» Poradna » Programy

Vysvětlení verzování Firefox ESR prohlížeče

Zdravím, Dnes Firefox vydal novou verzi ESR, nicméně ve verzích skočil ze 78.15.0 na aktuální 91.3 .Jako není to až takový problém, ale vzhledem k tomu, že jsem ještě nestihnul doupravit všechny CSS soubory pro navrácení starého vzhledu, tak by mne pouze zajímalo, proč se v Mozille rozhodli skočit u ESR verze o 13 verzí dopředu. Tím pádem přeskočili celou verzi 80. Předem díky za odpovědi. Zatím jsem se vrátil na verzi 78.15.0 a budu tedy muset upravit userchrome CSS soubory pro aktuální verzi.

Odpovědi na otázku

Odpověď neznám, ale před aktualizací si zazálohuj všechno z FF, aby ses mohl vrátit k verzi původní, protože pokud i v tom ESR jsou tak devastující změny pro běžné používání jako v normálním FF, budeš chtít rychle zpět. Samozřejmě strávit pár hodin nad laděním, jak vše v nové verzi nastavit k obrazu svému, je také možnost. Vývojáří FF jsou naprosto k uzoufání, dělají vše proto, aby ztratili i ty poslední zbytky uživatelů, co ještě vydržely.

Ano složku s profilem si zálohuju (pravé tlačítko na složku a ve vlastnostech záložka Předchozí verze) .
Změny jsou devastující, jelikož Mozilla změnila vzhled u verze 90 a všechny prvky jsou příliš obrovské. Tzn. můj upravený Classic theme restorer udělal z Firefoxu doslova psí kusy .

Pokud to jen není řečnická otázka, ale opravdu tě zajímá, proč se v Mozilla nějak rozhodli, budeš se muset zeptat přímo tam.

Otázka rozhodně řečnická není, pro mě to je celkem problém pokud se mi nepodaří řádně upravit userchrome CSS soubory .
Hrozí nějaké riziko kdybych nyní na nějakou dobu zakotvil u verze ESR 78.15.0?

Asi ze stejného důvodu jako když nikdy nevznikl windows 9. Prostě se jim chtělo.

Houbeles. Má to jasný důvod a logiku.

ESR je release s dlouhou podporou, ve kterém se jedna major verze Firefoxu (v tomto případě 78) podporuje déle než rok a dostává jen bezpečnostní záplaty (a verzuje se 78.1, 78.2 atd.). Uživatel se tak může spolehnout na konzistentní chování během té doby podpory (pokud tedy nespoléhá na bezpečnostní díry).Oproti tomu standardní release může měnit i funkčnost, dostává pravidelně i opravy jiných chyb než bezpečnostních a jeho major verze roste s těmihle změnami (79, 80 atd.). Po uplynutí té roční či delší doby podpory se ESR release synchronizuje s novější verzí standarního releasu (v tomto případě 91), převezme všechny změny i číslo téhle standardní verze a pokračuje zase nejméně rok s bezpečnostními záplatami (91.1 atd.). Stará ESR verze (78) ještě mezitím dostane pár bezpečnostních záplat, aby uživatelé měli čas přejít na novější.

Tzn. můžeme být rádi, že verze 78 se dostala až do verze 78.15.0 ? Teď se ESR verze srovnala s aktuálním Firefoxem jak vidím z odkazu výše. Tak snad už nebudou měnit uživatelské prostředí tak často, aby se zachovala funkčnost vlastních úprav souborů UserChrome.css . Každopádně úprava pro nový Firefox bude ještě běh na dlouhou trať, tak snad mě to nebude stát tolik nervů.Mám totiž v okolí několik známých/klientů , kterým servisuju počítače a líbila se jim moje úprava Firefoxu (aby vypadal vzhledově jako staré verze Firefoxu a nabídl kompaktnější rozhraní) . Tudíž teď jim přechod na Firefox ESR 91 udělá stejnou paseku jako mě.Díky všem za odpovědi a vysvětlení jak to s ESR verzemi Firefoxu je .

A když tu úpravu budeš mít hotovou, podělíš se o to?Klidně ti za to zaplatím pokud se mi to bude líbit, stačí scren jak to vypadá.

Samozřejmě, již jsem zde několikrát posílal i mou současnou verzi pro Firefox ESR 78 (mělo by to být funkční i na klasických verzích 80+ ) .https://i.postimg.cc/KYn9SD15/screenshot-33.pnghttps://i.postimg.cc/G2dXcTYn/screenshot-33.pngOdkaz ke stažení zde: https://uloz.to/file/F4tz48HTofLI/chrome-7z (složku chrome stačí přesunout do složky s profilem) .Následně provést tyto změny v about:config https://pastebin.com/c98YfZ3Y a je to .

Ok, tak zde je první nástřel pro Firefox 91.3 ESR (samozřejmě funkční by to mělo být i na klasickém Firefoxu 90+ https://i.postimg.cc/KFxSG0Wv/screenshot-40.png .Zde link ke stažení: https://uloz.to/file/aMXHzbI0rU5x/chrome-7z .Úpravy pro about:config by měly být stejné jako z odkazu výše.

Tak zde asi finální verze https://uloz.to/file/yYSOHOtQ5UuC/chrome-7z . Zmenšil jsem rozestupy ikon aby byly stejné jako v mé předešlé verzi; nahradil ikonky šipek pro zobrazení více záložek a při zmenšení okna i šipku pro zobrazení více položek. Naštěstí se toho tolik od ESR verze 78.15.0 nezměnilo, takže úprava šla celkem rychle.

Verze 1.1. s opravenou ikonkou pro stahování (opravena výchozí velikost na 18px a přidání ikonky po úspěšném či chybném stahování) , odstranění animace skrze refresh/stop tlačítko a vybělení a více hranaté rohy u adresního řádku/vyhledávání.https://uloz.to/file/c15DKgT2Y28y/chrome-7zZa další jsem narazil na problém s odstraněnou možnosti Zobrazit obrázek z kontextové nabídky. Tuto volbu lze již nahradit pouze skrze doplněk View Image Context Menu Item https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/view-ima... .Druhá změna, kterou Mozilla změnila k horšímu je scrollování kolečkem myši, které je příliš rychlé a po příliš mnoho řádcích. Upravil jsem proto i úpravy v about:config https://pastebin.com/c98YfZ3Y , respektive přidal hodnoty pro upravení rychlosti scrollování, aby byly co nejvíce podobné předchozí verzi FF.Na některých strojích se mi dokonce sekalo posunování po obrázku kliknutím kolečka myši. Opravou bylo zakázání/přepnutí hodnoty layers.async-pan-zoom.enabled na FALSE (také obsaženo ve výše uvedeném odkazu na pastebin) . Pokud by se někomu zasekával obraz na Youtube podobně jako mě, tak by mělo pomoci pouze odstranit cookies pro Youtube, ale lepší výsledky mám také s vynucením HW akcelerace pro video obsah (media.hardware-video-decoding.force-enabled na TRUE) a zakázáním webm obsahu( media.encoder.webm.enabled na FALSE ; media.mediasource.webm.audio.enabled na FALSE ) .Jako poslední úprava byla provedena přímo od autora úpravy vzhledu, kterému jsem nahlásil problém se stránkou s doplňky v kompaktním režimu. Opravu jsem nahrál do této verze také.Teď už by to mělo být snad vše, aby prohlížeč konečně fungovat tak jak má .