Vzdálený přístup k serveru

Dobrý den, Prodejce se mi u každého serveru snaží vnutit nějaký licencovaný software pro vzdálený přístup.To mi jako chcete říct ,že Windows server 2019, který stojí 25 000 !!! v sobě nemá integrovaný vzdálený přístup ? Doufám ,že je to jen vtip.Děkuji.

Odpovědi na otázku

Není to vtip, integrovaný vzdálený přístup sice má, ale použití si musíš připlatit.(Dvě vzdálená připojení pro administraci jsou v základní ceně)

Takže si to musím připlatit a navíc dostanu jen 2 přístupy ?

Ne, 2 přístupy jsou v základu. Pro další uživatele se dokupují Remote Desktop Client Access License (RDP CAL) v potřebném množství (nejmenší počet je 5)

Dovolím si drobně nesouhlasit, licence se dají kupovat i po jednom kuse.

Při první objednávce vám vnutí minimálně 5 licencí. Můžete se přihlásit do volume licensingu, pak už to jde po jednom. Celé licencování MS je vůbec hotová alchymie

Při první objednávce stačí mít 5 položek, je jedno které to jsou. Takže 1x RDS CAL + 4x to nejlevnější z ceníku, tušim že tam jsou položky za +-100Kč .

Jaké má být využití toho vzdáleného přístupu?Myslíte tím přihlášení uživatele k ploše (desktopu) a následné práci přímo na serveru s nějakou aplikací na něm nainstalovanou?Pro běžné uživatele? - pak se musí koupit licencePro administraci serveru? - 2 připojení už jsou v ceně

Nebude to spíš něco jako ILO nebo iDRAC?

Ilo mas k serveru jako hw, s windows to nema nic společně.

A ja píše o serveru, tak muže byt. Omlouvám se. Tady všichni mluvi o win, to me zmatlo.

Často se u ILOM/IDRAC licencuje vzdálený přístup na konzoli serveru, ono to vypadá jako vyhozené peníze, ale hodí se. Třeba pro vzdálenou správu a řešení nečekaných potíží nemusí správce jezdit do serverovny v noci a nad ránem

A admini nebudou mit co zrat...Ja mam serverovnu v noci rad - nejsou tam lidi, silnice jsou prazdne. Pres den je to naopak pruda.

jj.. romantika :DDTen miiir kdyz za kopcem sviitaaa, kdyz vystrida se s noci den :DD... pardon :)

To jo, ale kdyz mas k serverum 400km dlouhou cestu.... a blize to dat je drazsi...

Vždyť si na to sám odpovídáš.Je to prodejce, co myslíš že prodává? Housky! A to poradenství ti dělá zadarmo.Kromě toho ten prodejce pouze přeprodává, obchodní podmínky, +- ceny a vůbec produkty a jejich funkčnost určuje výrobce a to je Microsoft.Už delší dobu platí, že hardware je levnější než software.A za 25 tis. máš pouze server, ale musíš dokoupit i CAL a ty jsou na uživatele a nebo zařízení (ty na zařízení, tzn. každý počítač, budeš potřebovat).U RDS/TS (tj. ten vzdálený přístup) se doporučuje licence na uživatele (zjednodušeně kolik současně připojených uživatelů chceš).

A licence pro stanice (CAL) máš? Ty se také kupují zvlášť.

Já to shrnu - pokud potřebuješ vzdáleně na desktop serveru, tak jsou v zásadě dvě možnosti - přistupovat jako administrátor, tzn. s vysokými právy a to mohou 2 uživatelé.Pak tam můžeš přistupovat jako obyčejný uživatel jako klient terminálového serveru a pro každý přístup potřebuješ licenci, buď jako uživatel, nebo jako zařízení.Základ licencí je 5ks - ale mohou se různě namíchat, takže klidně můžeš mít jen jednu RDS + 4 nějaké za pár korun.Nicméně pokud neznáš ani základní licencování serveru, bylo by vhodné správu nechat na odbornících.

Vieme aj o serveroch, ktoré nestoja ani cent a vzdialený prístup majú zdrama. Len tak si tipnem, že ťa to ani moc nevzruší.

Pri vsi ucte jakym protokolem se da vzdalene pristupovat na takove servery stejne plnohodnotne, jako to umi RDP? Samozrejme se ted nebavim o sshd (ktery je soucasti Windows uz nejakou dobu)MP

Nemajte obavy, nedám sa vmanipulovať do takto nastaveného dotazu...

A nebo jsem ti sebral vitr z plachet a nemas co napsat? Testoval jsem dost ruznych xserveru v xdmcp rezimu a byla to tragedie jak vykonnostne (prehrat remote video? ani nahodou), tak kompatibilitou (GDM? zapomen!). Ale rad si necham poradit.MP

Marná snaha... Vám to vyhovať nemusí, ale niekomu inému ano. A že nepoznáte účel použitia vás absolútne netrápi, ale rypnúť ste si musel. Chápem.

Weste,na diskusni fora chodim uz 2. tisicileti. Odborna fora byla vzdy mistem, kde jsou si vsichni diskutujici rovni a vzajemnou uctu si vyjadruji tykanim. Vykani me docela urazi. Prosim nedelej to. Dik za pochopeniMP

A proc by klidne headless server nemohl poskytovat GUI vzadeny desktop? To se prece nevylucuje. Pro spravu commandline, pro usery GUI.MP

GUI na serveru? Ale urcite dany server GUI vyzaduje

Premysli, ktery bezny serverovy OS v soucasnosti vyzaduje GUI, a zadny me nenapada.MP

Neni to vtip. Ma ho, ale musis si k tomu koupit licence (v mem pripade pro 10 uzivatelu to stalo zhruba stejne jako cely Windows Server ).Vitej ve svete Microsoft.

Tak 1) by sis měl položit otázku jestli opravdu potřebuješ mít server s Windows?Pokud ANO:- tak budeš asi muset přistoupit na všechny ty placené licence co jsou potřeba. Prodejce se ti samozřejmě bude snažit toho prodat co nejvíc i když to třeba ani nepotřebuješ. Co přesně potřebuješ musíš vědět ty a nekupovat tak nic zbytečně navíc.Pokud NE:- tak Linux je zdarma a máš k dispozici spoustu možností jak k serveru přistupovat na dálku pomocí protokolů RDP, SSH nebo VNC. Nevýhoda je, že si vše musíš rozchodit sám. Záleží na tom na co ten server má být potřeba.