Využítí jen jednoho jádra na 100%

Ahoj, chtěl bych Vás poprosit o radu - mám procesor Intel Core 2 Quad a některé hry (jako třeba AC: Black flag nebo Remember me) využívájí pouze jedno jádro na 100% a zbylá jádra mezi 10-20%, což má za následek nízký počet snímků za vteřinu. Ostatní hry (např. GTA V, Tomb Raider, Mafia II) běží v pořádku na všech čtyřech jádrech. Věděli byste si prosím rady? Předem děkuju za odpovědi

Odpovědi na otázku

Ano, věděli. Některé hry prostě neumí využít více jader. Ne, nejde s tím dělat nic a jestli máš málo fps, tak máš slabý procesor.

Děkuju za odpověď. Slyšel jsem o tom, že některé hry neuměly využít více jader, ale myslel jsem, že se to týkalo jen těch opravdu starých... "novější" hry (beru jako 2012+) byly již tvořené na vícejádrové CPU, ne?

S takým CPU by som už dnes nehral. i7-8700K sa blíži s 1 jadrom výkonom Tvojho 4jadrového

Děkuju za reakci Ano, ano... ale i7 stojí asi 8800,- , já jej koupil za 600,- před pár léty... vím, že dnes je výkon někde jinde a všichni mají stokrát lepší PC .... ale jinde je i ta cena. Každopádně to neřeší problém... pokud se mi tím nesnažíš říct, že na jiném procesoru by to běželo na všech jádrech a může za to tedy CPU? To by byla jiná...

Samozřejmě, že za to může procesor, protože prostě nemá dostatečný výkon jednoho jádra. Ne, nemůžeš nijak docílit toho, aby hra využila více jader, když ji tak programátoři neudělali. Výše jsem ti to vysvětloval. To žes koupil procesor levně je tvoje chyba, protože logicky nemůžeš čekat od procesoru za 600 výkony jako od procesoru za 8000 :) Na jiném procesoru by stejná hra na více jádrech taky neběžela, takže jediné řešení, výkonnější procesor.

Jojo, já to předtím pochopil, jen mě to zarazilo třeba zde https://www.youtube.com/watch - )nebo na tom druhém videu, které jsem posílal) kde to vypadá, jakoby hra využívala všechna jádra - to mě trochu zmátlo.

Každopádně zauvažuju o koupení nového CPU

Nemyslím tu otázku ironicky, ptám se vážně

Ne, to opravdu ne :) A uvědom si, že některé typy výpočtů, které využívají některé hry ani smysluplně na více jader rozdělit nejde, protože výsledky jsou potřeba postupně ve správném pořadí, což zaručí jedině zpracování jedním jádrem. Takže naopak se dá říct, že většina programů vč. her stále potřebuje spíš vysoký výkon na jednom jádře, než hodně jader. Takže řešení se skrývá ve výkonnější procesoru ;)

Aha, takhle to je... děkuju za vysvětlení... měl jsem už dříve problém s FPS, ale (asi) pomohlo teda nainstalování novějšího Visual C++... s tím, že se mi výkon zvedl o 10 fps, ale žádnou aktualizací asi předpokládám nepomůžu tomu, aby se "práce" rozložila do více jader, že?

Každopádně tedy při potencionální koupi novýho procesoru se mám kouknout spíše po výkonu na jedno jádro, než na počet jader... chápu to správně?

Tak nějak obojí, nehledět JEN na počet jader (i to má dnes smysl), ale i na výkon na jádro. Obojí v rozumné součinnosti.

No některé hry si umí práci rozdělit třeba do osmi jader, třeba zde je i to AC - https://www.youtube.com/watch ... tak nevím, proč mi to nejde.To znamená, že se třeba (když to přeženu) místo osmijádra spíš kouknout na dvoujádro s mnohem vyšším výkonem na jedno jádro?

Dnes 2jadrá akoby neexistovali, lebo aj G4600 je síce 2jadro, ale 4vlákno a testy ukazujú, že pretaktované G3258 má v hre menej FPS ako i3-4xxx (2c/4t). Dnes už min. to G4600, alebo skôr i3-8100 a to je už 4jadro. A u staršieho by som už do 2c/2t nešiel (Pentia)

Dobře, takže alespoň čtyřvláknová... po nějakem se zkusím podívat.

Teda, to jsem asi přehnal - se dvěma jádry - možná spíš čtyřjádro.

