» Poradna » Windows (a jiné OS)

W10: nelze zobrazit mailové přílohy v poště na Seznamu - prý chybné certifikáty

Po přeinstalování na W10 (s využitím a postupem dle vyskakovacího nabídkového okénka) se mi v žádném ze čtyř mailových účtů nezobrazují náhledy příloh zpráv (bez ohledu na typ – jpg, doc, pdf apod.). To platí pro došlou i odeslanou poštu. U účtů na Seznamu mi nejdou přílohy ani stáhnout ( u účtu UPC, na který přistupuji přes Outlook.com, to jde). V obou případech (po kliknutí na nabídky náhledu a také stažení u Seznamu) mi prohlížeče (jak Edge, tak IE) hlásí, že jde o chybné certifikáty, ale bez bližší specifikace. Na druhém notebooku s původními W8.1 vše funguje beze změn, tak jako dosud i toto PC fungovalo před reinstalací. Asi nějaké vyšší zabezpečení u W10 ? Co s tím ??? V případě, že lze věc řešit pouze či nejlépe přes nějakého experta, prosím o nasměrování na takovou autoritu.Děkuji předem

Odpovědi na otázku

Máš na tom počítači správně nastavený datum?

Ano, datum mám správně. Je zajímavé, že když přistupuji k účtu na UPC přes jejich Webnote, přílohy ve zprávách z tohoto poštovního účtu mohu bez problémů zobrazovat i stahovat, při přístupu v Outlook.com pouze stahovat a při přístupu z MS Edge do pošty na Seznamu nejde stáhnout ani zobrazit přílohy zpráv, vždy to hlásí chybný certifikát.....Petr M

MS Edge ani aplikace Pošta, které jsou součástí Win10, neumí korektně pracovat s certifikáty.

Máš tam nainstalovaný kořenový certifikát od příslušné certifikační autority?

Jestli to chápu správně tak hovoříš o web-rozhraní mailu na Seznamu (ale je jedno o jakého jde poskytovatele mailu). Mohlo by jít o to, že IE bývá standardně zabezpečen tak, že není možné ukládat šifrované stránky na disk, tedy ani soubory z takových míst chráněných šifrováním pomocí certifikátu (jako je Seznam). Toto zabezpečení bývalo alespoň dost dlouho u IE jako výchozí (jak je tomu dnes nevím, ale zákaz by měl být podle mých měřítek stále výchozí volbou, akorát by se měl MS znovu po deseti letech ráčit obtěžovat uživatele vzdělávat), kvůli bankovnictví a podobně. Zrušit tuhle volbu můžeš z Možnosti Internetu (InetCpl.cpl) - Upřesnit - Zabezpečení: Neukládat šifrované stránky na disk. Také můžeš použít Regist Windows [HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings] položka "DisableCachingOfSSLPages". U jiných browserů si to musíš zjistit, ale mnohé mají ukládání šifrovaných stránek povoleno ve výchozím nastavení.

Jinak pochopitelně prověř ten certifikát na Seznamu, protože alespoň u starších verzí IE to nedávalo žádnou hlášku o špatných certifikátech (když špatné nebyly), ale nešlo stahovat. Jinak hláška o špatných certifikátech se většinou uděje pokud má web (Senam) vystavený certifikát na *.seznam.cz a pak se tu snaží nabídnou soubory uložené v úplně jiném místě. V poslední době je to tak rozšířený nešvar/chyba až to není pěkné. Postuhuje to například i SourceForge i běžná centální místa pro download programů. Jestli tohle nějaký browser ignoruje a takové přenosy umožňuje, zaděláváme si všichni do budoucna na pěkné problémy. Řešit to musí weby a ne tvůrci browser-ů.