» Poradna » Počítačové sítě

WIFI+ Anténa+Router+AP

Dobrý den, mám dotaz jak správně zapojit anténu, router a přístupový bod. Jestli tomu dobře rozumím, tak externí anténu na kterou budu přijímat WIFi zapojím místo antény do routeru a pak přes síťový kabel do počítače a nebo do přístupového bodu. Je to tak správně?Doma se mi válí nevyužitý tento router:https://www.alza.cz/d-link-dir-600-bazar-d474... Dal by se po odšroubovaní antény a připojení externí na to využít?Jen pro upřesnění, signál 2.4GHz na externí anténu bude s přístupového bodu vzdálený cca. 300m s přímou viditelností. Anténa směrová 25dbi. Bude to v garáži (kde je přeci jenom možnost krádeže), tak aby to vše bylo za rozumnou cenu.

Odpovědi na otázku

Jde o to, jestli ten D-link umí režim WiFi klient. Bez toho to nepůjde.

Jaký obyčejný router s funkcí klient by jste mi doporučili?Pak mám ještě tento :http://www.wifi-shop.cz/alfa-aip-w610-wifi-router...

25dBi antena je zbytocne silna na vzdialenost 300m. Okrem toho budes musiet znizit vysielany signal na -2dBm aby si dodrzal max.uroven signalu povoleny normou. Laicky povedane z anteny nesmie ist signal silnejsi ako 20dBm. Ten router dava do anteny ~17dBm, ked sa k tomu pripocita zisk anteny 25dB, tak z anteny ti to bude vysielat vykonom 17+25=42dBm co je o vela viac ako povoluje norma. Pokial nemas moznost znizit vysielany signal na uroven -2dBm, tak tu antenu (alebo router) nemozes pouzit. Problem s tymito lacnymi routrami je ten, ze ak sa nahodou da znizit vysielany signal, tak to ma nejake moznosti ze: najsilnejsie, stredne, najslabsie. No ale aky signal v dBm to dava ked je to najslabsie nevie nikto.

Já spíš mám ještě problém ten, že od antény mi půjde cca. 15metrů ant.kabelu do routeru, což budou asi hodně veliké ztráty.....

15m kabla nieje problem pokial mas ten hruby 12mm. Mal som to presne tak isto volakedy a fungovalo to na max.rychlost aj vtedy ak som nastavil na karte vysielaci vykon -5dBm. A to som sa pripajal na AP odrazom signalu od bocnej strany velkeho panelaku, pretoze som nevidel AP. Antenu som mal 19dBi.

Právě že ten 12mm kabel nemám. Mám kabel cca. 6mm

Jak silnou (dBi) anténu bych měl mít? Nebo jakou by jste mi doporučili? Děkuji

Zde kalkulátor:http://cz.jirous.com/vypocet-wifiA bacha na limity ČTÚ.

Zalezi aky ma utlm ten kabel, ktory pouzijes. Belden H155 s priemerom 5.4mm ma utlm 0.6dB/1m. 15m by mohlo mat utlm zhruba 9dB s 2ks konektormi potom priblizne 10dB. Bud vymenis antenu za slabsiu, alebo pouzijes iny router ak ten co mass nema moznost nastavenia vysielacieho vykonu. Pouzi ten kalulator na najdenie pozadovaneho dBi anteny.

Bohužel nejsem schopen to vypočítat, protože neznám všechny hodnoty.

Ked ich nevies, tak ich mozes odhadnut. Zalezi na tom, ako "kvalifikovany" odhad to bude.dBi anteny = EIRP - TxPower routra + utlm kablaZadavane hodnoty:Maximalny vyzarovany vykon EIRP = 20dBmTxPower routra = 17dBmUtlm kabla = 10dBVypocet:dBi anteny = 20-17+10=13Kontrola:Ziska anteny = 13 dBiUtlm kabla = 10 dBTxPower routra = 17dBmMax EIRP=17-10+13=20 dBm20dBm vyhovuje norme.

Děkuji moc. Takže 13dBi anténa by měla být +- OK. Jaká je vůbec norma?

