» Poradna » Web a internet

Vzdálený přístup k NAS

Zdravím,mám problém s nastavením vzdáleného přístupu na NAS (Qnap TS-212). Vypadá to, že jsem se se všemi kroky dostal na konec, ale nejspíš poslední část je otevření portů 2121 a 8080. Vstoupil jsem do administrace našeho modemu a snažil se tyto porty otevřít. Ovšem nejsem si stále jistý v IP adresách, které zadávám do administrací jak Modemu, tak NAS, tak hostitele (DNS).První věc, co mě zajímá je, zda ke vzdálenému přístupu k NAS v mojí lokální síti přes webový prohlížeč (třeba z jiné země), potřebuji statický nebo dynamický DNS. A druhá věc je, že si nejsem jistý kterou IP adresu zadávat do nastavení DNS Hostu a kterou IP pro nastavení portů u modemu. Mám nějaké lokální adresy 10.0.x.xxx (předpokládám, že tohle je adresa mé NAS a že to je to samé co Internal Host?) a pak další adresu 90.17x.xxx.xxx .Udělal by mi v tom někdo pořádek? Díky

Odpovědi na otázku

Zadny DNS. Ty potrebujes jen verejnou IP adresu. Predpokladejme ze ji mas. Tak na routeru musis nastavit port forwarding aby pri zadani verejne ip adresy a portu napr. 85.x.x.x:8080 te router presmeroval na vnitrni ip nas serveru napr 10.x.x.x:8080Jestli neni jasne jak tak to bude v navodu k modemu. A nebo se ptej...Omluvte diakritiku pisu z mobilu.

Díky za odpověď!Tak to jsem se asi celý den pokoušel nastavit něco jiného. V návodu na NAS bylo, že ke vzdálenému přístupu musím nastavit DNS. Alespoň jsem to tak pochopil.Jak zjistím jestli mám veřejnou IP, popř. jak ji nastavit? Ohledně kompů nejsem BFU, ale ohledně sítě, IP, portů, protokolů a všech těchhle věcí okolo jsem v jiným vesmíru.

DNS slouzi k prelozeni jmenne adresy na ip tzn. Pokud zadas www.zive.cz tak te dns preposle na ip adresu serveru na kterem bezi zive. Ty musis verejnou ip na routeru! Nejlip statickou.to je podle poskytovatele. Napis od koho mas internet pokud mas statickou ip (nemeni se) tak jen zprovoznis port forwarding podle navodu modemu. Pokud mas verejnou ip dynamickou (tak pokud to router podporuje tak to jde pres dyndns. Ale s tim ja skusenosti nemam. Respektive jsem to nikdy nedelal.

Je tu internet od O2. A omlouvám se v návodu na NAS bylo nastavování DDNS.

Adsl o2 maji staticke i dynamicke ale ty dynamicke moc nemeni. Me za 6let 3x. Verejnou ip zjistis ja www.mojeip.cz V port forwarding musis nastavit ze port 8080 bude presmerovan na vnitrni ip nas serveru s portem 8080. Porty jdou i menit ale v tom by ses zamotal.Funkcnost overis zadanim verejneip:8080 a musi te presmerovat na stranky nasu. Ale musi to byt z jine internetove pripojky!

tak mojeip mi IP našla, tudíž asi veřejnou mám. Tedy našlo to IPv4. Když jsem to zkusil zadat z dvou jiných linek IP:8080, tak se to děsně dlouho načítalo a pak hláška, že stránka neexistuje. Bohužel něco jako port forwarding u svého modemu nemůžu v nastavení najít. Zkoušel jsem googlit, ale nic moc chytrýho jsem nevyčet. Našl jsem jen port mapping.

Nejdriv musis nastavit pak zkouset :)Tady je neco co sem v rychlosti nasel na mobilu na strankach o2 http://www.o2.cz/osobni/techzona-modemy-pr... Popr najdi svuj modem to by te melo navest.Napis jak si dopadl....