Neviem či máš Q6600, alebo E5450, ale každý CPU od min. Sandy bridge má vyšší aj celkový výkon aj výkon na jadro (i5-2500K má výkon asi 2 jadier ako Q6600). takže nie je nad čím premýšľať. Jediné kritérium pri celkovom upgrade budú len financie. Ak máš +-30k Kč, nie je problém ísť do i7-8700K, ak máš len na i5-2500K, aj tak si polepšíš. Pod tento CPU by som osobne nešiel, ideálne by bol aspoň i3-8100/8350K

Aktuálně mám Q6600... zkusím se po něčem poohlédnout, děkuju... jinak je to asi předpokládám teda nevyřešitelný - to, proč normálně některé hry všem jedou na všech jádrech a mně jen na jednom?

BTW, akú máš dosku? Ja nemám problém zvýšiť FSB z 266 na 300 MHz bez zvyšovania Vcore (môj BIOS to neumožňuje). Ak by si mal lepšiu dosku ako ja, možno by si sa dostal na 333 MHz. Tebe nejde na aspoň 2jadrách žiadna hra aj keď máš istotu, že vie požiť viac ako 1jadro?

Nic takového se neděje. Pokud jede tobě na jednom, tak jede na jednom i všem ostatním.

No podle procentuálního využití těch jader na videu jsem vydedukoval, že hra běží na více jádrech, nebo je vytěžuje něco jiného?

Využite 1 jadra na 100% sa môže prejaviť ako 25%-né využitie štyroch

Ono i záleží na režii procesoru, zkusil jsem Black Flag na i5-6400, což je dneska už procesor na hry taky za zenitem, a ten vytíží první jádro na 70%, zbytek na 40-50%, takže nějaká lepší režie tam je. Tu bych ale od C2D nebo C2Q nečekal

Aha, takže na novějším procesoru už to zvládne nějakým způsobem počítat na více jadrech...

Opět jen v případě, že daný program toto podporuje...

Neřekl bych počítat, ale umí rozložit zátěž, respektive režie může dát nevytíženým jádrům počítat určité instrukce z jednoho vlákna, spíš než navýšení výkonu to je optimalizace časů

Přesně, pokud program přímo nepodporuje paralelní výpočty na více jádrech, tak někdy lze vynutit, aby i jednovláknovou úlohu počítalo více jader, ovšem to funguje tak, že ten výpočet postupně přeskakuje z jednoho jádra na další a ostatní zase stojí. Může to mít drobný smysl z hlediska chlazení, že se zahřívají všechna jádra nižším výkonem, místo jednoho jádra plným výkonem, lepší rozptýlení tepla, ale z hlediska výkonu je přínos čistá nula. Naopak bych možná spíš čekal nepatrný pokles výkonu v tomto režimu, protože to přepínání jader taky nějaký čas zabere. Obecně pokud aplikace nemá sama o sobě podporu vícevláknoveho zpracování, tak ho nelze žádným způsobem vynutit a vždycky bude celková rychlost výpočtů záviset čistě na výkonu jednoho jádra.

Aha, takhle to je... dobře, děkuju. Asi se to vyřeši tedy jen silnějším procesorem - měli byste nějaký tip? Nevím kolik do toho musím vrazit.... nehraju nejnovější hry, takže třeba do 2500, max. 3000?

ta platforma je už pár let mrtvá a rozhodovat se můžeš maximálně podle toho, co tvoje deska zkousne jako to nejlepší, třeba nějaké C2Q, ale je to těžce nerentabilní ... pro příklad, C2Q Q9650 po chvilce googlení průměrná cena někde kolem 1800 ... obyčejné Pentium G4560 stojí míň jako nové a má o 50% větší výkon

Jasně, já myslel i s novou deskou... do té mé už nic o moc lepšího nenaCPU Deska by mohla být třeba kolem 1300,-, nebo dražší? ...asi bude lepší si sem hodit nový dotaz

No jo, ale koupíš novou desku a poveze se všechno, paměti, možná i zdroj ... není lepší než takhle cmrndat tisícovky bez užitku našetřit si třeba 20K a koupit něco zase současného, na herní lowend by to stačit mělo a výkon bude o světelné roky dál. Těmahle tisícovkama investovanýma do šrotu stejně výkon nedostaneš a přijdeš ve výsledku o peníze.

ale musíš mít 64bit OS na 32 to tak dobře nejde ale jinak je to pravda pokud program podporuje více jader tak se snaží rozdělit práci na víc jader .

tvoje CPU je nic moc takže využívá dost procent . 100% muže způsobit nejaký náročný program na pozadí(aktualizace , avast atd) nebo máš PC zajebanej blbostmi muže na 100% pomoc reinstal pc nebo se podívej do správce úloh a vypni to co ti žere výkon