» Poradna » Ostatní

Wifi a zdravotní rizika?

Nedávno jsem si na koncovém zařízení kvůli chytrému telefonu povolil wifi a od té doby mám určité zdravotní obtíže, malátnost, slabost, bolení hlavy apod. Jsem nekuřák, abstinent, trpím však epilepsií. Protože vylučuji veškeré příčiny tohoto stavu, tak bych se chtěl zeptat. Může mít vyzařování wif signálu nějaké neblahé následky na zdraví?

Odpovědi na otázku

Wifi samotná sotva. To bych spíš věřil, že ti vysokým tónem píská napáječ a ty to sice vědomě neslyšíš, ale dělá ti to problém.

Děkuju. Napájené je to trafíčkem, které vypadá zhruba jako nabíječka mobilu. Je mi už 34 roků, takže je možné, že se schopnost slyšet zvuk kolem 20 kHz už vytratila, otázkou je, zda to skutečně píská. Když jsem měl to koncové zařízení napájené jindy, tak jsem byl naprosto v pořádku, ty obtíže jsou posledních pár dnů, které se shodou okolností kryjí s celodenním zapojením onoho zařízení.

Je sice pravda, že 20kHz neslyšíš, ale o tom to není. Podívej jak nedávno dopadli američtí diplomati na Kubě - a ti taky nic "neslyšeli".....

Vojto, mobilní telefon používá výkon až 2W. Wifi smí mít maximálně 0,1W. Energie ubývá s druhou mocninou vzdálenosti. Pod polštář na noc bych si mobil asi nedal, ale na stolek už klidně.

Další "chytrolín"....Pod polštář by sis telefon nedal, ale to klidně můžeš, protože ty 2W vyzařuje akorát pokud voláš (od toho se rovněž odvíjí výdrž baterky). No a pokud voláš, stejně ho máš nalepený na ucho a ty 2W ti "perou" přímo do mozku. Takže 5 minut volání je horší jako celý měsíc pod polštářem....

A horší než celý rok WiFi metr od hlavy. MiK tím asi chtěl říct, že vyzařování WiFi je nesrovnatelně slanější, než z mobilního telefonu a má pravdu. Ani za rok provozu WiFi nedostaneš do hlavy takovou energii, jako za pár minut hovoru mobilem, takže nějaké následky používání WiFi jsou úplně mimo realitu.

V tomhle ohledu je to spíš o tom, že někdo se řídí pravidlem ALARA ("As Low As Reasonably Achievable") - aneb, proč by si dával telefon pod polštář i když riziko je zcela zanedbatelné.

No v takovém případě bych ještě doporučil nějakou slušivou alobalovou čepičku, i na spaní, co kdyby.....

Plným výkonem jede vždy, když se domlouvá s BTS. Potom mu BTS sdělí, na jaký výkon má ubrat, aby všechny signály na BTS byly na stejné úrovni. Před hovorem během vyzvánění jede mobil rovněž plným výkonem, na hovor výkon opět klesne podle požadavku BTS. Po ukončení hovoru jde výkon k nule. Plným výkonem jede při změně BTS a čas od času při ověřování signálu. Krásně je to slyšet, když se mobil položí na rádio.

Zdravim ze zahrobi...Mam doma 3 AP, nekolik mobilu a notebooku a zjevne jsem na ty WiFi vlnu uz umrel.

wifi aj telefony su z hladiska normiem bezpecne. Preto telco priemysel s prehladom vyhrava vsetky zaloby na neho podane ohladom nejakej zdravotnej zavadnosti a to aj v pripade, ze ma niekto BTS-ku oproti oknu svojej spalne. Nikto nema sancu dokazat zdravotnu zavadnost ak sa odvola na platne normy.

Může to dělat cokoliv, ale pokud věříš, je to elektronický smog z WiFi, tak se odstěhuj do Francie - tam je používání této technologie regulováno.

Pokud jsi Epileptik, neměl by jsi se dívat dlouho ani na televizi či do monitoru pc/ntb. Zářivky nemět. Tak na zprávy a večerníček. Žádné disko kde světla mění barvy atd. Můžeš být vnímavější i na wifi a mobilní volání. Nevím co užíváš za léky, ale ty můžou vyvolávat různé potíže. Bylo by to na jinou poradnu.

ani do displeje telefonu příliš nekoukat

Dříve, to ještě nebyly ani kalkulačky natož mobily, se zase říkalo jak škodí zářivky. Takové ty velké trubicové co byly všude ve fabrikách, školách, nádražích atd. Že vydávají ultrafialové světlo a že se pak z toho plešatí. Když se dnes podívám do zrcadla, asi na tom něco je...

