» Poradna » Programy

Vytažení různých textů z buňky

potřebuji poradit s vytažením části textu. Dosud jsem používal vzorec: =DOSADIT(E4;"ks";"") . Tento vzorec mi z buňky E4 (kde bylo např. 15 ks)odstranil text "ks" , takže pak jsem již mohl pracovat ve faktuře s tím číslem).Nyní se tam však namísto "15 ks" může objevit též "15 m" nebo "15 bal." .Jak tedy napsat vzorec, aby oddělil vždy to číslo. Předem díky, jarda.

Odpovědi na otázku

Napadá mě jiné řešení. A to vytvořit si vlastní jednoty které přidělíte ve formátu buňky. Bude se zobrazovat jako např 15 ks .. ale v buňce bude ve skutečnosti pouze hodnota 15.

Jak na to ?

Pro získání čísla použij funkce zleva po najít mezeru, a to celé krát jedna. Aby se tohle nemuselo řešit, proto jsou obvykle na fakturách sloupce Cena za MJ, počet MJ, MJ.

A jak by byl ten vzorec ? Jinak na faktuře mám jen sloupec s počtem, ale jdeo to, že údaje pro fakturu se kopírují z e-mailu, kde pak vedle toho čísla pro kusyje ještě ta mezera a pak ks, m nebo bal.. Je to text, který se pak převádí pomocívzorce =HODNOTA (buňka)

Jestli máš pokaždé mezi číslem a jednotkou mezeru, použij: LEFT(cell, SEARCH("char", cell)-1)cell : adresa buňky odkud chce šístchar : nahraď mezerouPS: v české verzi ZLEVA a HLEDAT

Nějak mi to nefunguje .., dám namísto cell .. E4 .. a ohlásí mi to ve vzorci na tomtomístě chybu

jo už mi to funguje !! super díky. v české verzi nahradit ty čárky středníkem.

Tak nakonec zase nefunguje. Funguje to jen u řádků, kde jsou ty položky,ale faktura má např. 15 řádků, a když je obsazeno položkami jen 3 řádky,tak ve zbylých 12 řádcích je chyba ... objeví se v buňkách křížky (hodnota použitá ve vzorci má neplatný typ dat). U původního vzorce s funkcí DOSADIT,tento problém nebyl .... . U neobsazených řádků, byly i buňky s počtem kusůprázdné.

Ale funguje, jen nezvládáš základy Excelu. Převod na číslo vlož do podmínky, aby se nic nezobrazovalo, pokud je výchozí buňka prázdná.

jo už konečně funguje ..., dal jsem to celé do funkce KDYŽ .., takže ještě jednou díky

No tak dnes jsem zjistil, že mi to stejně nefunguje, poněvadž od jednoho dodavatele mám data z xml feedu a tam se j.m. nezobrazuje. Takže znovu dotaz:potřebuji oddělit číslo, aby se sním mohlo dále pracovat jako s číslem. V buňcemohou nastat tyto 4 kombinace, např. 15 ks, 15 m, 15 bal. nebo 15. Potřebuji vzorec, aby pokaždé mi z toho vylezlo 15.

Když už pro někoho upravuješ faktury v Excelu, nauč se s ním aspoň pracovat. Do podmínky prostě přidej kontrolu, jestli je v buňce číslo, zůstane číslo. Pokud je tam text, co je před mezerou se převede na číslo viz nahoře.

S funkcí LEFT (ZLEVA) nyní již nefunguje ..., pokud je tam jen 15 (bez dalšího textu), tak to napíše křížky ... . Mám tam vzorec: =KDYŽ(E4="";"";ZLEVA(E4;HLEDAT(" ";E4)-1)) . Jak tedy opravit vzorec ?

albi .. poradíš mi tedy ... už tam mám tu podmínku, kdyby byla buňka prázdná (to je vlastně pátý případ, který může nastat). Jak tam dát ještě podmínku na to číslo.Excel fakt nezvládám, proto potřebuji poradit. I tak namísto toho, abych kupoval fakturační programy, si dělám vše sám. Ale v mém věku už mi to tolik nemyslí a některé věci (funkce) ani neznám/neumím. Díky předem.

Žádný pátý případ. Případy jsou jen tři - buňka je prázdná, buňka obsahuje číslo, buňka obsahuje text. Kdybys postupoval podle rad, došel bys (snad) k tomu sám a aspoň bys věděl, co děláš. V tom, cos vytvořil nevidím ani, že bys převedl text na číslo, jak jsem ti psal už nahoře. No, když to potřebuješ hotové až pod nos, zkus =KDYŽ(JE.ČISLO(E4);E4;KDYŽ(E4<>"";ZLEVA(E4;(NAJÍT(" ";E4;1)-1))*1;""))

zkopíroval jsem to a nefungovalo to ..., tam kde je jen číslo byli zase pak jen křížky.Pak jsem z toho tvého vzorce vzal jen ten začátek a doplnil do toho mého a pak mito zahlásilo opravu .. další závorka na konci chyběla. Takže již funguje takto:=KDYŽ(JE.ČISLO(E4);E4;KDYŽ(E4="";"";ZLEVA(E4;HLEDAT(" ";E4)-1)))

Pokud ti to nefungovalo, zkopíroval jsi to špatně. To, co píšeš, sice 'nějak' funguje, výsledek je ale pořád jenom text. To už je marný boj.

to je jen pomocný sloupec, ze kterého se to pak přenáší do sloupce ve faktuře, .., tam je to formátováno jako číslo.Funguje to .. díky za rady.