» Poradna » Notebooky

WD Blue Mobile 1TB

Zdravím, mám nový ntb s 512 GB SSDčkem. Protože potřebuju hodně věcí rozhodl jsem se rozšířit ntb o 2.5" disk. Vím, že mi všichni řeknou, že se mám vrhnout do dalšího SSDčka... Každopádně jsem přišel na tento disk ( https://www.alza.cz/wd-blue-mobile-1tb-d52661... ). Myslíte, že by byl vhodný na ukládání videí, aplikací jako je například (programy od Adobe atd...) a nějáké hry. Chápu, že SSDčka jsou mnohem rychlejší a díky tomu se mi zrychlí načítání hry, ale přesto bych chtěl disk, který má 1TB... Myslíte, že se ten HDD vyplatí ? Nebo mám na to zapomenout a raději investovat do SSDčka ?

Odpovědi na otázku

Na objemná data bohatě postačí, navíc poměr kapacita/cena je vynikající.

Moc děkuji. Trochu jsem koukal na SSDčka a přišel jsem na Samsung Evo 860 a WD Blue oba 500 GB. Takže myslíte, že by to HDD byla ideální volba ? Házel bych tam nějaké videa, pár programů, co používám zřídka a nějaké hry (například LoLko), které zapnu jednou za dva týdny....

Nebo tento https://www.czc.cz/seagate-barracuda-2-5-2tb... Tam se ti toho vejde - a o to jde...

... ale nejsou všechny SMR ? ...

Ten Seagate ST2000LM015 skoro určite áno.

Jsou, proto jsou při té kapacitě tak levné. Ale čistě na data to nevadí, na OS ale vhodné nejsou. Jinak PMR už dnes prakticky neseženeš...

No právě... Takže dalo by se říct, že na nějaké hry, které nehraju často, pár filmů a programů je vhodný ? OS mám na SSDčku to bych si dneska už na HDD netroufl nacpat....

Ten môj WD 1 TB SMR asi nemá, mám ho skoro plný, presúvam aj desaťtisíce malých súborov atď. Nepoznám rozdiel oproti ostatným klasickým s 8MB cache a žiadne vyťaženia navyše. Možno to nie je novší model.

... tak bohužel asi je už SMR /má cache 128MB/ : https://www.wd.com/content/dam/wdc/website/d... /předposlední sloupec/ ...

Jo, 128MB cache je udané aj v základnej špecifikácii. Potom je to možno ten PMR, inak nemám vysvetlenie. Mimochodom to by už predsa skoro neexistoval HDD, ktorý by bolo možné použiť na systém.

V 2.5 palcích, pokud to je 1TB+ kapacita tak skutečně ty non SMR jsou asi dva-tři na trhu s tím že WD je nejdostupnější.Ale kdo chce na systém mechanický disk?

To neviem, ale šindeláka nechcem ani na dátovom disku. Myslím, že by som šindeláka spoznala počas používania, keď mám inak všetky disky oficiálne non SMR. To WD je prostě ok.

Jde o konkrétní model. WD je jedno z mála co má 2.5" non SMR 1TB disk, ale zda je to přesně tenhle model netuším.

Jeden z mála - myslíte tu podmnožinu výrobců, co dělají PMR disky, z množiny všech výrobců disků, kteří jsou celkově DVA?

Tak 1TB disků v 2.5 palcích je, pokud se nepletu na trhu více než dva

"WD je jedno z mála co má 2.5" non SMR 1TB disk, ale zda je to přesně tenhle model netuším."Poukazoval jsem na to, že WD je jeden ze dvou výrobců HDD na trhu vůbec.

Při větším zápisu na SMR, rozdíl oproti diskům s 8 MB opravdu nepoznáš. Pak jsou oba stejně pomalí v zápisu a hlavně ve čtení, než si SMR uklidí.

Presne tak a preto to práve nevyzerá na SMR disk.

Programy na SSD, hry taky, bordel data na HDD, pokud ty bordel data vůbec potřeba v počítači držet, bordel osobně dávám na SSD. Plotna mi do počítače nesmí

Jasan. Jakoby mám dvě moznosti... Jít do nějakého půl terovéhového SSDcka nebo tera HDD... Jenom jsem chtěl vo nejvíce mista... Proto jsem zvažoval a pořád zvažuju HDD. Takže podle Vás bych se měl vykašlat na HDD a jít jedině do SSD ?

Ano, v dnešní době HDD už jedině na data, na OS ani programy určitě ne, zvlášť proto, že většina levných disků je SMR.

V domácnosti se mi válí 4 počítače, ani v jednom není mechanický disk, a to nejsou jen malé SSDčka, v primárním počítači mám bezmála 6TB

SSD sú nespoľahlivé na dáta. Disk sa zle vyspí a si bez dát záruka nezáruka. Mohla by som o tom rozprávať.

Jé, ten mám. Presnejšie model WDC WD10SPZX-22Z10T1 a je v pohode. Tzn. nešrotuje v ňom, rýchlosti normálne, tichý. Bol namontovaný v odolném ext. rámčeku Transcend.

No vidíš, jak jsi spokojená se SMR. A to tvrdíš, že bys ho nechtěla ani na data.