» Poradna » Počítačové sítě

WI-Fi router -Silnější signál 5Ghz pásma

Zdravím,chtěl bych se zeptat, zda jde nějak účinně zvýšit signál / dosah u 5 Ghz pásma.Koupil jsem si router TP-LINK Archer C7 AC1750 a 5Ghz pásmo mi nedosáhne ani 5 metrů se 4/3 čárkami. Ano, vystačí mi sice 2,4 Ghz pásmo, které mi dosáhne dost daleko s plným signálem, ovšem když mám více zařízení připojených, nebo stahuji film / hru, tak rychlost internetu celkem klesá, oproti 5Ghz pásmu. Router mám umístěný v menší místnosti, kde mi vede kabel od internetu do routeru - na bedně od pc, abych měl internet vedený rovnou i kabelem do pc (bohužel vede jen do jedné místnosti, takže router nemohu nikam jinam přesunout). Internet mám bezdrátový, 20-100 Mbit v síti 5G AC - jelikož bydlím blízko vysílače, pohybuji se v rychlosti 60-100 Mbit.Jinak, antény mám nasměrované přímo do chodby, ale bohužel ani na konci 5 metrové chodby nemám plný signál, ten je pouze zhruba 3 metry. Jde tedy nějak zvýšit dosah pásma nějakým lepším umístěním - přímo aby byl před chodbou, nebo přenastavením routeru? Díky za rady a tipy, pokud zde nějaké budou. :)

Odpovědi na otázku

Pro začátek bych se podíval /zkontroloval/: nastavení wifi, firmware routeru (pozor na HW verzi... V1-V5?...např. V5 má poslední z 05/2018 s popisem: Improved the reliability for wireless connection on 5GHz), popř. přeflashoval. https://www.tp-link.com/cz/download/Archer-C7_V5.... ....

Firmware je aktuální, mám V4 - V5 ještě v Česku moc není skladem, mám takový pocit.V nastavení Wifi se až tak moc nevyznám, nechal jsem snad vše defaultně. Šířka pásma, kanály na auto, přenosový výkon vysoké...Jen pak nevím, zda mám nechat zaplé NAT- NAT Boost, Funkce WMM, Short GI, AP isolation, přemostění WDS, WPS, ...Tohle jsem u minulého Tenda routeru neměl, tak nevím, co má být zaplé, co nemá, atd. :/

"antény mám nasměrované přímo do chodby". Nemyslíš tím, doufám, že vrcholy antén jsou otočeny horizontálně směrem do chodby...

takhle ne, ale že celkově router je daný směrem k chodbě a není v rohu u zdi.Asi jsem to měl lépe napsat :D

a jak máš tedy ty antény ?? tím "router je daný směrem k chodbě" mě děsíš ještě víc než tím že tam máš nasměrované antény.Uvědom si že 5GHz utlumí jakákoliv přákážka takže vadí skoro cokoliv co se vyskytne mezi anténou a přijímačem. Chce to mít někde u stropu a rozhodně ne pod stolem nebo na stole - pak stačí když někdo projde kolem a signál má utrum.

Antény jsou normálně rovně do výšky, router je na pc bedně, která je na stole, tudiž router je celkem blízko stropu (v místnosti máme šikmou zeď). "Router je daný směrem k chodbě", tím jsem myslel, že je co nejvíce naproti dveřím, které jsou schválně otevřeny. Takže přes celou chodbu router je na očích, ale i tak signál je na nějakých 1-3 čárkách.

nevim, ale myslim ze ten TP Link ma anteny jen na 2.4 a na 5GHz ma vnitrni, tim teda nic nenastelujes. Zadne zarizeni nema jednu antenu na 2.4 i na 5GHz. Musi mit jine, odlisna konstrukce zisk atd. tak na to pozor.

Ne, vnitřní má 3 - 2,4ghz a 3 odnímatelné - 5ghzMinimálně to tak bylo na obrázku, tak by to tak mělo být.

https://www.tp-link.com/cz/products/details/cat-9... jj mas pravdu, ale vetsinou je to naopak. Asi TP Link udelal nejakou zmenu

Od doby co jsem si nakoupil Mikrotiky a ne nějaké BFU routery, tak mám klid. Takže začni uvažovat i směrem trochu "dražšího" řešení i když Hap AC2 je celkem levný

Tak teď ten TP Link mám nový, snad někdy příště :D

Stáhni si do mobilu nějakou aplikaci pro analýzu WiFi sítí (třeba pro Android WiFi Analyzer) a zkus podívat, zda-li ti to tam něco neruší. Sice u 5 GHz méně pravděpodobné, ale máš to za pár vteřin a zadarmo. Pak můžeš pomocí stejné aplikace zkoušet ladit umístění routeru s ohledem na naměřený signál v požadovaném místě. Taky můžeš zkusit měnit podloží pod routerem i trochu jeho okolí.

