jako poskytovatel vyslechnete jaky jste "bratr zpatecnik" ze to jde pripojit pouze kabelem a ne bezdratove, ale vysvetlujte zakaznikovi ze ma problem ve sve vlastni dodrbane, zarusene wifi

Jak velký máš DHCP addess pool na hlavním routeru? S repeatery ho doporučuji mít velký, 100 adres nebo více.Ještě mne napadá, jestli nekolidují adresy těch dvou range extenderů, beztak mají z výroby shodnou adresu...

Adddress pool mám default a to bylo myslím 32. To by mělo stačit? Připojených zařízení je cca 15. nenásobí se to nějak doufám přes ty extendery.....???Jo! Extendery jsou oba shodné WRE2206. Tak to předpokládám, že IP z výroby mají stejnou. Ale IP jim pak po spárování se sítí přiděĺuje router...... anebo ne...? ?? Jak to je?

adress pool 32 je malo pokud tam je 15 zarizeni.. resp. melo by to stacit pokud dhcp funguje jak ma, ale neni duvod mit tak malo (dal bych aspon 100)IP tech extenderu muze byt nastavena natvrdo aby se na nej dalo pripojit a zkonfigurovat ho - pokud jsou dve takovy zarizeni na jedny siti tak to zlobit bude - mozna by stacilo jednomu z nich dat jinou IP (ale tak aby oba byly mimo dhcp rozsah routeru)

32? To mi připadá málo, zejména pokud máš dlouhý lease time. Máš dva extendery, 15 zařízení, to je v extrému až 45 IP adres. Nastav 100 nebo 200 adres.Proč? Protože přes wifi-extender se MAC adresy zařízení schovají za MAC adresu extenderu, tedy DHCP server nepozná, že o adresu žádá zařízení, které už má adresu zarezervovanou (na dobu lease time) a přidělí druhou, resp. třetí a při malém address poolu se může stát, že ti všech 32 adres uvízne v lease time a tedy žádná volná nezbude.

Ano, muze, nepridelilo by to adresu a zarzizeni by se nepripojilo. Ale nezpusobovalo by to konflikt adres. Navisenim rozsahu pro DHCP nic nezkazi ale obavam se ze ani nevyresi.

Extender - ne. To je nouzovka. Když si nedokážete poradit, tak si pozvěte odborníka, ten určitě na nějaký způsob přijde, jak rozvést stabilně signál po domě. Tohle co děláte je k ničemu, bude vás to jenom s*át a stejně nakonec někoho zavoláte. Nebo nezavoláte, vymyslíte obdobný bastl a bude vás to s*át dál, jen do toho nacpete další peníze. Udělejte to pro sebe, pusťte rovnou nějakou korunu a udělejte to z gruntu pořádně. A pak si jen užívejte online světa po celém domě a bez starostí

Sorry, ale tohle vím taky. Kvůli tomu sem dotaz dávat nemusím... .-) Nicméně já s tím chci pohrát sám. Nijak mě to nesere si to nastavit a řešení přeci musí existovat.

řešení existuje - extendery prodej a dej tam dalsi AP ktery napojis kabelem. Pokud kabel nelze tahat o pouzij Powerline adaptery pres sit 230V (tim nahradis kabel).Pokud chceš mermomocí jít cestou wifi extenderu se všema negativama použij systém Unifi.

Takže to víte, a stejně se patláte a investujete do řešení k ničemu. No tak jo, kdo chce kam...

tak dokonce dva extendery.... ulet Vi tazatel napr. to ze extender zpomali rychlost site v lepsim pripade na polovinu ?Jako reseni se da doporucit treba nekolik Ubiquiti Unifi APcek ktery umi mod extender a funguje to tak o 1000% lip nez klasicky extendery co se tak prodavaji.Cena za kus je 3x vyssi, ale proste to funguje. Kdykoliv. FUNGUJE TO.

