Vysvětlení SMART health infa ze HD Tune pro

Dobrý den,mám už relativně starý HDD (přes 4 roky) a tak mě napadlo podívat se na data ze SMART, stáhl jsem HD Tune Pro, vše vypadá OK, mimo C7 - Interface CRC Error Count u kterého je attention. Health status je sice ok, ale stejně bych chtěl znát váš názor na disk (ve smyslu, sice je teď ok ale už asi dlouho nevydrží apod.). Screen: http://imgur.com/7LHLMjFDíky.

Odpovědi na otázku

Omlouvám se za chybu v nadpisu. Pátky...

To nic není. (někdy byl špatný kontakt v připojení)

Vadný kabel, nebo třeba výpadek proudu a z toho vzniklá následná chyba. Pokud tě to příliš moc irituje, přesuň data jinam, pokud existuje nový firmware, tak jej aktualizuj a proveď formát utilitou výrobce - v některých případech dochází ke smazání některých statistik ve SMARTu (tuším, že editaci některých položek umí i jedna utilita na Hiren's boot CD). V opačném případě to neřeš.

0xC7 (Hex) nebo id 199 je parametr říkající koliki celkově CRC chyb nastalo řpi použití UltraDMA módu. Často se proto 0xC7 popisuje právě jako "UltraDMA CRC Error Count". Já mám například na disku, který má za sebou přes 33 tisíc hodin provozu, hodnotu 1 (Raw Value). Ty by jsi se měl také zajímat o skutečnou hodnotu (Raw Value), Current může být klidně i v procentech, to nám jakožto neužavetůl tebou použité aplikace není zřejmé.

Smart informace smrtelníkovi nic neřeknou, pokud tam není někde červená barva tak vlastně nic neví