» Poradna » Windows (a jiné OS)

W10 Anniversary update - nepřístupný disk

Dobrý den, mám pc se dvěma disky. SSD na systém a klasický na data. Byl jsem nucený koupit větší SSD disk (40GB na W10 nestačil!!). Po instalaci systému se mi stáhla a nainstalovala i "výroční aktualizace". Při instalaci programů mi najednou vyskočila hláška "disk D není přístupný - Přístup byl odepřen." Ve zprávci disků byl normálně vidět s označením "v pořádu", v Tento počítač byl jenom jako "D" NTFS s nulovou velikostí. Zkusil jsem se vrátit na předchozí build - nepomohlo. Zkusil jsem W10 nainstalovat znovu - nepomohlo. Ze zoufalství jsem disk připojil ke starému compu s W-XP a disk po kontrole chkdsk fungoval!! Zkusil jsem ho dát zpátky a udělat kontrolu chkdsk. Vyskočila mi hláška:" Access Denied as you do not have sufficient privileges.You have to invoke this utility running in elevated mode" což mi Google přeložil: "Přístup byl odepřen protože nemáte dostatečná oprávnění. Musíte vyvolat tento nástroj běží v režimu zvýšené."Co s tím? Předem díky moc za radu.

Odpovědi na otázku

http://technet.idnes.cz/windows-10-anniversary-up... Kdy už se Microsoft konečně sebere a začne spravovat tyto problémy ! Hlavně že vyvíjí nové malování, upravují nabídku Start nebo regedit.Pro tebe můžu osobně doporučit se vrátit k předchozímu funkčnímu OS. Na desítky se zatím vykašli, když vidíš v jakým jsou stále stavu. Nedodělané, plné telemetrie a šmírování, náhodně se zasekávají, automatické aktualizace vždy něco opraví, ale zase rozbijí něco jiného, ... ... atd. atd. . Tyto problémy neměly na začátku ani propadákové Visty, a to už je co říct.

Visty? Však fičíš na W7 ktorú si pochvaľuješ. W7 je detto okresaná, recipročná, geniálna, prelomová OS Vista, podobne, ako je dnes vymakaná, rýchla, bezpečná W10, ktorá robí sporadické problémy lamám alebo je nainštalovaná na nejakých HW nekompatibilných, plesnivých šuntoch. Celá moja domácnosť, blízke osoby, kancelária mojej spol. fičí na desine a jej záplatách bez problémov.

Lamách? Klasický uživatel, kterému systém sám přeinstaluje to co nemá je hned lama? Jinak samozřejmě jedu na odladěných Windows 7, kde jsem tyto problémy nikdy neměl.Že zrovna tobě jedou desítky v pohodě, neznamená, že pojedou stejně i na těch stovkách tisíců druhů sestav a notebooků na celé zeměkouli.

Nechápu ty mínusy. Na Vistách jsem nezažil to co na Desítkách a to jsem Visty proklínal....

Souhlas, zmizel snad na Vistách někdy externí HDD nebo se extrémně zasekávala nabídka Start? Nikoliv. Až na pár BSODů (které byly Service packama zcela opraveny) a mírného zpomalení systému byly Visty mnohem stabilnější.Také jsem je proklínal, ale dnes bych je klidně používal (namísto Windows 10) kdyby měly trochu delší podporu.

1. chkdsk musíš spouštět jako správce (přesněji ten Přík. řádek s chkdiskem).2. Zkus klasicky převzít vlastnictví toho (celého) disku.3. Ano, problém způsobují nedodělané W10. Takto můžeš dokonce lehce přijít o svoje data. Proto používání W10 zvaž, jestli ti to stojí za to....

Díky za radu i za odkaz na článek. Tohle vědět, tak bych do aktualizace samozřejmě nešel - ale stalo se! Teď mám momentálně disk připojený ke starému compu a budu zálohovat na externí disk. Pak bych zkusil vrátit starší build a chkdsk podle rady.Co se týče W10 obecně. Nerad už bych se vracel zpátky k W7. Od upgrade na W10 (loni v srpnu) comp fungoval absolutně bez problémů až do té aktualizace. Myslím, že pro nás, obyčejné uživatele bez IT ambicí to není špatný systém - nemusel jsem shánět žádné ovladače a mohl jsem například znovu začít používat MS Office 2007, které mi po koupi nového pc s W7 nefungovaly.

