WD Caviar Black 500GB ( nastavení Biosu)

dobrý den
koupil jsem si poskládal nové PC a deskou
GIGABYTE HA65M-D2H-B3
a diskem
WESTERN DIGITAL Caviar Black 500GB 32MB ( systém)
a
SEAGATE Barracuda 7200.12 1000GB (data)

A chtěl bych se zeptat zkušených na radu.
vše mi jede jak má, (HD tune) hlásí rychlosti čtení kolem 100MB/s) ale sem tam se mi na grafu stalo že rychlost klesla až na 20 MB)s a ty poklesy tam byly asi 4 ks. ( třeba jen na vteřinu, ale byly)
až pak jsem si všiml v biosu, že mám u
sata AHCI sata mode - IDE

a když to změním na mod AHCI tak mi nenastartuje systém.
někde na foru jsem četl že se musí systém znovu nainst. ale už v MODU AHCI

tak jsem se chtěl zeptat, pokud udělám novou instalaci s již zmíněným modem, dojde ke zrychlení čtení a zápisu (obou) disků ?

(když kopíruji data z disků na disk tak rychlost je v průměru těch 150-200 MB/s) takže rychlost mi nepříjde pomalá, jde mi opravdu o to, jestli ten MOD ty disky moc nebrzdí, a jestli se vyplatí nová instalace)

(podotýkám že sice deska umí sata3 i disky , ale v desce to mám zastrčené v sata II.- oba disky)

děkuji za radu, pokud bude
děkuju Pavel

Odpovědi na otázku

Nic nemusíš reinstalovat. Udělej toto:
1. Regedit
2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci
3. Hodnotu pole Start nastav na "0"
4. V BIOSu povol AHCI
5. Restart a hotovo

Ovšem zrychlení nepoznáš. Má to význam u SSD.

A nezapomeň si tam po večerech naklofat ovladač.

Nevidím kromě Vás žádný problém. Jestli si chcete rozvrtat PC hurá dotoho.

Jedine prakticke vyuziti AHCI vidim pro eSATA HotPlug. Takze pokud chces pouzivat externi eSATA zarizeni, musis mit zapnuty AHCI rezim v BIOSu.