Ano. Tento odkaz jsem několikrát projížděl. Je to i můj modem. To je ten port mapping. Ale to je pro mě španělská vesnice. Můžu tam sice něco zkoušet zadávat, ale netuším co a kam. Jsou to pro mě čísla a kolonky, o kterých nevím co znamenají a jak fungují, tudiž si nedokážu odvodit kam co zadat.Na NAS také mám zaškrtlé v nastavení sítě to DDNS, ke kterému jsem na jednom DDNS serveru také nastavil host. Tak to asi mám úplně zrušit, co?Jinak mě napadá, jestli ještě nemůže být problém ve Firewallu. A jestli je, tak potěš pánbů. Vytvořit pravidlo na aplikaci ok, ale na porty? Asi si budu hodit mašli. Prej NASka je easy out of the box. No asi moc ne.

Tak jinak :) pokud jsi schopen mi dat pristup do modemu udelam to pak si zmenis heslo. Kominikuj mailem.Moje prezdivka zavinac gmail.com

Schopen jsem, ale nechci :) a to bez urážky. Holt budu muset sehnat nějakýho ajťáka. Ach jo. To je pakárna

Chapu. Ten navod od o2 je napsany dobre podle toho to das. Hodne stesti....

A co screenshot? Mám to tam dobře zadané? http://s8.postimg.org/taueosmj9/porty.jpg Vždyť já ani nevím, jestli se dá ten forwarding udělat přes mapping :D

Ano tak by to mělo fungovat. Ale vidím že máš přesměrovaný i port 80. tak to si administraci routeru dej jinam např. 8888 ať se ti to nehádá.

Tak nakonec bylo všechno jinak. Nic z tohohle nefungovalo. Stačilo zapnout DMZ v nastavení routeru a zadat do něj IP lokálního zařízení, tedy té NAS - samo se to dostane na ty porty a nic jiného není třeba nastavovat. Ten port mapping, co jsem udělal jsem smazal. A už to všechno fachá. I tak díky za trpělivost a snahu.

Víš skutečně dobře, co znamená DMZ? Víš vůbec, co jsi udělal?

No. Predpokladam, ze jsem dal pristup z internetu do sve site, nebo jak jsem pochopil "podsite", pouze k tomu zarizeni, ktere jsem do nej zadal. Ale jinak mam spise nevedomi nez vedomi toho, co jsem tu celou dobu delal. Uz od zacatku tehle konverzace. Bohuzel tyhle veci asi nebudou nikdy easy-out-of the box.Podle tve reakce to vypada spis, ze je neco spatne?

Schválně ti to neřeknu přímo, aby, až si to najdeš - řeknu kde a jak - zapamatoval.Najdi si, co znamená ta zkratka a nejlépe bude, když se podíváš do manuálu libovolného routeru. Pokud bys nesehnal český, na mých stránkách je překlad manuálu pro TP-Link.

Snazil jsem se tenhle model najit na tvem webu, bohuzel marne. Zkusil jsem to rychle vygooglit, ale nic moc chytryho jsem se bohuzel nedozvedel. Resp. nic, co by mi to nejak objasnilo.Od tebe to ma byt asi nejakej didaktickej pokus jak me neco naucit a ne otrocky poslouchat support pracovníky primo vyrobce mé NAS, coz jsem udelal a na tomhle zaklade to nastavil (mozna chyba? no jeslti ano, kdo by to od supportu mel cekat). Tvuj zamer muze byt dobry, ale spis to vypada jako zpusob jak mi znesnadnit praci ohledne veci, kterou jsem tu resil a se kterou jsem mel problem, zvlast proto, ze nemam z duvodu jine prace, ucit se dalsi veci - proto sem prosil o radu. Ted jsem akorat v pozici, kdy nevim jestli mam neco nezabezpeceny nebo ne.Proto se te pozadam, jestli bys nebyl tak hodny a ve strucnosti mi nerekl, co je DMZ, paklize to pro me a moje data predstavuje nejakou hrozbu. Dekuju.

Já jsem se ti snažil poradit víc než dost. A že to nešlo ani po polopatickém návodu od O2 tak to už je věc druhá. A když už ti dělá problém zadat do googlu DMZ..... To už je bez komentáře....

