» Poradna » Web a internet

Wi-Fi - nastavení šířky pásma ?

Přeji dobrý den a prosím o radu:Mám router Asus RT-N10E.Pomocí Wi-Fi Skeneru jsem zjistil, že je dobré nastavit na pevno (ne automat) kanál č. 13, to jsem udělal a připojení funguje bez problémů.Ale když už router nastavuji, tak bych se chtěl zeptat jaká je lepší šířka pásma kanálu. V nabídce mám možnosti: 20MHz, 40MHz a 20/40MHz.Bydlím v paneláku, kde je v dosahu dost hodně různých Wi-Fi signálů, které se mohou navzájem rušit, proto jsem také na pevno přepnul na 13. kanál.Prosím tedy o radu, jakou šířku pásma nejlépe zvolit?

Odpovědi na otázku

Tak si nachystej nějakej chechták, protože jak tě někdo napráší na ČTÚ a oni tě změří, tak dostaneš flastra. V ČR je povolené používat jen kanály 1 až 11.

Už to nehul, plácáš blbosti.

Ty seš blbej jak pumpa na sáně... V ČR je právě na rozdíl od třeba USA pro WiFi povoleno všech 13 kanálů.

mužeš použivat kanál který chceš :DDD tady někomu silně jebe cos hulil

ty hulíš dobrej matroš mužeš mit kanál i frekvenci jakou chceš xDDDDD nic neni omezene

To už nemůže být jen hulení. Tady se loupal perníček... Povoleny jsou kanály 1-13, samozřejmě. Rádoby chytrolína ignoruj.

Nastav 20MHz.

NAstav 20MHz. Pro vyssi propustnost 40MHz, pokud je ale frekvencni pasmo obsazene, bude to pravdepodobne fungovat hure jak 20MHz.

Uprostřed obce, na sídlišti budeš rád, že najdeš méně obsazený kanál 20MHz. Na samotě u lesa klidně 40MHz. Kanál 13 bývá dobrá volba, pozor na to, že při některém update se zúží rozsah na kanál 1-11, neb se přepne Country na USA.

Jak už jsem psal v jiném příspěvku na téma tohoto fosilního routeru:1. Nejlepší to bude s 80 MHz nebo větší šířkou pásma v 5GHz oblasti. Vřele doporučuji pořídit router standardu 802.11ac Wave 2. Jinak brzdíte sám sebe i své okolí a bojujete se zařízením, které patří do dávné minulosti.2. 13. kanál na 2,4 GHz býval cool trik asi tak do roku 2006, než na něj přišli všichni a než přestaly být routery tolik omezované (pouze) na americký totalitní standard. Od té doby se může stát, že bude kanál 13 zarušený ještě víc než ostatní kanály, protože si každý myslí, že tam nikdo jiný nemůže. To rušení je navíc u WiFi na 2,4 GHz hodně vágní pojem, protože kanály se vzájemně extrémně překrývají. Doporučuji 5 GHz, pokud nemáte příliš tlusté zdi.Čím větší šířka pásma, tím lépe. (Je dobré ignorovat komentáře od lidí, kteří nedávali na základce pozor ve fyzice.) Většinou se hodí zvolit automatický režim, ve kterém router bere ohled na případné okolní sítě a kanály širší než 20 MHz používá, když si myslí, že je to v pořádku. Leč tahle ohleduplnost by fungovala pouze v ideálním případě, ve kterém by celé široké sousedství nemělo vynucených 40 MHz šířky pásma na 2,4 GHz a 80 MHz, ne-li 160 MHz na 5 GHz, děj se co děj. Pak nezbude než se na ohleduplnost vybodnout a zvolit prostě nejširší možné kanály, které vám to nabízí.

Práveže 13.kanál je zvyčajne menej používaný, pretože existuje nemálo zariadení, ktoré majú wifi kartu bloknutú na US region a aj keď sa to v OS nastaví na CZ a volba tam aj ostane, tak osadenie kanálov sa nezmení a kanály 12 a 13 to neladí.