Původně jsem žádný extender neměl. Nicméně na TV v přízemí se mi YouTube cukalo neskutečným způsobem. To bylo poprvé kdy jsem to řešil extenderem do zásuvky. YouTube a i třeba IVysílání ČT od dé doby běží úplně v pohodě a plynule. Ale zase to začalo mít ty IP konflikty... Druhý extender je v místnosti kde je do něho pak kabelem připojené herní PC...

asi by se to dalo sladit dohromady ale ty konflikty pristě dělá nějaký divný nastavení.. Začal bych reseten extenderů do defaultu a nastavit znova. Hlavně zjistit jak ten extender pracuje - jetli nemá zapnute svůj dhcp server, jestli to routuje na jinou síť atp. Pokud jsou dva stejný extendery tak ten konflit může být právě jejich defaultní IP.. atp. atp..

No jojo, já si taky myslím že zakopanej pes je v nastavení těch extenderů. proto jsem se tady původně ptal zda nepřidělují IP. To by ale být nemělo. I v manuálu se píše že po spárování s routerem se u nich dhcp automaticky vypne. No... tak snad se tomu dá věřit... Ještě se chci zeptat - v nastavení routeru u IP mám "leased time", což má být daba na přidělení IP, která je tam 24 hodin. Není to problém? Já tam chci mít třeba TV nebo tiskárnu do wifi připojenou furt... ... ...?

To je cas obnoveni zapujcky, jakmile vyprsi je znovu dotazovan DHCP server, v tomto opravdu problem neni ;)

Ale právě v tomto problém být může, protože má zároveň malý address pool (32, jak píše výše) a dva extendery, které počet potřebných IP-adres násobí až třemi, při nekvalitním signálu s velkým množstvím chybných paketů i více.Chtělo by se podívat do DHCP serveru, kolik adres je v té době, kdy nějaké zařízení marně čeká na adresu, přiděleno. A nepřemýšlet, jestli je to dost nebo málo a rovnou nastavit pool třeba 200.

Muzu poprosit o odkaz na dokumentaci ktera vysvetluje vami popisovane chovani?Pokud tomu tak skutecne je, tak je to jeste vetsi prasarna nez jsem si myslel.

Večer sem mohu dát screenshot aktuálního nastavení routeru a těch extenderů.

Pokud se nějaké zařízení chová jak popisujete, jediné řešení je ho ladným výkopem poslat rovnou do popelnice.

Tohle opravdu chtelo resit kabelazi k zarizenim ktera nepresouvas a wifi osazenim nekolika ap, napriklad jiz zminenym Unifi ktere vychazi na rozumne penize pro pouziti v domacnosti nebo mensi firme. Jak zde nekdo psal muzes zkusit do prizemi druhe wifi AP a konektivitu mezi nimi misto kabelem realizovat pomoci powerline...

No ale stejne kuli napajeni k nim musis natahnout UTP kabel, to uz ho rovnou muzes dotahnot nekam ke switchi ;)Ale jinak souhlas mam to doma komplet na Unifi a az na par drobnosti si nemohu stezovat.

Barák jsem stavěl v roce 2003 kdy maximum mých plánů bylo mít v každé místnosti zásuvku pro telefon na vytáčené připojení Že bude někdy existovat něco jako wifi jsem fakt netušil. Nicméně dneska žádné sekání drážek do zdi ani tahání kabelů z patra do přízemí nepřichází do úvahy už jen protože omítka už pak nikdy nebude tak rovná jako je původní nastříkaná na celou plochu zdi... do toho prostě nejdu...

V tom pripade nezbyva nez jen doufat ze reseni s extendery/powerline nebude kulhat na obe nohy a s ruznymi omezenimi a obcasnymi vypadky bude "fungovat" Opravdu neexistuje moznost kam kabelaz alespon k druhemu AP schovat?

jen k tem powerline adapterum.. Prvne jsem tohle reseni videl a ziskal 3 sparovane adaptery Sagem nekdy v roe 2003.. koukali jsme na to jak puci ale funguje to stabilne na ruznych mistech dodnes (je to nejaka prastara verze s 10Mb rychlosti).Dnesni adaptery funguji taky bez problemu za predpokladu napojeni na stejnou fazi.

Řešil jsem prakticky to samé. Po dlouhém drbání jsem seznal, že moderní telefonní rozvody jsou také kroucená dvoulinka mědi, kabel měl 3 páry... použij jsem tedy dva na 100Mbit ethernet a šlape to jak víno. Možná trochu prasárna, ale 10 let už jsem nemusel řešit, že by s tím byl problém. Jaké tam máš kabely?

