» Poradna » Ostatní

Výstupy z grafických karet (HDMI,...)

Zdravím!Chtěl bych se zeptat, zda by mi někdo neporadil ohledně výstupů z grafických karet. Momentálně uvažuji ohledně koupi nového monitoru a díky tomu jsem narazil na problematiku výstupů. Já mám momentálně HDMI a DVI-S. Co se týče mého dotazu spíše mě to zajíma z obecného hlediska jak to s výstupama je či není. Které výstupy jsou nejnovější, nejrychlejší, jaké mají + a -. Děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Odpovědi na otázku

Pro monitory je aktuálně nejlepší display port (DP). Na grafickách je nejrozšířenější a umí toho nejvíce. Na rozdíl od HDMI má i zámek proti vypadnutí kabelu. DVI je už zastaralé a dál se nevyvíjí. Jeho výhoda je hlavně v robustnosti.HDMI je spíš pro TV, alebpokud není DP, není problém ho také použít.Pokud kupuješ nový monitor, koukej, ať má DP. Pokud grafiku, DP tam skoro určitě bude. Většinou jich mají více, třeba 3x DP + jedno DVI nebo HDMI.

To je na dlouhou debatu. Zadejte si jednotlivé konektory do Wiki a tam se dozvíte vše.Jinak je to od nejlepšího po nejhorší:Displayport, HDMI, DVI-D, VGA (VGA se dnes už na moderních grafikách nepoužívá)Pak mají každé rozhraní ještě jednotlivé revize. Třeba HDMI umí 4K 60Hz až ve verzi 2.0 a novější, atd...

Snad bych poopravil, že u DVI bylo tak trochu zbytečné uvádět DVI-D, protože na raritní DVI-A těžko narazí a DVI-D je podmnožinou DVI-I (tak aby se nám tazatel neplašil, když zjistí na své grafice DVI-I a nemyslel si, že se tím pádem nepřipojí).

OK, já to bral tak, že na "A" už nenarazí a s "I" už taky nové grafiky nejsou. I většina monitorů to už značí jako buď DVI, nebo DVI-D. Ale jako OK.

Na monitoru DVI-I ani nemá smysl. Oproti DVI-D má navíc jen analog a pokud tam je digitální signál, monitor si z toho nebude brát analog a předělávat si ho na digitální signál. Proto jsou na monitorech jen DVI-D. DVI-I mělo smysl jen a pouze pro redukci na VGA. Což je dnes prakticky mimo hru, protože jak už bylo řečeno, DVI-I už na grafickách pár let není.

Vím, díky. Asi jsem to s tím DVI-I napsal dvojsmyslně. Na monitoru samozřejmě nemá smysl.

Samozřejmě, že na monitoru DVI-I nebude (i když - narazil jsem na tvrzení, že snad i existovaly monitory s DVI-I, ale já jsem na to nikdy nenarazil), ale na (starší) grafice může existovat, což by neznalého uživatele mohlo zmást. Proto jsem na to upozornil, aby tazatel věděl, že mu bude vyhovovat jak DVI-D, tak DVI-I.Mimochodem: když jsem před léty napsal, že DVI bylo zařazeno mezi neperspektivní rozhraní, dočkal jsem se smrští mínusů (ale už je to hodně let).