» Poradna » Web a internet

Vzdálenost kdy je ještě Wifi funkční (5GHz, 10GHz)

Zdravím mám dotaz, na jakou vzdálenost může být ještě bezdrátový internet funknční včetně velmi nízké odezvy při 10Ghz a 5Ghz technologii na připojení? Je 6 km ještě ok? Jaká vzdálenost je ideální? Co třeba, kdyby se postavily do cesty vysokonapěťové elektrické rozvody a jak by se taková sít chovala v mlze? Máte zkušenost? Díky

Odpovědi na otázku

Jo s plnejma parabolama to neni promlem, pocite s tim ze rozumne min je 60cm a nej 120cm, isp je radi davaj s limcem, tj. kastrol. Pocite s tim ze 10ghz je draha sranda, zalezi k cemu to chces. 5ghz je dneska dost na nic. Maj to prepalene na stozarech mas nekolik isp a jses rad ze najdes kanal nebo co chvilu hledas jine, protoze ti to nejake hovado napali a nezajima ho ze jsi tam byl driv.Ohledne 10ghz se obrat na ispfurum. Poradi ti i v tom zda do tech 10ghz dnes jeste jit a jde tam sehnat jete zelezo.

10GHz spoj si musíš trochu naplánovat.Na mapy.cz si zadej body kde chceš spoj umístit, vpravo je možnost Zobrazit výškový profil trasy, alespoň orientačně uvidíš jestli je vůbec viditelnost. 6 Km je bez problému, záleží samozřejmě na lokalitě.Jiné to bude na místě, kde už několik spojů funguje, např. výškové budova ve městě atd a nebo spoj mezi vesnicemi kde nic není.Samotný spoj si spočítáš např. zdehttps://util.summitd.cz/apps/trasaw.dllnebo zdehttp://www.alcoma.cz/vypoctova-tabulka

Ok, v podstatě je vidět přímo na stožár, přičemž jediná překážka jsou ty vysokonapěťové stožáry s elektrikou, které jsou zhruba e stejné výšce a pravděpodobně nějací 5GHz provideři, kteří kříží cestu zhruba v polovině. Jinak se jedná o pole, kde nic tu nic.

Pokud budeš stavět 10GHz tak tě spoj v 5GHz nemusí zajímat.Jakou má mít spoj kapacitu?Orientačně: pro spoj 10G s kapacitou 110Mb ti na 6km budou stačit antény 65cm s dostatečnou rezervou signálu na útlum při dešti.Poloměr Fresnelovy zóny je 13.1m."Fresnelova zóna je oblast, ve která se přenáší většina výkonu mezi anténami, má tvar podobný doutníku. Pokud v této oblasti je překážka,zvyšuje se útlum přenosu. Vypočtený poloměr je uprostřed spoje a ke koncům se zmenšuje." zdroj jirous.com

Já se ptal hlavně kvůli možnostem, který tu nabízí provideři. Pro mne je důležité právě ona nezarušitelnost a zda nemůže dojít k nějakým technickým problémům kvůli vzdálenosti. Díky.

Na to aby to fungovalo este aspon trochu normalne potrebujes mat signal minimalne -65dBm. Cim viac je to pod touto hladinou, tym viac sa uplatnuju rusenia. Na 5GHz pasmo pri velkej vzdialenosti rovno zabudni.