» Poradna » Počítačové sítě

Webové rozhraní druhého routeru

Dobry den,po zjištění, že máme slabé připojení v obývacím pokoji mě napadlo že využiju starší TP-Link TL-WR740N jako AP. Úspěšně jsem podle návodu na fóru nastavil stejné SSID a typ zabezpečení, vypnul DHCP, nastavil jiný kanál, než má první router, aby se mezi sebou neprali. Router je propojenen LAN - LAN. (wan nezapojený) Vypadá to, že vše funguje jak má, ale teď už se nedostanu zpět do webového rozhraní druhého routeru. IP adresa mi u druhého routeru nešla prenastavit. V kolonce LAN po změně adresy dostanu chybovou hlášku 5005 WAN IP adress and LAN IP adress canon be in same subnet.Promiňte ještě jednou, nejsem zkušený s konfigurací sítě. Děkuji za pomoc.Adam

Odpovědi na otázku

"Druhý rourer" nemůže být router, ale je nutno jej provozovat jako AP (Active Point). Adresu získá z DHCP prvního (a jediného) routeru v lokální síti.

---oprava:Access Point

Připoj ten TP-link k PC (samostatně, vše ostatní odpoj). Vlez do jeho administrace a změň IP v kolonce LAN na nějakou v rozsahu sítě hlavního routeru ale mimo rozsah jeho DHCP.(Konkrétní IP ti nenapíšu, poněvadž neznám adresy tvé stáv. sítě.)Pak vše zapoj zpátky. Do konfigurace TP-linku se pak dostaneš zadáním této nastavené adresy.----------------------Nyní se do konfigurace nemůžeš dostat proto, že je tam momentálně nastavena adresa mimo rozsah sítě hlavního routeru.

Myslím že to bude ono, jediné co je blbé, že výše zmíněným způsobem se do administrace nedostanu. Zkusím hard reset a pak celé znovu.

Taky jsem se s tím setkal u bráchy, když druhým starým routerem rozšiřoval dosah na zahradu. Po nastavení toho druhého se už nedalo dostat do jeho administrace.Myslím, že to ale šlo, když počítač připojil k síti toho hlavního routeru a když jsme zadali IP toho druhého, tak se dalo dostat do jeho administrace. Za pokus to stojí.

Chyba je v nepochopení návodu: na druhém routeru je třeba nastavit LAN IP ze stejné sítě jako má LAN prvního routeru, mimo rozsah DHCP. Jenže víš co to znamená? bez základních znalostí o sítích? Asi ne, jinak by ti to fungovalo Obvykle mají domácí routery LAN IP 192.168.x.1, 192.168.x.254 nebo 10.0.0.138 (O2 xDSL), ale to není důležité, důležitá je maska. Ta je 255.255.255.0 a říká, že první tři části LAN IP routeru 2 musí být stejné jako u routeru 1, změnit můžeš/musíš poslední číslo...

WAN IP adress and LAN IP adress canon be in same subnet: buď není pravda, že jsi propojený LAN-LAN (WAN nezapojený), nebo na WAN máš nastavenou IP-adresu ručně. Na WAN nenastavuj nic - resp. nastav automatické přebírání z DHCP a když do WAN nezapojíš kabel, adresa se na WAN nepřiřadí a na LAN pak můžeš nastavit cokoliv.