Mám zapojený router do tel. linky pro Internet na doma od O2. V té místnosti druhá tel. zásuvka není abych to nějak mohl poslat dál. Nebo jak se tohle řeší? Nicméně po baráku mám rozvedené do každého pokoje standardní tel. zásuvky (které jsou nyní samozřejmě nevyužívané).

Pokud je kabel 4-zilovy, tak by bylo mozne, jak je zde jiz popsano, provozovat alespon 100Mbit. Kam jsou vsechny linky svedene?

U otce v novostavbě to bylo také tak. Byl to moderní, šestižilový kabel s kroucenými páry v mědi, specifikovaná do 25MHz. Což je sice na ethernet oficiálně málo, ale za pokus to stálo. Praktická realizace byla taková, že jsem vyrobil kabely RJ11-RJ45, a otestoval, zda to vůbec půjde. Následně jsem rozebral a vyházel telefonní rozvaděč (ethernet musí jít vždy point to piont) a umístil do něj switch.Vzhledem k vyspělosti PHY je dobré volit gigabitový (i když se nevyužije), protože jeho PHY je realizováno pomocí DSP a mnohem lépe si poradí s nevhodnými kabely - potlačení odrazu atd...xDSL modem bych umístil přímo k/do rozvaděče, protože aby se to rozjelo, musí se původní zapojení předělat - telefon po baráku pak nepůjde. Jako aktivní prvky používám od MK , aktuálně jsem v rozvaděči měnil - https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/Rou... , dobrý na doma je třeba i https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... . Libovolný xDSK modem je dobré přepnot jen do bridge a nic jiného na něm nevyužívat.

Ještě doplním, že je potřeba dát pozor, aby ten kabel šel opravdu bod-bod. Pro telefon to není typická topologie, zásuvky se často pro úsporu kabelu zapojovali paralelně.Další poznámka je, že to chce vědět, co děláte, jinak se to bude srát - zvláště při použití MK můžete dosáhnou excelentní funkcionality a spolehlivosti, ale pokud o sítích moc nevíte, tak tu konfiguraci dohromady nedáte....Druhá věc je cena, na první pohled se to v porovnání s nějakým levným shitem může zdát drahé, ale v důsledku, započítáte-li i čas a mrdání s tím, že se něco zase sere, tak to vyjde levněji...

Jsi si jistý, že máš extendery umístěné v místě, kde je ještě dobrý signál od hlavního routeru? Lidi mají sklon strčit tyhle krabičky někam, kde je volná zásuvka a už nezjišťují, jaký je zrovna tam signál. No a obecně signál přes strop, to bývá bída a utrpení. Kabel: Stupačky vody / topení tam nemáš? Nemůžeš třeba ve vhodném místě provrtat strop a dát AP na strop? Nebo kabel táhnout po zdi za nějakým závěsem u okna? Po zdi v nějaké šatně/komoře/špajzce?

Se signálem u extenderů problém není, ten jsem kontroloval přes WiFi Analyzer. Určitě tedy zvýším počet zařízení na 100.Můžete mi ještě někdo popsat jak je to s těmi možná shodnými IP těch dvou shodných extenderů? Pokud bych chtěl jeden z nich přenastavit jak to mám udělat aby to bylo funkční?

Mám 2 Routery - Jeden Hlavní do něho jde Net přes providera 100 Mbit/s a v obývacím pokoji (přes 2 zdi) mám druhý totožný router.Ten jsem nastavil jako Extender a komunikuje s Mateřským Routerem pomoci Wifi AC - Takže do obýváku natáhnu 80 Mbit/s v pohodě.Ty extendery bych nebral já jeden měl a problém je podle mě ten,že nemá pořádné antény.Na závěr bych dodal že jsem si prošel routery za 500Kč a opravdu je to na hov*o.Lepší koupit pořádné 2 routery - já koupil 2x Zyxel 6617 který má opravdu silný signál.Cena kolem 5000 za oba .Ale neříkám TP-link atd jsou taky super.Prostě nebrat ty líbivé krabičky do zásuvky zvané Extender .Neříkám v otevřené hale typu sklad nevidím problém ale přes zdi musí jít pořádný signál.

S timto nelze nez nesouhlasit... aneb jak to udelat spatne a draze