Pre pasmo 2.4GHz norma definuje hodnotu 20dBm ako max.vyzarovany vykon z anteny oznacovany tiez ako ako EIRP. Menej moze byt, viac by nemalo byt.

Hlavně bacha na ty decibely. Jakmile použijete takovou anténu, musíte ubrat na výkonu, jinak budete porušovat limity ČTÚ. Pokuty za to jsou mastné, škody nemalé, a jakmile normu budete překračovat moc okatě, někdo vás rád práskne.

Jakou anténu bych měl použít, abych nepřekročil limity ČTU?

Ještě když jsem měřil Wifi signál analyzérem na místě předpokládaném umístění antény, tak mi ukazoval hodnotu -75DBi

Merat to musis presne s tym hardware s ktorym to budes pouzivat. Akekolvek ine meranie nieje relevantne a nedava spravne vysledky. Staci ked to, co ti ukazuje -75dBm das do paraboly namieris na AP a bude to ukazovat nieco ine.

Tak to jste mi tady pěkně zamotali hlavu, že nevím čí jsem Myslel jsem že to bude jednoduší. Jen by mě zajímalo, jestli tohle někdo poctivě počítá a kontroluje....

To co si nameral je hodnota prijimaneho signalu a pre wifi nebyva vyssia ako 0 dBm. Nieco ine je hodnota vysielaneho signalu (vyzarovanie), ta moze byt vyssia (a spravidla aj je) ako 0dBm. Router su v podstate dve zariadenia:1. prijimac2. vysielacNieco podobne ako vysielacka.

Proboha!Router je router. Tady se bavíme o wifi AP.A abych to upřesnil s těmi decibely. Výkon je omezen EIRP, tzn. něco jako hustota výkonu v prostoru. Proto na vysílání při použití směrové antény musíte omezit výkon.Na příjem tohle neplatí, tam můžete mít anténu jakou chcete. V absurdních důsledcích to vede k tomu, že na AP dáte všesměrovou anténu na max výkon, a k tomu směrovou na příjem, tedy celkem 4 antény na spoj.

Chapem, ze ta to mohlo vykolajit, ale tazatel zrejme netusi co je to AP a on vie, ze ma router a ked by som napisal AP, musel by som asi vysvetlit co je to AP podla toho ako sa pyta na zakladne veci. Pre nas su to zaklady, pre niekoho to moze byt nieco nepochopitelne a nezvladne uvazovat inak.

AP vím co to je. Jen nejsem vůbec znalý ve WIFI problematice, neboli jsem to nikdy neřešil a ani nepotřeboval řešit. Vše je jednou po prvéNašel jsem nějaký AP s funkcí klient : http://aukro.cz/ap-klient-2-4ghz-ovislink... Bude to fungovat anténa + AP/Klient + router ?Děkuji

Preco chces pouzit domaci router + 15m specialneho vysokofrekfencneho kabla?Na tieto veci sa zvykne v sucasnej dobe pouzit klientska stanica, ktora ma vsetko v jednej krabicke (antena + klient + router) a pripaja sa na nu klasicky UTP LAN kabel. Tieto veci maju omnoho vacsie moznosti nastavenia a zobrazenia statistiky signalu a datovych prenosov dokonca aj pomocou pekneho grafu. Kukni napriklad na UbiQuity a nejaky typ "Nano" napriklad. V minulosti, ked som pouzival wifi podobne ako uvazujes, tak este neboli taketo super vecicky okrem routerboardu. V sucasnosti by som uz do takehoto riesenia nesiel.

Jestli orig FW neumí použít wifi jako klient, tak jde do dlinku nahrát openwrt, ten umí i omezení vysílacího výkonu

Mohu prosím vědět jak to nehrát a kde to najdu?Děkuji

Tady https://wiki.openwrt.org/toh/d-link/dir-600 si podle verze routeru (revize HW) stáhni správný .bin. Někde nam mají i návody jak co nastavit. Z webu dlinku si stáhni .bin s originálním fw (kdyby ses chtěl vrátit).Ve www routeru - management - aktulaizace fw nahraj do routeru vybraný .bin a nech restartovat.

Děkuji