» Poradna » Ostatní

Využitie starého PC na NAS

Zdravím tak po upratovaní pivnice som našiel staré PC a zaujímalo by ma či sa dá z neho urobiť niečo ako NAS alebo domáci server PC:Athlon 64 3200+RAM 1,5 GB2x500GB HDDAti Xpress 200

Odpovědi na otázku

Proc by neslo, ale efektivita nebuda idealni.

A ako by sa to dalo spraviť a viem čo to nebude moc efektívne lenže nemám kam dať hdd takže ich chcem aspoň takto vyuzit

Použít třeba linuxový FreeNAS. Ale když se takhle ptáš tak to asi nedáš.http://www.freenas.org/

uz sm pozeral freenas ale narazil som aj na anah home server tak neviem co je teraz lepsie

jestli myslíš Amahi, tak to je prý placené:http://lifehacker.com/what-operating-system-sho...

Jezisku na krizku, jenom to ne.

Elektřinu platí kdo?

nebude to 24 hodin v kuse zapnute

Neni nad to mit server, ktery musim nejdriv zapnout

Tak myslím, že jsou linuxové distribuce pro tohle použití, takže proč ne...

Vsechno se da. Osobne bych hledal asi neco s nizsimi energetickymi naroky.A jak se dal ptas jak to mas udelat? Tak to se na to vykasli uplne.

inštaláciu zvládnem len sa pýtam či vôbec to bude fungovať

Vlozit DVD a 5x zmacknout enter zvladne i pouceny orangutan. To proste bohuzel nestaci. Unix-like OS je velmi dobry sluha a velmi spatny pan - v principu je blbe nastaveny a spravovany un*x mnohem vetsi pruser nez Windows s podobnymi znalostmi. A to pro zacatek doufam, ze nemas ambice typu, chci na svuj NAS doma pristupovat z internetu. To by se s takovymi znalostmi dalo nazvat digitalni sebevrazdou.

Spravne tu kolegovia komentuju, ze je to neefektivne(vysoka spotreba). Rozhodne to vsak je realne.Tu je starsia stranka s navodmi na Ubuntu Server, mozes sa inspirovat.http://www.linuxhomeserverguide.com/Pripadne ak chces cisto NAS, mozem odporucit OpenMediaVault alebo XPEnology(OS od Synology, ktory je IMHO super)

Ono v zasade staci jakykoli OS (v pripade Win uz ma "Sambu" v systemu a v pripade unixu si nainstaluje Sambu a konfigurace je 1 textak a hotovo. Jenze potiz je v tom, ze aby to bylo bezpecne, tak to chce aby clovek vedel co dela a ne jenom navod krok za krokem.

jasne, urcite. hlavne netreba bezhlavo otvarat porty a nastavovat forwarding na nezabezpecene veci za routrom/firewallom. Pripadne pouzivat nestandarnde nahodne porty + firewall a logovat a dat si posielat alerty atd.ti boti su totiz svine :)

pc s Athlon 64 a dvema disky bez monitoru bude mit min. 100W bez monitoru, za den 2,4kW za rok 876kW to je cca 4000 za elektriku rocne.Vyplati se to ? Rekl bych ze ne. Pokud pises ze NAS server nebude stale zapnuty, tak je to server ktery je v podstate zbytecny a nepotrebujes ho.Za 2500,- bez HDD koupis Synology se spotrebou 12W bez HDD, hotove a se spoustou funkci... https://www.alza.cz/synology-diskstation-ds11...