» Poradna » Počítačové sítě

WIFI - SWITCH síť

Dobrý den, chci se zeptat, zda když mám Wifi router pouze s 10/100 Mbps LAN porty a přidal bych 1GLAN SWITCH za router a až ze SWITCHe by mě šly kabely na PC, NAS a multimediální centrum, byl by na nich přenos (pouze v domácí síťi) 1GLAN (PC i NAS 1GLAN podporují). Nebo by to řešil až nákup nového 1GLAN Wifi routeru. Děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Zapojeni switche za router je OK, zarizeni ktera umi komunikovat gigabitem budou komunikovat gigabitem (samozrejme pokud mas v poradku kabelaz atd.), bez toho aby je 100Mbit zarizeni omezovala ;)

Vsak v routri mas tiez LAN-switch :). Bezne sa jedna len o 4-portovy 100Mbit alebo 1000Mbit switch. S pouzitim alternativneho firmware je mozno ovladat kazdu zasuvku LAN v routri osobitne (ak vies jak na to samozrejme) napr. za ucelom vyriesenia traffic-u len cisto pre IPTV. Takze ak si dokupis a spojis si svoje kompy do lokalnej siete cez 1Gbit switch, tak samozrejme budu vsetky kompy komunikovat na 1Gbit switchy nezavisle od routru, ktory mozes pokojne odpojit (samozrejme IP adresy musis potom nastavit na zariadeniach rucne, nakolko router disponuje tiez funkciou automatickeho pridelovania adries - serverom/sluzbou/daemonom DHCP). Router bude kontrolovat iba spojenie mimo lokalnej siete dnu/von resp. podla nastavenej masky siete sa bude vyuzivat aj komunikacna brana (router). Niekedy davno sa zbezne spojovali PC do LAN siete prave cez HUB alebo cez SWITCH a v pripade potreby, sa do siete zaradil PC server, ktory bol urceny ako komunikacna brana pre internet (firewall s NAT, s nejakou tou pripojkou do internetu).

>je mozno ovladat kazdu zasuvku LAN v routri osobitne Pouze pokud to podporuje HW toho routeru. Mnoho routerů má všechny LAN jen jako switch.

Tím zřejmě myslí QoS.

No k tomu se neda rict nic jineho ze radis uplne blbosti...