» Poradna » Web a internet

Wi-Fi domácnost ve větším domě

Zdravím vespolek. Doma trochu modernizujeme a potřebuji posílit wifi signál. Momentálně mám klasický router a základní zesilovač signálu. Ale to nestačí. Přes wifi mám TV, domácí pc, tablety... Teď k tomu přibude kamerový systém a ovládání brány. A na to je již pokrytí nedostatečné. Můj dotaz je, zdali je lepší koupit silnější router aláhttps://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-ax90/Nebo se pro rodinný dům hodí spíše něco ve styluhttps://access-pointy.heureka.cz/tp-link-deco-x20_3ks/Rozpočet je do 8000 korun...Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Nic jako "silnější router" neexistuje, existují limity vyzařovaného výkonu, které nesmí zařízení vyzářit a navíc silnější vysílací výkon by musely mít zařízení na obou stranách. Takže cesta vede pořízením více vysílacích bodů a zdůrazňuji, že by k základně měly být optimálně připojené kabelem, ne přes wifi.

TV dej přes kabel (ale jo.. jde to), vyhoď extender a pořiď nějakej mesh systém. Deco, Unifi atp.

Co, jde, tak připoj kabelem, tedy TV, PC, kamerový systém, bránu atd. Proč by tato zařízení měla zcela zbytečně využívat wifi? Pro zbytek si pořiď některý ze systémů mesh. Třeba to Deco. A hlavně ten mesh nedělej přes wifi, ale přes kabely. Tedy pokud opravdu chceš stabilitu.Je naprostý nesmysl mít jeden superrouter a na něm navěšeno úplně všechno. A když to nefunguje, tak to dojebávat wifi extendery.

Díky za reakce. Takže varianta jednoho routeru padá a zaměřím se na mesh systém. Pro mne novinka. TV bych na kabel zvládl napojit, mesh se pokusím udělat taky přes kabel... Ale kamery a brána by už byl problém. Každopádně si zjistím více informací o mesh. Díky za rady.

Proč by to měl být problém? Kabel může být i 100 m dlouhý, takže se nějaká cesta vždycky najde i když to nejde nejkratší možnou. Napájení brány máš určitě také kabelem a ne bezdrátově a také to šlo.

Když už sis k bráně dotáhl elektřinu, tak tam přece máš přivedený i datový kabel. To je přece automatická věc. To samé u kamer.

ked mas aj kamery, tak to vsetko mozes postavit na ubiquiti. Cloud key gen2 plus ovlada aj wifi aj kamery. Natahas kable do racku, kupis POE switch, pripojis, nastavis, funguje.

Člověk, který se ptá na takový dotaz bude horko těžko nastavovat Ubiquiti síť..

Tak si to má nechat udělat, od někoho, kdo to umí. Nic levnějšího a lehčího na dané požadavky dostupné stejně reálně není.

ved to nemusi nastavovat on, opisal som mu pricipiale ako na to. Ceny si zhruba zistit vie, NVR stoji 200€, kamera 150, wifi AP okolo 100. Spocita si to, da si nacenit kabelaz, rozhodne sa, ci chce ukoncenie zasuvkami alebo konektormi... kludne si to moze dat spravit na kluc.

8port poe switch ak staci, takto z hlavy okolo 150€, rack bude treba patch panel, kabliky...

Jasně, souhlasím.

Zkus mrknout na tohle:Mercusys Halo H50G(3-pack)https://www.alza.cz/halo-h50g3-pack-d6807472.htmJe to levnější a rychlejší než Deco.

Kdo nechci investovat desetitisíce do technologie, může volit nejjednodušší, uživatelsky přívětivou variantu a to třeba stropní AP. Jako hlavní router osobně používám MikroTik (který není vhodný pro začátečníky) a následně přes VLAN spravován eAP225 od TP-Linku (z důvodu přenosové rychlosti). Funguje skvěle, bez nutnosti restartovat celé zařízení, jednoduše nastavitelný, podpora VLAN. Každopádně se také zastanu názoru: co jde připojit kabelem, připojit kabelem. Wi-Fi na kamery, bránu atp. je nehorázná prasárna.

1) pokud je to opravdu větší stavení, plus dvůr, tak 8000 je nedostatečný rozpočet.2) cokoliv, co se nehýbe, tak připojit drátovou sítí Ethernet, stejně se musí dané zařízení nějak napájet, zvlášť to platí pro kamery, nebo chcete riskovat soukromá videa z vaší ložnice, nebo hůře, z ložnice dětí, či jinde, na Internetu? 3) základní princip už zde byl popsán, vše co jde, připojit Ethernetem, kamery, WiFi AP atd. s napájením přes POE, do switche s POE, router bez WiFi u toho. A WiFi řešená více AP, raději klidně s nižším výkonem, počet a umístění dle místních podmínek, centrálně řízené kontrolérem. Nejlevnější opravdu funkční řešení je patrně právě zmíněné Unifi, a le i zde jsou se liší AP svými funkcemi a atd.

8000 som si nevsimol, to je 320€, to da tak switch a ten cloud key. Unifi je tym padom mimo...

On se dá Controller udělat i z Raspberry Pi. Funguje celkem spolehlivě. Za předpokladu, že RPi poběží na SSD a ne SD kartě

ale na kamery uz soft nemaju, a aj ked mali fungoval nakokot.. mal som to 3 roky. 01.01.2021 zrusili unifi video (abo jak sa to volalo) a je uz len Protect, podporovany iba ich HW.

Aha, tak to jsem nevěděl. Dík za info.

som to mal na win7/10, ubuntu.. vsade to islo tak 2-3 mesiace, uplne najhorsie na win10, najlepsie na ubuntu. Potom som sa nasral, dal som tam 10LTSC (ano na cierno) a fungovalo to normalne az kym to nezrusili. Musel som kupit ten cloud key gen2 plus, avsak je to 1000x lepsie a ked je vypadok, tak je to na strane internetu a nie uniquiti.

Ja som tiez uz presiel na Mesh system.Dlho som rozmyslal na aky.Vybral som si TP-Link Deco ktore som nastavil do rezimu AP a pripojil k staremu routeru kde som vypol WiFi.Chodi to bez problemov.Jednotlive zariadenia sa pekne prepinaju medzi jednotkami. Zaklad je mat tie Deco jednotky pripojene k roteru cez kabel.

Děkuji všem za podněty. Ten rozpočet není pevný, byl to nástřel. Opravdu se v této problematice nepohybuji... Barák je koupený, předchozí majitel všude natahal jen elektřinu, nikoliv síťový kabel. Takže to není tak snadné. Chápu, že kabel se nenahradí a na vaše rady se pokusím co nejvíce zařízení připojit přes něj. Ale zrovna bránu a kameru u garáže připojím jistě přes wifi. Tudíž mi jde i o silný signál. A to jste mi pomohli s tím mesh systémem.