Když nám je namontovali za účelem úspor, třetina měla zánět spojivek. Na tý hlavě možná, ale ne u každého.

Tak u starých totáčových zářivek bylo to blikání někdy dost znatelné a mně z toho bolívala hlava. Neříkám, že to dělaly fungl nové, ale ve školách jich často nemálo blikalo.

mě si na to ztěžovaly akvarijní rybky, tak otec namontoval objímku na patnáctku žárovku do formy na srnčí hřbet, leštěný plech. Pak se přestaly schovávat za mladýma do mechu ( a žrát je tam).

Tak byť mám epilepsii, tak hledění do monitoru či TV nějak dlouhodobě nevadí. To spíš stres. Zrovna včera jsem byl u neurologa a vyšetření EEG provedené ještě před těmito problémy nevykazuje dle lékaře cokoliv nestandardního. A problémy přišly z ničeho nic, žádné rozčilení, vyčerpání, nic takového. Beru Convulex a Epilan 3x denně. Asi zkusím svůj dotaz nasměrovat i na tu jinou poradnu a uvidím, co mi tam napíšou. Díky.

Skôr by si mal zmeniť lekára s tým, že ti LIEKY neprospievajú.Ale WiFi to istotne nebude.....

Tak víš co? zase na tom koncovém zařízení wifi zakaž. Když tvé zdravotní problémy zmizí tak to tím asi bude.

Tyhle symptomy co popisuješ měl jeden můj známý a nedlouho na to zemřel.

Já je měl před rokem a půl, chodil jsem od doktora k doktorovi a nakonec samy vymizely, aniž by kdokoliv na cokoliv přišel. Mě aktuálně trápí už týden, tak uvidíme co bude dále.

Nestraš voe, tyhle symptomy mohou mít spoustu příčin, včetně nevinných jako obyčejná únava, nebo únava spojená třeba s nějakým nachlazením, mírnou chřipkou...

Právě, že žádné problémy jako nachlazení či chřipka to nejsou, ale ,,jen" celkové oslabení. Je fakt, že mám za sebou dvě trochu náročnější akce, focení na dvou leteckých dnech, kde jsem toho v průběhu víkendů nachodl fakt hodně, ale ty problémy se ukázaly až tři dny poté, předtím jsem byl naprosto v pořádku. Je fakt, že na Dnech NATO pršelo, ale nachlazený nejsem.

Tak třeba to budou jen zaražené větry nebo PMS.

No a sme doma, stará mama!Takže dve náročnejšie akcie + vyfúkaný a vychladený na vzduchu, trochu namočený... a ty to zvaľuješ na WiFi..... Po troch dňoch by sa účinok WiFi neprejavil...To môžeš rozprávať lastovičkám na drôtoch (to o škodlivosti WiFi).

A tak nějak se šíří ty všelijaké konspirační nesmysly. Lidi si dají do souvislosti blbosti, ale opomenou racionálnější logické vysvětlení, šíří se pak pověry a fámy. Skoro jako středověk, jen s výdobytky moderní vědy a techniky.

Aha, tak to je celkem jasné. Nevím co vůbec řešíš, kolik že ti je let? Náročná akce, dlouho venku na nohách, teplo, chladno, déšť...jednak únava a jednak k tomu nějakého vira člověk potká ani neví. A to se pak může projevit později, nemusí to být do několika hodin, a vůbec se to nemusí projevit jako "rýmička" nebo chřipka. Záleží na druhu toho viru (a že jich je), na imunitě konkrétního člověka...klidně se to může projevit tak nějak jak to máš ty. Zkus prostě odpočinek, teplý černý nebo zelený čaj s medem, do černého třeba štamprlička "valašského penicilinu" (slivovice, ale ne to co se vozí do Prahee )...atd. Takových lidových způsob je víc.

kámoš mi jednou na nachlazení dal panáka svého lomcováku - do alkoholu louhoval několik měsíců syrový strouhaný zázvor + kusy citronu. Skoro si myslím, že takhle silný pití nemůže být ani legální Jsem se divil, že se to neprožralo flaškou. Ale zahleněný krk a ucpaný nos to zmáklo vyřešit dost rychle

Tak, tak - ZÁZVOR! Prírodný produkt, ktorý má skoro zázračné účinky. A požívať buď v alkahóle vylúuhovaný, alebo ako čaj - pár dní a miesto upchatého nosa je čistý, miesto tamtamov v gebuli je ticho, miesto dýchavičnosti máš plne funkčné pajšle.....P.S. Mne stačilo (zázvorový čaj) 3 dni, aby som sa zbavil horúčky, nádchy, zanesených priedušiek.... a teraz "jedu na 100%"