1. Ja ti za to take podekoval a vazim si pomoci a trpelivosti, jak uz jsem jednou psal.2. Zadat to do googlu mi problem nedela, take pisu, ze jsem to zadal. 3. Prvni problem je to, ze z toho co jsem vygooglil nevidim konkretni hrozbu, jak se zda z komentare n.e.m.o.h.o.u.c.i. Zvlast kdyz predpokladam, ze, ze rozmluva s pracovnikem na podpore vyrobce meho zarizeni, mi bude chtit pomoct. Ale je to jen predpoklad, treba se mylim.4. Druhy problem mi dela to, ze me tu nekdo chce neco ucit prostrednictvim samostudia, na ktere bohuzel nemam cas a zvlast pokud je v tom nejaka hrozba, ktera by se asi mela co nejdrive odstranit.5. Prosil jsem znovu o radu, z toho duvodu, ze mi neni jasne, co je spatne (nejspis z duvodu absence mé znalosti ohledne fungovani sítí), té se mi ale nedostava a snad z toho vznika negativni pristup k puvodnimu zameru "pomoci".Takze nevim co delam spatne.

Četl jsi můj odkaz? Já také na sítě nejsem, ale přijde mi, že je to určené pro zařízení, co mají být vidět jak z venku, tak v domácí síti a to přesně chceš. Ale možná je pak problém se zabezpečením. Ale to by ti musel vysvětli nědko, kdo to chápe a je ochotký poradit a ne jen poučovat...

Tvůj odkaz jsem četl. A přesně tak. Pochopil jsem, že je to přesně to co chci. Ale očividně n.e.m.o.h.o.u.c.i ví víc než my dva a to mě trochu znepokojuje, protože se bojím, že by tam mohla být díky tomu nějaká bezpečnostní díra. Proto říkám, že mi není jasné z googlování nebo z tvého odkazu, proč bych měl řešit něco víc. Já myslim, že se vyjadřuji dost jasně a logicky a že chyba v pokračování téhle konverzace není na mojí straně, ale spíš n.e.m.o.h.o.u.c.i tak trochu , s prominutim, trolluje.

WiQiX to naznačil (a hodně), jen to doplním. Odjeli jste na dovolenou - doma nezbyl ani papouch - a ty ne že bys zapomněl, ale z bujarosti, frajeřiny, neznalosti a z pocitu, jak dobrý by bylo se pohodlně vrátit přímo do otevřených dveří, jsi z vrozeného taktu nechal tu možnost nejen pro tchýni, ale pro kohokoliv.

Takže, když povolíš DMZ na IP toho NASu tak na něj přepošleš (zjednodušeně řečeno) veškerou komunikaci co přichází na tvou IP. Tzn všechny porty!!! SSH a podobně a kdyby někdo chtěl tak získá přístup do tvé vnitřní sítě a může si tam dělat co chce! Tzn musíš použít port forwarding(port mapping) měl si to dobře akorát se ti může ten port 80 hádat s administrací routeru. Napiš na jakém portu ti běží administrační web routeru a web NASu...

Já ale nevím na jakým portu mi běží administrační web routeru a web NASu já netuším jak tohle zjistit. Já se vám tu snažím vysvětlit, že se v tom nevyznám. Ale to přece není důvod tu NAS nepoužívat. Proto tu chci poradit. Máte tip jak to zjistit?

Když tomu nerozumíš, tak to nech nastavit někoho, kdo tomu rozumí. Já bych si na to také někoho zavolal. Radši být za blbce než si z domácí sítě udělat veřejnou samoobsluhu s nápisem "Dnes vše zdarma".

Mam to brát tak, že takhle na dálku s tím nedostanu pomoc ani tady?

Tak určitě se něco dozvíš, ale kdo ví jak to nastavíš. Ledaže ti to tu někdo ochotný a znalý nastaví na dálku sám (třeba přes teamview). A ty si pak jen změníš přístupová hesla (aby ti z toho ten znalý neudělal svoji soukromou samoobsluhu).

Tomu rozumím. Ale mohl bych se alespoň pokusit. Stačí abych zjistil na jakých portech ty zařízení jednou a pak to přenastavil. Bohužel jsem v žádné diagostice ani nastavení nezjistil port pro NAS ani pro router.