Tak u mě na vesnici to nic moc nemá co rušit. A jak jsem psal, tak router bohužel nemůžu přemístit třeba na tu chodbu, kabel od internetu je jen v jedné místnosti :/

Kabel k vhodněji umístěnému routeru není problém (až 100m), stejně jako kabel od něj do PC. Není to úplně "elegantní", ale může to vyřešit.

tak určitě, jako já si vystačím s tím 2,4 Ghz pásmem... ale když už ten router má 5Ghz, tak bych toho rád využil no :D Jasně že existují něco jako "prodlužky" a dotáhnul bych ten kabel více k oknu na chodbu a nechal to tam, ale to by se asi muselo táhnout po zdi / po stropu a to mi příjde až zbytečné, kvůli wifi :D

5GHz pásmo je mnohem náchylnější na překážky. Jestli je tam chodba, budou tam i odrazy, které tomu moc nepomohou. Přímou viditelnost na router předpokládám nemáš, bude tam nějaká zeď apod.Nepřemísťuj router, ale natáhni si od něj kabel k počítači.

To jsem četl, že 5Ghz pásmo hůře prochází zdi a lépe se odráží, oproti 2,4Ghz pásmu no :/I tak mi ale příjde, že 5 metrů dosah je málo. Chodba je cca 4m dlouhá, pouze dveře a na konci schodiště dolů, jinak nic... a právě naproti schodišti mám pokoj, kam bych rád měl 5Ghz síť na ty 4 čárky, jak jen 1-2. Jinak k stolnímu pc mám normálně zapojený kabel.

VF signál se neodráží to si uvědom. Jedině přímá viditelnost - to platí u 2,4GHz a o to víc u 5GHz.

VF signál se odráží a čím vyšší frekvence, tím se odráží lépe.

tak to není uplně přesný a netvrď to jako hotovou věc v jedný krátký větě.. VF signál se možná odráží, ale leda tak od zrcadla, nebo materiállů které to umožnují.. Rozhodně se neodráží od zdí, skříní plnejch věcí a podobnejch překážek co jsou v bytě.. O kvalitním příjmu 5GHz se dá uvažovat jen na přímou viditelnost a rozhpdně se nedá spoléhat na nějaký pofidérní odrazy od čehokoliv..

To je přesné. VF signál se odráží od všeho. Od skříní, od zdí, od kapek deště.Odraz a síla signálu spolu úzce souvisí. Někdy odraz vadí, někdy je velice užitečný.

A tvůj přijímač (počítač) je přímo proti dveřím a přímo proti routeru nebo za rohem v pokoji? Uvědom si, že pokud nemáš přímou viditelnost, tak jsi za několika zdmi.

Normálně je za rohem (dveře v místnosti, kde je router mám vždy otevřené... Chodba má zhruba 4 metry a na konci za rohem mám ntb). Ale zkoušel jsem chytat wifi i na konci chodby, a ani tam nejsou 4 čárky. (s přímou viditelností na router) Už jsem změnil kanál 5ghz sítě podle Wifi analyzeru a je to trošku lepší - kolem 3 čárek v pokoji, ovšem s rychlostí 30/30 mbs a 10ms ping... A to je polovina rychlosti oproti 2,4ghz sítě 65/50 mbs a 5ms ping.Asi se na to vyprdnu a prežiju s 2,4ghz sítí.

S těmi otevřenými dveřmi to myslíš jako vtip nebo vážně? To jako signál projde dveřmi, zatočí za roh a tam jej chytneš? Signál se šíří rovně od routeru. Když si promítneš přímku, zjistíš, že musí projít přes několik zdí a to u 5GHz signálu není dobré.

Ty otevřené dveře nejsou kvůli routeru, ale zmínil jsem to kvůli tomu, že když jsou otevřené tak pořád na konci chodby je lepší rychlost internetu. Jsou otevřené z jiných důvodů :DKaždopádně je tedy něco, jak zlepšit signál, když nepočítám přemístění routeru? Kanál 5Ghz sítě jsem změnil z 36 na 40 a signál je lepší - pomohlo to jen na tu chodbu, ovšem pořád v pokoji kolem 2 čárek. Nejspíše asi bude lepší zůstat při 2,4Ghz síti, ne?