Tu nemoc znám v rodině. Nemám ji, ale nějaké a ještě tam křepčit, to bych asi podobné příznaky měl taky. Jenže psát někomu o úmrtí že známý, ne ok. Umřít se dá z mnoha příčin. Větry z potravy dokáží způsobit potíže s dechem, tlačí na bránici. Jenže to jsem daleko od Wifi

oprava: nemám ji, ale nějaké disko s blikajícími světly a ještě křepčit, to bych měl příznaky asi taky

To je teď módní vlna. První způsoboval nemoci mobilní signál, předtím rádiový, dneska se lidi cílí na WiFi, za pár let to bude zase jiná technologie. Je to podobný mýtus, jako že ti ze zářivek upadnou oči, z klimatizace dostaneš chřipku, z plastových oken budeš mít doma plíseň atp.Samozřejmě se pár trotlů najde, co bydlí ve vlhkém paneláku, nevětrají a mají plíseň. Že si na klimatizaci nastaví 16°C, zatímco venku je 35°C. Že si trubici od zářivky narvou do hlavy. Ale všechno to má něco společného - chybu mezi "klávesnicí a židlí", a pochybuju, že na to, aby si na mobilu chytil wifi, máš v pokoji na sebe namířeno 5 směrových vysokovýkonných antén.

Tak snažím se vyloučit veškeré možné příčiny, i ty nejméně pravděpodobné. Možná by mohl být problém soustavný stres, případně poslední dobou bídný spánek díky hlučnému sousedovi, ale tím prvním si procházím denně a druhé v mém životě občas figurovalo, aniž by to mělo nějaké významnější následky. Takže podezření padlo na wifi, potažmo ještě starý CRT monitor, který jsem před 14 dny nově kalibroval, ve smyslu zvýšení gammy a kontrastu. Zářivku nemám, nýbrž klasickou žárovku a teplotu cca 25°C v rohovém panelákovém bytě.

Stres a nedostatečný spánek - to bude ono. A změna počasí.

Kéž by, to by bylo skvělé. Asi zase vezmu na milost špunty do uší, které mi vždy vadily a pokud se dobře budu moci vyspat, možná to pomůže. Tuhle noc jsem šel spát v 23 hodin a soused mě vzbudil v 3:44.

Stará pravda říká, že nejvíc toho naspíš do půlnoci. I když já se před 23 do postele nedostanu a dneska už dobře klimbám a musím kafovat.

A 3 nebo 4 směny jsou úplně "super"...

Dřív jsem chodil spát ve dvě, vstával v deset a bylo to v pohodě. Teďka chodím v jedenáct a vstávám v osm, devět...asi stárnu. Ale podle toho co jsi napsal asi probuzení sousedem v půl čtvrté nemusí mít na kvalitu spánku tak devastující účinky jak jsem myslel.

Jde o to, kde ho ten soused v půl čtvrté budil. Pokud to bylo v sousedově posteli vedle sousedovy ženy a soused měl v ruce vidle, tak to by devastující účinky mít mohlo.

A pred spaním - vypol si aj kozmické žiarenie? Vypol si všetky pozemné, satelitné stanice? Pretože aj toto je širokopásmový bezdrôtový signál (WiFi je totiž tiež bezdrôtový signál)

jj Vesmír je svině, ten nás pěkně zasypává. Ani alobalová čepička nepomůže

To nemusí být dostatečné pro ověření této možnosti, to chce fakt nějakou delší dovolenou, vypadnou někam pryč, stačí tady v ČR, ale prostě vypnout a vyčistit mozek. Navíc to není špatné dělat i bez "pokusů", člověk potřebuje občas vysadit, někdo občas potřebuje i "restart"...

Budu o možnosti nějakého restartu přemýšlet. Je fakt, že posledních 14 dní bylo dost náročných. Ale zase když to tak vezmu, poslední takový kolaps mě postihl mezi svátky předloni, jinak kombinaci stres+bídný spánek+špatné stravovací návyky tělo nějak zvládá.

Tak to si piš že malátnost, slabost, bolení hlavy může způsobovat nedostatek spánku (čili téměř soustavná únava), stres...že s tím člověk neměl problémy dřív neznamená, že s tím nebude mít problémy nikdy. Jednak všichni stárneme a zvládání různých věcí se mění, a jednak nedostatek spánku i stres se kumulují...první bych zkusil nějakou delší dovolenou, odpočinek, relax, vyčistit hlavu...pak pokud by potíže přetrvávaly, tak bádat dál.

