WD My Cloud EX2 - jaký zvolit záložní napájecí zdroj?

Všechny zdravím. Mám WD My Cloud EX2 https://www.czc.cz/wd-my-cloud-ex2-ultra-4tb... a chtěl bych kvůli ochraně disků při výpadku proudu pořídit nějaký záložní napájecí zdroj. Cenově je zajímavý tenhle, tak se chci poradit, jestli je to dobrá volba?https://www.czc.cz/cyberpower-ups-bu600e-fr-... Dále se chci poradit, jak dlouho při výpadku proudu bude My Cloud ze zdroje zhruba fungovat?Díky

Odpovědi na otázku

je nutne ist do WD NASu? Lebo lepsie je zvolit NAS od QNAP ci Synology ci uz z vykonoveho hladiska bezpecnostneho a aj moznostiach systemu by som nesiel do WD

Ten tvůj pazmeg se napájí jednoduše konektorem 12V DC, takže je zbytečné si kvůli tomu pořizovat regulerní UPS s výstupem na 230V AC.Pokud jsi zkušený elektronik, tak si můžeš udělat zapojení záložního zdroje pomocí 6V olověného akumulátoru, viz. moje neuměle nakreslené schéma.https://files3.uloziste.com/696881aa5bc4026f/UPS12V.pngStačí ti k tomu:-2x schottkyho diody 20V/3A (kolem 6 Kč)-1x Step-down DC/DC měnič 3A (kolem 2 USD na aliexpress/ebay) - pro trvalé stand-by nabíjení 6V akumulátoru napětím 6,9V-1x Step-up DC/DC měnič 3A (kolem 2 USD na aliexpress/ebay) - pro přeměnu napětí akumulátoru na 11,4V1x Olověný akumulátor 6V (do aku svítilny) - kolem 150-200 Kč s DPH1x napájecí zásuvka 5,5/2,1 mm (do 10 Kč)1x napájecí konektor 5,5/2,1 mm (do 10 Kč)1 m napájecí dvoulinky (do 10 Kč)Zapojení funguje tak, že před schttkyho diodami čekají 2 napětí - 12V z napájecího adaptéru (který současně dobíjí i aku) a 11,4V nastřídané z aku.Protože 12V je více než 11,4V, tak teče přes diodu proud jen z napájecího adaptéru. Pokud se napětí z napájecího adaptéru ztratí, tak poteče přes příslušnou schottkyho diodu proud jen z aku.Napětí 11,4V lze eventuálně patřičně zvýšit dle úbytku napětí na schottkyho diodě - mělo by to být ale menší napětí než napětí z napájecího adaptéru.Napětí 6,9V je důležité zachovat, protože napětí 6,9V je přesně tak vysoké, aby jím šlo TRVALE dobíjet 6V (3 články po 2V) olověný akumulátor.Kapacitu této "UPS" můžeš zvyšovat dle libosti zvětšením akumulátoru, nebo připnutím paralelně dalšího. Schéma lze samozřejmě zadaptovat i na 12 V akumulátor, jen je nutné patřičně pozměnit nastavení a typ DC/DC měničů (před aku step-up na 13,8V, za aku step-down na 11,4V.12 V aku z auta dovolí např. zálohovat ten NAS celý den.

"Pokud jsi zkušený elektronik,"jistě.. je zkušený elektronik a proto se ptá na to jakou UPS koupit. Ten román sis klidně mohl ušetřit.

Zase tak moc zkušenej být nemusí. Pokud má doma páječku a není totálně levej, tak to musí být schopen dát dohromady. Navíc to má výhodu v tom, že si může velikost tohoto řešení navolit dle potřeb. Od mini po maxi. Stačí-li mu záloha do 30 minut provozu, tak mu stačí malý 6V aku do svítilny (v zásadě to lze zabudovat ev. i přímo do té svítilny, takže bude mít 2 zařízení v 1). Potřebuje zálohu na 24h nebo i déle, tak to upraví a prdne tam aku 12V/44Ah do auta.Používat na tohle UPS se složitým výstupem na 230V AC, je zhovadilost.IMHO to může na aliexpress/ebay koupit už hotové ve velikosti větší peněženky a Li-Ion akumulátorem, samozřejmě za patřičný obulus.

Např. zde (i s napájecím adaptérem)-https://www.aliexpress.com/item/GTF-Durable-DC-12V-L...

UPS by měla fungovat jakákoliv, ale šel bych do osvědčené značky (APC) byť klidně nejlevnějšího modelu (pozor na typ zásuvek)