Ano, bude to lepší, protože ta nemá tak velký problém s překážkami jako 5GHz.Když správně zvolíš kanál, jsi schopný se dostat na 130Mb/s na G normě na 2,4GHz.Jinak si tam prostě natáhni od routeru kabel. Je to levné a spolehlivé řešení a budeš využívat plnou rychlost internetu.

Dobře, díky. Vyzkouším všechny kanály a pak uvidím. U 5ghz sítě to trochu pomohlo.

No a na akej frekfencii ti beží tých 5GHz?

Jak to myslíte?

Aký kanál máš nastavený na routri pre pásmo 5GHz?

Mám to na auto, momentálně kanál 36 na 5Ghz.

Malý dosah na 5GHz môže mať viacero príčin...- Nastavené frekfencie, ktoré sa používajú len pre interier (reštrikcia max.TxPower) k36 je interierový,- Nenakalibrovaný router vzhľadom na rôzne MCS rýchlosti,- Absencia anténového predzosilovača wifi karty na PC a/alebo aj routri,- Lacný anténový systém na PC a/alebo aj routri, ktorý je vyladený len pre 2.4GHz a používa sa aj na 5GHz

a kdybych vyzkoušel všechny možné kanály, je možnost, že by se signál dostal dál?

To je divný.. mám doma dual a 5GHz pokryje celý byt až na chodbu a ještě o patro níž se dá chytit. A to mám výkon nastavený na 80%.Zaměřil bych se na jakém je kanálu a mrknul na okolí.

A Vy máte taktéž TP Link router? U mě to ale možná z velké části bude tím, že router mám v místnosti cca 1,5m x 1,5, kde zdi nebudou zrovna nejtenčí. :/

Každopádně okolí to snad nemůže rušit, jelikož bydlím ve vesnici a tady těch wifin a všeho moc není :D

Ne já mám Zyxel.Jinak asi by lepší ho dát ho na test do té chodby. Ta malá místnost není OK.Toto jsem o něm našel:,,Dosah nic moc, 5G nepokryje ani standartní panelákový dvojpokojový byt, na balkóně už mám smůlu.,,

To jsem taky četl někde... bohužel internetový kabel dotáhnout na chodbu... když je tak akorát do té místnosti ... :/ to nepůjde :D Ale asi do budoucna to budu chtít prodloužit a třeba vést po kraji zdi na chodbu no.. rozhodně lepší, jak málá místnost na kraji baráku :D

to jako bydlíš v baráku a nemůžeš vrtat díru do zdi nebo jak ?Router si připoj dlouhým kabelem a odnes ho do jiné místnosti než ten kumbál kde je teď a vyzkoušel jestli bude lepší pokrytí - až najdeš ideální místo tak prostě vyvrtej díru do zdi a kabel tam přiveď a máš to vyřešený.

Tak já bych ho dal na chodbu, páč by to byl střed baráku a signál krásně pokryl všechny místa... njehorší je, že ty zdi nejsou zrovna tenké a ten dům taky není nejnovější - omítka praská. Tudíž kvůli routeru vrtat a pak malovat vše v zimě asi není ideální. Ale nejspíše bych to spíše vedl u stropu po zdi, a vyvrtal pouze jednu díru z místnosti, kde je pevný kabel, do chodby... uvidím no, ale nejspíše jediné jednoduché řešení.Díky za všechny rady :)

kdyz uz neco takhle umistovat, tak nez tam davat cely router a tahat veskerou kabelaz (WAN konektivita, LAN kabelaz zpet, napajeni) tak bych radsi na nekolik mist umistil samotne wifi pristupove body.. a na tomhle strepu wifi vypnul, pokud bych jej rovno nevyhodil, nevratil nebo nevenovel nekomu jinemu at se s nim trapi on

Jestli chceš mít kvalitní signál, tak ideálně potřebuješ čistou fresnelovu zónu, v horším případě alespoň obě zařízení ve stejné místnosti. Tlačit to přes zeď je úplná kravina, obvlášť u 5 GHz. Takže čisté řešení je natáhnout ethernetový kabel do cílové místnosti a na něho pověsit AP. A výmluvy, že něco nejde, si strč za klobouk.