Je fakt, že ten soused tu bydlí nějakou dobu, ale takto dramaticky se to začalo zhoršovat od minulé středy, asi to tělo fakt jelo nějakou dobu po CIAFu a Dnech NATO na ,,rezervu". Dovolenou mám v podstatě neomezenou, jsem v invalidním důchodu a co ,,musím" je jen to, co si vytknu před sebe sám. Focení různých leteckých dnů, modelářských výstav apod. Takže asi dovolená ve smyslu vypadnout od otravných sousedů někam na samotu.

Přesně tak, a pak uvidíš tak ti bude. Pokud se to zlepší nebo úplně vymizí, tak je to jasné.

Navíc můžeš vnímat blikání CRT monitoru.

Monitor mám Hyundai ImaqeQuest F910 a jedu na 1600x1200 a frekvenci 85Hz. Dlouhou dobu jsem měl celkem stáhlou gammu, aby se mi do něj hledělo příjemněji, ale když jsem viděl fotky z CIAFu, které se mi oproti displeji ve foťáku zdály dost podexponované jsem ho nakalibroval a teďka se do něj nehledí zrovna příjemně, byť barevné podání má takové, jaké má mít.

Tak vidím že na tomto fóre sú odborníci na všetko, veda, výskum a doktory sú zbytočný. Niečo na tom vyžarovaní asi bude. Veľa z nás je už ožiarených.

Jo, my starší třeba Černobylem.

Cestou do a ze školy, jsme přírodou se loudalii, aby jsme posílili tělo i ducha, netušíc co za spad dokola vůkol spad.

Věc je jistá, zde mínusuje komunista.

Kdo neví necht koukne do netu, jistě tam bude o mraku který se hnal na Evropu. K nám to měl kousek. Emerika si to neužila, my satelity Sajuza ano.

Někteří jí spad z Černobylu doteď - třeba houbaři a v některých ročních obdobích i žrouti divočáků. Ovšem limity radiace jsou stále nižší, než kolik svítí plíce těžkého kuřáka.

Ty asi nejvíc :) Zvláštní, že rizika WiFi se boji převážně ti, kterým chybí základy vzdělání ve fyzice a kteří netuší, jak slabý výkon má WiFi a už vůbec ne to, že ten velmi slabý výkon je už ve vzdálenosti pouhého jednoho metru o několik řádů slabší. No a netuší ani to, že vyzařování WiFi nepatří mezi ionizující záření (jako třeba rentgen) a tudíž se jeho účinky na organismus nemůžou sčítat v čase. No a nejlepší na tom je to, že ti samí lidé, kteří pro "jistotu" na noc vypínají WiFi router s výkonem 0,1W v sousední místnosti za betonovou zdí, potom vezmou mobilní telefon a nechají si cpát celé 2W přímo do hlavy a to jim nijak nevadí :D

Tyhle řeči mají právě nedovzdělaní přechytránci jako ty Jozífku, takoví jako ty mívají nejvíc řečí. Ony právě ty výzkumy a vědci tvrdí, že mobily, WiFi atd. NEŠKODÍ, že jsou to jen konspirační teorie přechytralých bláznů. Něco si o tom zjisti...

To bude asi tím, že dost lidí zvládá učební látku fyziky aspoň na úrovni ZDŠ. Několik bude dokonce postiženo předmětem TEMP, případně jeho lehčími středoškolskými formami.

jasně, každý má v těle například radioaktivní uhlík 14C, nebo draslík 40K:http://www.fbmi.cvut.cz/e/02-prirodni-radioaktivn...

Mimochodem, jaké léky bereš na epilepsii? Originální/vylepšené původní patenty jako je Keppra nebo generika kdo ví z jaké rozvojové země?

Pše to někde ve vláknu.

Nesprávně jsem se vyjádřil - myšleno „jaké další bereš“.PS: Epiletan je maďarská sračka. Něco jako nahrazovat kuřecím separátem hovězí maso nebo třeba plastový odlitek v botě nahrazovat papírem. Lékárny ho lidem nutí místo Keppry, protože na něm mají vyšší marže. Chce to ignorovat velké řetězce a pro léky si chodit přímo do specializovaných center na léčbu epilepsie + konzultovat s neurologem použité pomocné látky.

Jen pro pořádek: ta maďarská sračka, jak píšeš, se jmenuje EpiletaM a s Epilanem, který Vojta uváděl, nemá nic společného. Ani účinnou látku, ani mechanismus účinku.

