» Poradna » Počítačové sítě

WIFI - záhada vypadávajícího signálu

Dobrý den.Mám problém s připojením na společný wifi AP, ale nevím zda by to vyřešila směrové anténa.Mám wifi usb dongle s 10 cm anténou a připojuji se na sdílený AP na společné chodbě. Jenže spojení neustále vypadává, kolísá. AP je stropní cca 12 metrů vzdálený, v cestě několik tenkých cihlových zdí.Síla signálu kolísá kolem 40%.Po přihlášení naběhne rychlost klidně na 100 KB, ale po nějaké době klesne třeba i na 8 KB. Videa na youtube jedou nanejvýš 480p, někdy to ale sotva zvládá 144p. Rychlost neustále kolísá a youtube neustále mění rozlišení.Kromě toho spojení někdy vypadne zcela, dokonce mi AP zmizí se seznamu AP. A pak to po mě chce znovu přihlašovací údaje když naskočí.Myslím že počet připojených uživatelů na tento AP není nijak zvlášť vysoký, takže tímto by to snad být nemělo.Nejdivnější je, že stejnou sílu signálu občas vykazuje wifina 100m vzdálené sklepní hospůdky či 150m vzdálené firmy, občas naskočí signál z téměř 200m vzdálené projíždějící MHD.Tomuhle vážně nerozumím.Tak přemýšlím jak to vyřešit na mojí straně, jestli by pomohla směrová anténa 15+ dB nebo tak nějak podobně.Člověk který má síť na starosti je totální k...t , tam to nemá smysl řešit. A shánět jiné připojení je tu docela problém, nemluvě o financích.

Odpovědi na otázku

Několik cihlových zdí v cestě? Řešení je jednoduché - zařiď si svůj internet a vybodni se na nějakou wifi na chodbě...

Společná WiFi neznámé konfigurace s neznámým počtem účastníků, přes několik zdí, s neznámou kvalitou přívodní linky internetu a neznámým množstvím okolních sítí, které spojení můžou rušit, opravdu není dobrý základ pro stabilní připojení k internetu S tímhle ti bohužel nikdo neporadí. Tu směrovou anténu zkusit můžeš, ale není žádná jistota, že to bude lepší. Navíc máš dost zmatek v jednotkách, určitě to není 100KB

Chápu, že jsou situace, kdy se nedá nic jiného dělat, než použít to co je. Takže radu "pořiďte si lepší internet" si nechám od cesty (i když to asi je nejlepší). Zkuste si nějakým skennerem v mobilu zjistit, kde je nejlepší signál v místnosti, odkud se připojujete. Pořiďte ti anténu s pigtailem a adaptérem (pokud to jde) a dejte ji na toto místo. To, že je mezi Vámi a AP několik zdí nemusí být kritické, protože ten signál stejně neleze přes zdi, ale tudy, kde to pro něj je nejlepší, takže třeba okna, dveře atd. Směrová anténa je poněkud nesmysl, protože nebudete schopen moc zjistit, kudy k vám ten signál leze. Navíc stačí obyčejná prutová antén se ziskem par dB a můžete být v klidu. Zkuste vyzkoušet extendery sítě (takové ty věci co se přicucnou na WiFi a rozšíří její dosah. A nakonec: fakt, že síla signálu je na nějaké úrovni je jedna věc, ale že je rychlost nízká může snamenat, že v okolí je spousta jiných WiFi na stejném kanále, nebu tu je rušení jak kráva.

Je to podobný wifi adaptér jako tenhle: https://www.hadex.cz/m804a-wifi-adapter-usb-s-... Kupoval jsem to kvůli možnosti připojení jiné antény. A teď se mi to může hodit.Ukazuje mi to cca 10 wifin na 2,4GHz. To mi nepřipadá až tak moc.Jak tedy poznám jestli je ta mizerná kolísající rychlost přehlcením pásma nebo něčím jiným?

Smerová anténa určite pomôže, len je to dosť nepraktické.

uvnitr ale nevim kudy ten signal vlastne jde, zdi to vic utlumi, neco muze prochazet dverma, jsou tam ruzne odrazy a podobne. Smerovou antenu uvnitr vidim jako docela problematickou.

prerobit 1AP na sustavu viac AP. Alebo natiahnut kabel.

Doporucil bych zacit merenim netmetr.cz na nekolika mistech v pokoji, ve kterem se pripojujes. Podivej se nejen na download, ale take upload a ping. Jake to dava vysledky behem dne?Jako reseni muze byt wifi extender (ten chytne tu slabou wifi a zesili jeji signal). Idealni je umistit wifi extender v miste nejsilnejsiho signalu toho AP.Druhe reseni, poridit si Mikrotik (https://www.mironet.cz/mikrotik-rb9412ndtc-route... ) prepnout do modu klient a do mikrotiku se pripojit UTP kabelem.