Když už v té místnosti mám kabel, pak jej zapojím do počítače a nebudu si komplikovat život dalším Wifi vysílačem a přijímačem.

Samozřejmě, že počítače automaticky připojuješ kabelem, o tom není žádná dizkuze. Jde ale o zařízení, která zapojit kabelem nejdou (mobily, tablety) - těm je ideálnéí přitáhnout AP do stejné místnosti. Nic lepšího nevymyslíš.

Psal o PC bedně, do které mu vedl kabel. Takže v tomto případě opět kabel.Pokud by potřeboval připojovat nějaká bezdrátová zařízení, pak wifi smysl má, ale tam si klidně vystačí i s pásmem 2,4, které mu tam dosáhne.

Do pc mi vede kabel, ale víc času trávím na ntb - stahování filmu, hraní, IPTV... A na 2,4ghz pásmu mi padá rychlost netu, ale to spíš při stahování větších souborů. Proto se mi zdálo 5ghz pásmo lepší.

Tak stahujte na PC, resp. jej stahovanim ukolujte vzdalene, nebude problem s rychlosti pokud je pripojene na kabelu.

Taky možnost no, ovšem hry a updaty, které jsou časté celkem, tak na pc stahovat nebudu :D

5Ghz pres zdi je problem. Staci jedna zed a signal je utlumen skoro na minimum. Nema cenu resit nejake zesileni repeatrem nebo podobnym kramem, aby to bylo funkcni musi byt v kazde mistnosti 5Ghz AP. Jedine reseni je protahnout kabel a dat tam dalsi AP nebo zakoupit nejaky Mesch system (spojeny kabelem) a klidne jen 2,4Ghz. Mesch system to resi pokryti komplexne a je to jednoduche na nastaveni. Pripadne doporucim i nejakeho Mikrotika a jeho Capsman a propojit tim treba dve zarizeni. Uplne staci hAP ac nebo hAP ac lite (pokud nepotrebujes gigabit ethernet). Mikrotiky jsou dobre, ale nastaveni je lepsi nechat nekomu kdo se v tom vyzna.

Dobře, díky. Asi nakonec zůstanu u 2,4ghz a nebudu složitě řešit 5ghz.Teď když mám nový TP Link, tak nechci kupovat nový atd. Ale asi někdy natáhnu holt kabel do ostatních místností a bude to.

Sam pisete ze omitka praska atd. No idealni cas zacit planovat komplet rekonstrukci, omitky dolu, udelat z gruntu elektriku a sitove rozvody, nove omitky atd. Jo uznavam zasah je to nemaly

Nová omítka se plánuje, už měla být nová v létě, ale do toho se posralo auto a tak se to muselo odložit na další rok :/ a teď jak se střídá horko a zima, tak by to asi nebylo nejlepší. Elektrika a vše je ještě v pořádku, to když už tak za 5 a více let.

V tom pripade pred novymi omitkami bych zvazil provedeni sitovych rozvodu do jednotlivych pokoju (alespon dvoj-zasuvku), k TV klidne vice. Pokud budete delat podhledy, tak vyvedenim jednoho kabelu na mistnost pro pripadnou instalaci wifi AP nic nezkazite. To vse svedene do jednoho mista kde umistite zazemi a privedete konektiviu od poskytovatele. Ano bude to neco stat, ale budete mit vyreseno do budoucna.

Síťový rozvod možná bude do více místností, ale uvidim no. Síťový kabel měnit budu, už je starší a i poničený, tak třeba rovnou jej provedu do pokoje, ale nejspíše na router. Z tama by signál byl už všude.Díky za rady všichni :)

No lepsi si dat trosku prace navic kdyz uz se to stejne bude delat, nez si pak drbat hlavu nad mizerne fungujici wifi nebo powerline...

Nastaveni Mikrotiku a Capsmanu obzvlast docela des oproti Ubiqiti Unifi, to je rozhodne vice uzivatelsky privetive. Jinak souhlas, snazit se tlacit 5GHz z jednoho mista skrze vice zdi je nesmysl.

Tak aspoň 5ghz využiji v obýváku, aspoň někde :D

Taky jsem potreboval dostat 5GHz signal 8 metru pres 3 male mistnosti, dohromady pres cca 1 metr cihlovych zdi. I se zesilovatecem signalu uprostred byl signal oproti 2.4 GHz bida. 5GHz proste spatne prochazi prekazkami. Kabel je jistota.

Bohužel někdy nejde kabel natáhnout přes 2 patra do více místností :D