Ano, myslel jsem tohle od maďarské společnosti EGIS.http://www.egis.sk/gfx/produkty_new/big/epil... Je to odpad a jeden z nejhorších generik na trhu. Lékárenské řetězce, nezaměstnávající plnohodnotné lékárníky (Magistr/Magistra farmacie), ale DiS, jej upřednostňují, protože je levnější a mají na něm vyšší marže.Za přehlédnutí M a N se omlouvám. V každém případě doporučuji u léků zkontrolovat použité látky, ze kterých jsou dělány tobolky.

OT: Rozhodnutí o náhradě předepsaného léku, byť lékem se stejnou účinnou látkou, není na lékárníkovi. A tobolky sem pleteš zbytečně, zmiňované léky jsou tablety.

Zkuste WIFI router vypnout na týden pokud zdrav. problémy neustávají doporučuji navštívit lékaře.

To je jednodušší se pořádně vyspat a omezit stres. Za pár dní bude ok i bez nesmyslného vypínání routeru :)

Ano, placebo efekt, vedoucí k vypínání čehokoliv a kdekoliv. A co vyrvat v bytě elektrické rozvody?

Přesně tak. Právě tak nějak vznikají ty nesmyslné konspirační a podobné pavědecké teorie, pověry...vypne na týden router, zároveň si mimoděk odpočine, protože pominou akce a bude mít klid a potíže přestanou..."HA! Důkaz o škodlivosti WiFi"

Tobě očividně chybí v hlavě routing informací a myšlenek, nějak se ti přehazují

Ahoj, jsem si jistý že Wifi záření je zdraví škodlivé a citlivější jedinci to prostě poznají, stejně jako proutkaři poznají kde je v zemi zdroj vody. Stejně vadí signály z mobilních zařízení = já si telefon alespoň na noc vypínám. O míře škodlivosti tu psali předemnou, podle mě se časem pozná víc, stejně jako kdyz nekdo dlouho čte tak se mu oči nezkazi za večer ale léta se to střádá v organismu, stejně jako škodlivé látky z ovzduší a jídla, kdo má dnes zdravý zrak s porovnáním lidí před 100 lety? To je argument! Dnes máme ve vodě /všude, ne jen v mořích/ mikroskopické částečky polymerů, dostávají se nám do buněk a nikdo neví co to bude s organismem dělat dál. A Wifi i jiné záření to samé - prostě vše se kumuluje, vem si že když bouchla první jaderná bomba tak vojáci bez ochrany smetáky stírali prach ze spadu - dnes nepredstavitelné, stejně s prvními pokusy Roentgenova záření /tehdy paprsky X/. Prostě je možné že si jednou budoucí generace bude ťukat na čelo jak jejich předkové spali mezi zapnutými vysílači mikrovlného záření a ještě se tomu smáli...

Dej si slušivou kovovou čepičku na kebulku a zkus se ponořit na dno Bajkalu, ale ani tam "neutečeš"!

Mistrik: přesně jsi potvrdil moje slova, že tyto konspirační nesmysly o škodlivosti WiFi prezentují jedinci, kteří jsou fyzikou nepolíbení :) Neexistuje žádný popsaný mechanismus, kterým by WiFi mohla ovlivňovat živé tvory. Mluvím samozřejmě o stavu, kdy vysílač WiFi splňuje platné normy a člověk ho nemá přímo u hlavy, ale v nějaké normální vzdálenosti, např. 2m. To že vůbec nevíš která bije, vyplývá že tvého srovnání s jadernými explozemi, paprsky X atd. Už jsem zmiňoval výše, že WiFi na rozdíl od rentgenu nebo gama záření NENÍ ionizující a tudíž se působení v čase NEAKUMULUJE. Nikdo nikde v žádné seriózní studii neprokázal v tomto smyslu vůbec nic, takže tady nebudeme na víceméně odborné poradně rozvíjet takové konspirační teorie. To se hodí na jiný typ webů, kam chodí postižení lidé bez znalosti fyziky.

To řekni Vesmíru, spousta objektů k nám posílá nejrůznější záření, nejsrůznější vysokoenergetické částice, i to naše Slunce nás tím pěkně bombarduje a dělá to např. ty krásné polární záře. Sice dost toho odkloní magnetické pole Země, dost toho pohltí vyšší vrstvy atmosféry, ale zdaleka ne všechno. A taky to řekni horninám, i z podloží se dostává nějaké to radioaktivní záření. Zabal se celý do alobalu, bude ti fajn

I lidé, ba i ostatní zvěř je zdrojem elmag záření...