Já jsem neměl tušení, ale naprosto přesně jsem věděl, že o tom nemáš páru. Proto jsem tě tlačil do studia, které potřebuješ, jak prase drbání. Vysloužil jsem si akorát "trolla", kde mimochodem tě podezřívám také, že detailně nevíš, co to znamená, takže jsi spíš papouškoval. Já vím, že bys nejraději řešení typu "krátký stisk čudlu". Ale to je řešení jen potud, pokud se absolutně nic nepokazí a to absolutně neplatí.Takže, "i zželelo se ..." a poskytla čísla portů (našel bys je kdekoliv, ale i hledání je pro tebe bolestivé) 21-TCP, 137-138-UDP, 445-TCP a 139-TCP (a máš to i pro FTP server), nejen pro Sambu.

A víš, proč jsi "nezjistil". Protože ani nečteš Murphyho. Tam by ses velmi brzo dozvěděl, co za čudo-judo je takovej manuál.

Ale to přece nikdo nepopírá. Přišel jsem s žádostí o pomoct s tím, že to potřebuji vyřešit a nechci se tím zabývat a ano, nechci se to ani učit. A ano, psal jsem, že nemám páru, že pro mě oblast sítě je úplně jiný vesmír. A ano, psal jsem, že mi bylo něco řečeno a opakoval jsem, že ale nevím co ty věci znamenají. Papouškovat jsem nepapouškoval, to co jsem psal, jsem napsal tak jak to chápu z toho co jsem četl nebo mě poradili na supportu. Nic z toho co píšeš vůbec nepopírám a předpokládal jsem, že na základě toho ke mně tak také přistupujete. Potřebuju to z časové tísně co nejrychleji vyřešit. Moje filosofie je, že já se zdokonaluji a studuji to, co je mou profesí a ostatní přenechávám a nechávám si udělat od lidí, co zase studují a zdokonalují tu svoji profesi. Tímhle způsobem dělají lidé věci pak jak nejlíp dovedou a ne že se učí od každého něco, protože to se pak nedá nikdy dělat pořádně. To jen na vysvětlení proč nechci ztrácet čas něčím, co potřebuji vyřešit pravděpodobně jednou za několik let.Chápu, že se tě trolling dotknul. Jinak se to ani brát nedalo. Ale myslím, že to bylo na místě. Když jsem psal, že nemám páru, tak stačilo rovnou říct, že to takhle nezvládnu a že si to mám od někoho nechat udělat, že to je na můj level příliž složitý. Ale to já taky nemůžu dopředu vědět. Já mohl čekat, že je jen někde chyba, kterou se dá jednoduše opravit. Proto jsem chtěl radu. A jistě, že jeden klik by byl nejsnazší a nejžádanější. To dá rozum.Já fakt děkuji, že se tu lidi zapojili a chtěli mi pomoct. To myslim upřímně... a tobě, že jsi poskytl ta čísla. Ale jak už jsem naznačoval výše. Jsou to pro mě opět jen čísla. Co s nimi dělat nebo kde je hledat netuším. Jak jsem psal o tři příspěvky výše. Nejde jen o to co zjistit, ale jak na to také přijít. Ale to už se vracíme zpět k tomu, že mi to nejspíš měl udělat odborník. Druhá věc je, že pokud není odborník na supportu, tak nevím kam se obrátit, abych si byl jistý, Ukázat celý příspěvek

Pokud nejde odemykat auto, tak ho pro jistotu nechám na silnici trvale odemčené... Toď přeložené tvé vlastní slova v jiném významu.Rady jsi už dostal, a když ti to dle nech nejde nastavit, tak si to u někoho objednej.Nic víc se k tomu už napsat nedá.

No já spíš nevím jak to auto zamknout a tak bych rád, aby mi s tím někdo pomohl. Ale konečně mi alespoň někdo řekl, že když nešlo to co do teď. Mám si někoho zřídit.

A proto ti říkám, že nejrychlejší a nejlepší bude, pokud to nastaví někdo, kdo to umí. Zabere mu to maximálně půl hodiny, pozveš ho za to na pivo a je to. Nic se nemusíš učit, ani tomu rozumět.

Konečně produktivní příspěvek. Bohužel nevím kdo mi to nastaví za pivo a hlavně v rychlosti. Ale to už nějak vyřešit budu muset.

Já už ti nabídl že to nastavím na dálku a pak si měníš hesla, ale nechtěl si tak už si musíš najít někoho ve svém bydlišti jelikož jak už si na to sám přišel to nezvládneš. A to s tím autem bylo krááásné přirovnání :)