» Poradna » Web a internet

Využití části seriálu na YT

Zdravím, chtěla bych dělat na YT videa, která by shrnovala nejdůležitější momenty série z daného serialu. Můžu využít přímo části seriálu, aniž bych musela řešit autorská práva, popř. jak se to dá jinak vyřešit.Díky moc za odpovědi

Odpovědi na otázku

fair user policy ... ale stejně ti to označí a video si přivlastní

Takže mi nezůstane na kanálu?

A pokud mám díly, ze kterých bych chtěla úsek vybrat stažené z ulož.to, stále se na ně vztahují autorská práva?

a proč by neměla? Tím, že to někdo nelegálně nahraje na share server se tomu autorská práva nezruší.

Tohle není ideální příklad, ale v tomto videu jsou také využité úryvky a není to od oficiálního yt kanálu shadowhunters. Jakým způsobem je to vyřešené?https://www.youtube.com/watch

Třeba si autor toho videa obstaral souhlas majitelů práv. Nebo ho zatím ještě nikdo nenabonzoval...

Vyřešit se to dá jednoduše tak, že nebudeš dělat videa z kradených materiálů.

A odkud jinud mám materiály vzít, aniž by byly ilegální?

Možnosti jsou. Někdo si k užití cizího autorského díla zajistí souhlas autora, někdo zkouší vytvořit vlastní materiál, někdo pochopí, že na to prostě nemá a najde si jinou zábavu.

Vzít je můžeš relativně odkudkoli, ale musíš si zajistit souhlas autora/držitele/vykonavatele autorských práv. A vezmi v potaz, že u nás je proti jiným zemím Autorský zákon relativně benevolentní.

Ty se trochu pleteš v základní věci. Je úplně jedno, odkud to bereš. Směrodatné je, abys měla od držitele autorských práv souhlas s použitím.

Pokud by někdo chtěl doslovně dbát na dodržení zákona, tak to úplně jedno není. Pořídit kopii můžeš pro vlastní potřebu, ale další užití už není "vlastní potřeba" podle zákona. A třeba v Německu, kde je stahování z nelegálních zdrojů též nepřípustné by se autor díla zřejmě mohl vcelku úspěšně takovému zveřejnění bránit. Ale mám takový pocit, že to už by mohl být zapeklitý oříšek i pro zdatného právníka.

Udělat si to můžeš, ale pro sebe. Nikde to nezveřejňuj, stejně takový slepenec nebude nikoho zajímat.

Otázka do pléna - Není to náhodou omezené nějak časově? Mám pocit, že jsme od jednoho youtubera slyšel, že pokud použije max 10 sekundové úseky z filmu, které na sebe nenavazují, tak to může bez problémů použít.

Narážíš zřejmě na možnost citace výňatků díla či celého drobného díla pro účely kritiky či recenze atd. případně výňatky ze zveřejněného díla ve svém díle, ovšem v míře odůvodněné, přičemž zákon tuto míru nijak nespecifikuje. Ovšem tady se jedná o znění českého autorského zákona a YT se českými zákony neřídí a ty zahraniční jsou vesměs daleko přísnější.

ano, mozes pouzit kratky usek, ale ona chce pouzit vela kratkych usekov.