Tak pokud jsi měl ty Windows 7 přeinstalované prodejcem/výrobcem počítače, tak se ničemu nedivím, proč ti systém nefungoval tak jak má. Tyhle systémy bývají plné balastu a co sev první řadě doporučuje je čistá instalace.Co se týče ovladačů, tak to je další nezmar Windows 10, které právě kromě systému aktualizují automaticky i všechny ovladače (grafiku, CPU, zvukovku, síťové adaptéry, ... ) . Pak lehce vznikne problém, který se horko těžko opravuje, když ti to desítky v další aktualizaci opět zmrší :( .Takže pokud jsi měl s Windows 7 problémy, nyní už bys nemusel.

Nevěřím, že ten kdo měl problémy už s W7 je nebude mít s W10, protože sedmičky jsou (a ještě dlouho budou) oproti desítkám naprosto bezproblémový OS. Zkrátka nevěřím!

Ano stačí. Je novější. Má podporu nového HW, ale to je asi tak vše... Přináší více problémů a starostí, než užitku. A za to trápení to nestojí. . .

SSD drive 128 GB stačí bez problému na 4 (slovy čtyři oddíly) se systémy a oddíl s daty a oddíl pro běžnou práci a "swap". Takžer neděkuj a snaž se trochu - aspoň trochu - podívat na spoušť, se kterou pracuješ.

Ne každý má potřebu přesouvat části systému z C: na jiný oddíl či disk. Iluze jak pak máme malý OS se někomu asi tak líbí, že do toho jde.

Tak jsem zkusil spustit chkdsk jako správce. "Něco" tam proběhlo (angličtinou bohužel nevládnu) ale nepomohlo to. V "Tento počítač" je disk stále jenom jako NTFS s nulovou velikostí. Naštěstí jsem úspěšně přes starý pc zazálohoval na externí HD. Jenom bych chtěl vědět - půjde disk nějak rozhýbat nebo ho můžu hodit rybám a koupit nový?!

Spusť přík. řádek jako správce a postupně zadej:diskpartlist diskselect disk X (místo "X" napiš číslo toho disku z předch. příkazu)cleanexitPak běž do Správy disků > pravoklik na ten disk > vytvořit nový jednoduchý svazek > formátovat NTSF > přidělit písmeno.Hotovo - nyní je disk viditelný v Tento počíač a připraven k použití (než zase přijde nová aktualizace W10)......

Ano,než zase přijde nová aktualizace W10.. Já si snad ty W10 koupím, alespoň se tak v zimních dlouhých večerech nebudu nudit..

for juwa2 - a data mi zůstanou nebo tím disk naformátuji?

Nadisku nebude nic - uvádíš, že máš data zálohovaná.....

clean=smazatTen dsik bude jako nepřidělený... Tedy smáznutý se vším všudy.. Juwa ti toto radí proto, abys ten disk konečně viděl. Pak jej zformátuješ a připravíš k normálnímu provozu, abys sním mohl opětovně úspěšně pracovat..

Díky moc juwa2 za znovuobjevení disku - už tam sypu data zpátky. Díky všem za rady ale hlavní dík patří společnosti Microsoft za Anniversary aktualizaci. To se vám opravdu povedlo soudruzi!!!

Přejděte na jiný použitelnější systém - Win 7, Win 8.1 a nebo Linux či Mac.

Mac je naprosto jiný systém.. Mnozí dokonce tvrdí, že jak si jednou osaháš tohle nakousnutý jabko, že už prý nic jinýho nechceš.. Jsou to jen kecy rádoby snobských kreténůMac jen na zkoumání ze zvědavosti do virtuálky, to ano.. Páč ten systém stojí docela za hovínko.. Není v něm vlastně ani co zkoumat. Ten systém je hotový, připravený pro snoby.. Nuda s nakousnutým červivým jabkem..