» Poradna » Počítačové sítě

Wifi + host wifi(Guest Network) bez DHCP a WAN portu nejde

Dobrý den,Chtěl bych vás požádat o radu. Potřebuji zapojit WIFI router, který bude vysílat přes WIFI mou lan síť, ve které mám již DHCP server. Dále potřebuji přes ten router vysílat Guest Network WIFI, která bude oddělena od mé lan. Vybral jsem si pro to TP-Link Archer C60 AC1350. Pokud zapojím svojí lan do lan portu do toho routeru a vypnu na něm DHCP a přidělím mu lan IP z mého oboru adres, tak wifi jede OK. Ovšem ta Guest Network WIFI nejede, protože si router vlastně myslí, že není připojen k internetu, jelikož nemá zapojen WAN port a dále taky nepřidělí do Guest Network WIFI žádnou IP adresu, protože má vypnuté DHCP.Pokud bych mou lan zapojil do WAN portu routeru, změnil IP, zapnul DHCP, tak obě WIFI jedou OK, ale samozřejmě přes wifi mou lan síť neuvidím.Napadá prosím někoho jak to vyřešit? Jiné zařízení, konfigurace,...Díky...

Odpovědi na otázku

Co konkretne chces vidiet na svojej LAN? (mozno by sa to dalo obist inak)

například přes wifi připojený mobil, tablet, notebook musí vidět TV v lan, NAS v Lan, PC v lan

Nejasne som sa opytal.Skor by bolo vhodne vediet ake sluzby ti bezia na sieti.Jedna zo sluzieb moze byt zdielanie tlaciarni, suborov a zloziek.Este nejake ine sluzby mas na sieti, ktore chces vidiet?Zdielanie podla Microsoftu cez router funguje len ciastocne.Je mozne sa na zdielanu zlozku/subor pripojit aj ked je v inej sieti, ale nieje mozne siet prechadzat aby boli vidiet nazdielane subory a zlozky.

Ano, na tiskárnu která je přes USB připojena ke stolnímu PC bych se chtěl taky dostat. Potom sdílím složku ve stolním PC (Windows10). V NAS mi běží CIFS. TV se připojuje na PC nebo NAS přes nějaké její místa v síti (samsung).Jak se lze připojit na sdílenou složku v jiné síti? To že by nešlo procházení sítě by vadilo asi jen televizi (to bych přežil)

Pripojis sa pomocou IP adresy toho pocitaca, ktory ma nieco nazdielane. Pre pripojenie pomocou 'hostname' by si potreboval mat na sieti vlastny DNS server. Namiesto DNS servera je mozne pouzit aj hosts subor. Ten musi byt potom ovsem na kazdom pocitaci nastaveny rovnako.

připojení přes ip\share opravdu funguje. jen ze zajímavosti, jak nastavit router, aby to IP\share nefungovalo?

Do firewallu toho routeru bys musel napsat podmínku zakazující komunikaci s WAN sítí s vyjímkou výchozí brány a vlastní WAN adresy routeru. Pokud by hlavní router měl adresu 192.168.0.1, WAN adresa tohoto druhého routeru by byla 192.168.0.2, tak bys na druhém routeru zakázal komunikaci s adresami 192.168.0.3-254. Ten tvůj Archer by to mohl zvládnout (mohl by mít možnost zadat seznam adres v inetrnetu, které mají být blokované).Kdo chce mít detailní možnosti nastavení, koupí si Mikrotik a tam je možnost nastavit prakticky cokoliv.

supr, díky za radu

Vyřešit to jde, ale chce to buďto chytré routery (mikrotik?) nebo na SOHO routery co používáš dostat openwrt nebo ddwrt abys mohl nastavit několik VLAN a propojit je 802.1q trunkem. Do VLAN pak můžeš zařadit jednotlivá SSID a porty integrovaných switchů a hlavně, řídit pravidly firewallu kam bude mít která VLAN přístup a pomocí shaperu i jak rychle...

Staré ADSL/VDSL routery to umí také.

tož to je zajímavé Ale budu muset ještě počkat, ten můj C60 nepodporují. Jak ho budou podporovat, jestli někdy, tak to vyzkouším... díky za radu.Zatím si asi připojím ještě jeden starý wifi router ve kterém si nastavím druhou wifi, který svou WAN propojím s LAN v C60, takže neuvidí mou LAN. Bude to tak bezpečné?Ještě jeden dotaz, jak daleko od sebe fyzicky mužnou být wifi routery, aby si navzájem nevadili? Nemyslím kanály, ale vzdálenost krabic od sebe.

Ak ich mas nastavne na maximalny vysielaci vykon, tak minimalna vzdialenost je 1m aby sa moc neovlivnovali aj ked aj to je malo. Pre vacsinu pripadov to staci.

díky...

Vypni si v Customize Guest Network Options "Allow Guests see each other" a "Allow Guests to access my local network" - manuál chapter 5.2,https://www.manualslib.com/manual/1138037/Tp-Link-Ar...

asi jsi vůbec nepochopil, na co jsem se ptal...

To jsi spíše ty nepochopil odpověď.S takovým nastavením pak ale host síť prakticky přestává mít smysl, protože je úplně propojená s tvou domácí sítí. Ale když zapojíš WAN druhého routeru do své sítě, tak je to skoro to samé.Takovéto sítě se budují z prvků, které podporují virtuální sítě VLAN, například Mikrotik jako hlavní router a Ubiquiti Unifi jako AP a pokud by ten Mikrotik měl málo portů, tak i nějaký switch s podporou Vlan. Host síť je pak úplně oddělená.

opravdu jsi mě nepochopil...

Použít VLANy je jediné korektní řešení za rozumné peníze.