Extender je špatný nápad a už vůbec se nedá doporučit jeho umístění do místa se slabou wifi. Tam se bude chovat naprosto stejně, jako současné připojení - tedy vypadávat. Pokud už vůbec o extenderu uvažovat, je třeba jej umístit "na půl cesty" mezi AP a místem požadovaného příjmu. Jediné správné řešení je kabel + další AP.

Extender dava smysl v urcitych pripadech (preklenouti vzdalenost). Tazatel nerikal nic o tom, zda je wifi signal AP mizerny ve vsech mistech. Predpokladam, ze nekde je signal silnejsi a nekde slabsi.

Trvám na tom, že extender je špatný nápad. I při dostatečně silném a kvalitním signálu wifi je za extenderem rychlost nejvýše poloviční (neuvažuji dvoupásmové extendery, protože 5 GHz signál má vyšší útlum na překážkách). Lze o něm uvažovat jen jako o nouzovém pokrytí např. záchodu, ne o trvalém řešení přístupu celé domácnosti.

MoNoM napsal, že musí být "na půl cesty", kde je ještě signál dobrý.Dá se předpokládat, že na té chodbě bude signál ok, ale to jaksi nepotřebuje.A také se dá předpokládat, že v těch x místnostech mezi nemůže být a v té co je a nejde mu to, už mu to jaksi nepomůže...Tip na ubytování je podnájem/koleje

Ve mnou obývaných prostorech je mizerný signál všude. Orientačně jsem to zkoušel s wifi na mobilu, a všude to dávalo tak 1 max 2 čárky.(je ten signál 40% co mám na počítači hodně málo, nebo by to mělo umožnit slušný příjem ?)Jinak "prutovou" externí anténku cca 15 cm na tom wifi usb dongle připojenou mám. Takže zisk je slušný i tak. Vylepšil bych to už jen směrovkou.Pořád lepší směrovka za cca litr, než krmit ISP monopolní nenažrance 5 000 - 8 000 ročně. Za to už bych měl půl mobilu :)

ciarky su irelevantne, to neries. Teraz som si domov kupoval TPlink Deco M4 2xAP. Ked bol zapojeny len 1, v miestnosti pri nom som mal 500Mbit plny internet. V obyvacke na opacnom konci bytu to islo len 20Mbit. Presne tam som dal druhe AP (samozrejme prepoj kablom). V celom byte to teraz ide 300-500. Jednym AP pokryt priestory so stenami je z principu nemozne.

Nezaplatíš, nemáš internet. To je jednoduchá matematika. Směrovka v baráku je loterie, může to pomoct, ale nemusí. A kromě toho, buhví, jestli to není jen tím, že je špatná samotná přívodní linka nebo tím, co tam ostatní uživatelé dělají.

Je to opravdu divné. Zkusil jsem stahováni z uložto, a frčí to standardně 150-300 KB. Pak jsem po hodině kdy jsem na počítač nesáhnul, šel na jednu poměrně jednoduchou stránku bez kvant reklam a nesmyslů, jen běžný javascript.Jenže stránka se načítala snad 2 minuty, načež zkolabovalo a vypadlo i to stahování. A takové psí kusy to dělá. Podobně jako kolísání kvality datového toku na youtube od 450p na 144p klidně během jedné minuty.To by mě opravdu zajímalo čím tohle může být. (nepředpokládám že mám dům plný ajťáků co od rána do večera pořádají nějaký hackaton)

ved ti to tu vsetci piseme kwa!!! Nemozes mat 1 vysielac niekde na chodbe a 20 stien medzi tym. Zavolaj si tam toho ITckara, co je akoze kkt, nech ti to vyriesi a ak nepride a nechce riesit, prestan mu platit a zabezpec si vlastne pripojenie.

Je to spôsobené malou kvalitou signálu. Bohužiaľ wifi je tak lacná hračka, že kvalitu signálu to neukazuje, iba silu signálu. Smerovka to môže vylepšiť. Tiež to mám tak spravené ako to chceš ty. Na 15 m cez tri steny mi to ide 90 Mbps s pingom max 3 ms. Je ale pravda, že tebe to tak dobre fungovať nemusí. Záleží aj od kvality drivera.

