» Poradna » Počítačové sítě

Vzdalena sprava routeru pres sit s verejnou IP adresou

Ahoj,mám dva routery. Prvni je Huawei ONT od spolecnosti Centronet a druhy mam D-Link DIR-842. Chtěl bych u obou dát vzdálenou správu, jenže problém je ten, že Huawei má už otevřen automaticky port 80 a tak nevím, na který port pak mám dát přes forwarding druhý router, který leží na 192.168.0.4 a můžu u něj taky nastavit remote managment, jenže to nejde, protože jeden remote managment je už na tom Huawei a tak nějak musím vykoumat, jak dát teda router z vnitřní sítě na veřejnou IP adresu huawei routeru, aby se dalo přistupovat z venku. Jak na to?

Odpovědi na otázku

Nastav u každého jiný port. ☺

Nevystavuj ani první router přímo portem 80, je to moc "na ráně". Nech si logovat neplatné pokusy o login, budou jich mraky.Jestli to jde, tak NAT + PAT nějakého 4-5 místného portu na LAN IP routeru port 80 prvního a další obdobný port na 80 a IP druhého.

Bohužel, právě Centronet má na tomto routru 2 učty. Jeden root, a druhý admin. Root má omezená práva, ale jdou nastavovat různé třeba Wifi věci. Ale ten adminovský učet umí změnit port a uplně vypnout vzdálenou administraci. A to root neumí. Pro mě by samozřejmě bylo lepší ten router huawei nastavit na 8080 a port forwarding na 80, takže asi takhle jak je to teď opačně, to asi nepůjde, dokud by technik z centronetu 80 neuvolnil jinam. Což pochopitelně neudělá, protože to jsou jeho zadní vrátka.

Pokud je router tvůj, nemá upravený firmware a znáš konfiguraci, existuje reset do továrního defaultu se známými hesly. Pak si nastavíš co a jak chceš.

Pripojit sa cez Team na PC a spravovat routery takto by neslo? Mozno je to bezpecnejsie

Lubokubo, po poslednom uniku uctov z Teamviewer to povazujem skor za skodlivy softver nez nastroj na vzdialenu spravu :D

Vzdálená správa, tedy přihlášení do routeru ze vzdáleného místa, jede na extra portu, který by měl slušnější router automaticky nabídnout.. Mně to např. jede na portu 8443. Využívám toho když chci např. vzdáleně probudit domácí počítač přes router.. Ten vzdálený domácí počítač můžu probudit i z iCloudu. Můj poskytovatel internetu je rovněž Centronet alias Centrio. Od nich mám do domácnosti zavedený jen samotný kabel, router mám vlastní.

Většinou mají routery možnost při nastavování portu nastavit rozdílný vnější a vnitřní port. Takže stačí na tom huawei routeru nastavit přesměrování vnějšího portu 81 na vnitřní IP 192.168.0.4 a port 80. Pak se můžeš připojit na http://verejnaIP:81/ a budeš na druhém routeru.Pokud toto nastavení není možné tak přesměruj port např 81 a v administraci toho druhého nastav, ať se pro přístup do administrace používá port 81. Pak i z lokální sítě budeš muset použít http://192.168.0.4:81/ ale na to se dá zvyknout.A jen tak na okraj. Otevírat takto administraci z internetu je celkem nebezpečné. Lepší řešení je vytvořit VPN server v síti (třeba na routeru nebo i NASu), připojit se do VPN (a tím i do celé sítě) a konfigurovat routery jako by jsi byl uvnitř sítě. Jen měj na paměti že při té konfiguraci musíš být opatrný a nezničit konfiguraci pro VPN.

Přesně tohleto jsem chtěl udělat, ale router nenabízí pro interní port nastavení. Jen externí. Každopádně je docela dobrý ten argument, že pro testování hackerů není dobrý mít vůbec nějaký vzdálený administrování zapnuté.Jinak router nevlastním, vlastní ho ten centronet. Takže to nechám smrdět a budu router spravovat vzdáleně ze hřiště před barákem.

Pokud něco potřebuješ nakonfigurovat, doporučuji to dočasně povolit, nakonfigurovat, co potřebuješ a pak zakázat. Není rozumné nechávat dlouhodobě všechny hackery z internetu testovat, jestli firmware tvého routeru nemá nějakou bezpečnostní chybu.

Povolení Vzdálené správy z internetu v laciných SoHo krabičkách = spolehlivá cesta, jak usnadnit jejich hacknutí.