Jakou používáš směrovku? To by mě hodně zajímalo. Mě přišly nejlepší klasické venkovní, aspoň papírově co do zisku.Buď dipól s tím šíleným litinovým deflektorem, co se používal před lety.A nebo logaritmicko periodickou, která může sloužit i pro příjem GSM, má větší frekvenční rozsah, a papírově kupodivu lepší parametry než specializované wifi.Nebo používáš nějakou sektorovou?

Používam BiQuad panelku 12 dBi. Nekupoval som, vyrobil som si. Nie je to ťažké.

A dá se na to použít hliník, a nebo to musí být z mědi? Drát se někde sežene. Ale měděný reflektor, to nevím.(předpokládám že reflektor musí být odizolovaný od těch pólů)

Ještě mě napadá, jestli je double biquad výrazně ziskovější, nebo jestli nemá smysl se s tím drbat.

Nemá. U tebe není problém se silou signálu, ale s jeho kvalitou. A tu ti anténa nijak nezlepší.

Směrová anténa by měla potlačit některé odrazy. Po průchodu několika zdmi jich tam bude dost, navíc ještě rotace polarizace.

Dvojitý quad má o 3 dB vyšší zisk, než jednoduchý. To je fyzika. Horší to bude s impedancí a symetrizací.

Takže jako amatér bych se do toho dvojitého raději neměl pouštět ?Jaká je u téhle quad antény směrovost 90 nebo 180 ? Předpokládám že čím užší úhel, tím lépe lze odfiltrovat bordel co se nachází mimo ten úhel. Ale zase to zesílí veškeré rušení v tom to daném úhlu.Takže pokud se nachází panelák s 50 wifinami mimo tento úhel, tak si pomůžu, pokud by se ale nacházel v tomto úhlu, tak to bude naopak.

Proboha, co tu řešíš? Proč si nezaplatíš svůj internet?

Tohle fat člověk nepochopí. Jistě, peníze nerostou na stromě, ale takhle tady spekulovat a vymýšlet kraviny, jak teoreticky zlepšit příjem cizího internetu, nad kterým nemá žádnou kontrolu, nezná jeho kvalitu a diví se, že to funguje nespolehlivě, to mi hlava nebere. V dnešní době beru platbu za internet jako jednu ze základních a bohužel nezbytných plateb, stejně jako za energie. Kromě jiného musím platit za elektřinu, plyn a mobilní telefon a internet k tomu patří taky. Samozřejmě když jsem někde na cestách, tak musím vystačit s internetem, který tam je k dispozici, ale doma chci mít svůj stabilní, i když bych se nepochybně mohl domluvit s několika sousedy a internet si s nimi nasdílet, ale tím bych přišel právě o tu stabilitu a spolehlivost. A když si spočítám, že na poplatek za internet na celý měsíc vydělám v práci za dvě hodiny nebo svojí živností za necelou hodinu práce, tak to za to fakt nestojí

Klidně se do toho pusť. Potom aspoň zjistíš, že problém není v signálu, ale v tom, že ta wifi sít s jejími uživateli ti prostě lepší kvalitu a hlavně stabilitu nedá. Předpokládám, že kradeš internet z nějaké firmy, restaurace nebo jiné služby někde poblíž, na kterou se napojuje buhví jaké množství různých uživatelů, takže si můžeš být jistý, že to nikdy stabilně fungovat nebude. Tyhle internety jsou málokdy řešené profesionálně a při větším množství uživatelů prostě kolabují, aniž by třeba ti uživatelé využili celou teoretickou kapacitu přípojky.

Pokud uděláš reflektor (bez něj anténa postrádá smysl), tak je to kolem 65°.Se zbytkem máš pravdu. Ale ještě pozor na jednu věc. Komunikace je obousměrná. Budeš mít sice lepší příjem o 10dBi, ale musíš o 10 dB snížit vysílací výkon, abys neporušil vyhlášku ČTÚ. V tu ránu tě AP nemusí slyšet, zvlášť, když je zarušený.

Kromě toho, že nerozumíš psanému textu, tak nedokážeš ani opsat dvě písmena správně. Opravdu to není 150-300KB. Co předpokládáš nebo ne, je irelevantní, ale jelikož o tom místním internetu ani o jeho uživatelích nevíš vůbec nic, tak ti prostě nikdo neporadí nic jiného, ať si pořídíš vlastní internet, který budeš mít sám pro sebe a pod vlastní kontrolou. Nechápu, co chceš slyšet... Jestli chceš vyhodit peníze, tak si kup směrovku a vyzkoušej. Buď to pomůže nebo ne, nikdo ti to na dálku neřekne.