» Poradna » Notebooky

Výstup monitoru z dedikované grafické karty

Ahoj, můžete mi prosím poradit, jestli existuje nějaké řešení - mám k notebooku připojený externí monitor s rozlišením 2560x1440. Jestli to dobře chápu, obrazový výstup na monitor je přes integrovanou grafiku (Intel HD graphics). Ta ale nezvládá tak velké rozlišení, takže monitor můžu nastavit jen na 2048x1080. Je nějaká možnost, jak nastavit, aby šel výstup přes dedikovsnou grafiku (nvidia geforce gt 740m), která by to rozlišení monitoru měla zvládnout?Díky

Odpovědi na otázku

Sice nevím, jakou přesně "Intel HD graphics" máš, ale třeba stará HD 2000 měla maximum 2560x1600, takže v té to opravdu nebude. Spíš bude problém ve výstupech, které více neumí: DisplayPort 1.1 = 2560x1600 at 60 Hz HDMI 1.4 = 1920x1200 at 60 Hz DVI (Single-link) = 1920x1200 at 60 Hz VGA = 2048x1536 at 75 HzPokud tam tedy nemáš display port, tak z toho větší rozlišení nedostaneš.

Připojené to mám přes hdmi. Intel karta je hd graphics 4000, ta by měla přes hdmi zvládnout 1920x1200, jak píšeš.Když ale monitor připojím k jinému ntb taky přes hdmi, tak tam to max rozlišení nastavit jde.

HDMI 1.4 má podporu rozlišení 3840x2160, 3D obrazu a ethernetu. A pochybuji, že DP by měl menší.

To ano, ale Intel HD4000 dá na HDMI pouze 1920x1080. Pokud se teda nezkusí něco takového:https://www.notebookcheck.net/2560x1440-or-2560x1600-vi...

Některé notebooky mívají jeden z výstupů připojený přímo k dedikované grafické kartě. Pokud budeš mít smůlu, tak třeba zkus vlastní rozlišení s nižším refreshem?

Ne, to chápeš špatně. U notebooků je výstup integrované i dedikované GPU společný (to platí pro zabudovaný displej i HDMI konektor) a notebook si to přepíná podle potřebného výkonu. Každopádně jak píše kolega, tak i integrovaná grafika nemá problém s takovým rozlišením.

Je pravda, že se v tom moc nevyznám.Prostě jsem připojil monitor přes hdmi k jednomu ntb, tam šlo rozlišení na max a v nastavení bylo psané, že výstup je přes nvidii. Pak jsem úplně stejně připojil k druhému ntb a tam tam rozlišení nešlo na max a v nastavení bylo psané, že výstup je přes Intel hd graphics. Tak jsem to pochopil jako ten problém.

Podívej do NVIDIA Control panelu, někde by tam mělo být možno vynutit si použití dedikované karty.

A co takhle poskytnout základní informaci a to typ toho notebooku?

Notebook je Asus x550vb

"Intel HD Graphics 4000 supports resolution up to 1920×1200 through HDMI and 2560×1600 through DisplayPort."Pokud tam máš jen HDMI, tak 2560x1440 nikdy na monitoru neuvidíš. Nejbližší nejméně zdeformované rozlišení je FullHD (1920x1080). Takže používej to a nebo monitor používej k nějakému jinému PC/NTB, který 2560x1440 umí.

Tak bych se zeptal ještě jinak.U jiného ntb mám připojený starší monitor s rozlišením 1920x1200. v detailech nastavení je psané "připojeno k Intel uhd graphics". Odpojím starý, připojím nový monitor (který zmiňuji výš) a v detailech nastavení se změní na "připojeno k nvidia quadro rtx 3000".Proč se to podobně nepřepne i u toho prvního ntb o který mě jde?Nevím, jestli to vysvětluju úplně srozumitelně

Jenže ten jiný tajný notebook s UHD je o dost novější, takže přes HDMI umí i vyšší rozlišení. UHD je Core rady 8000 a novější. Ten tvůj je řada Core 3000.

Ano, ten druhý ntb, který nijak tajný není, je novější. Ale přesto si při připojení monitoru s vyšším rozlišením přepne na zobrazení na nvidia grafiku. To je to, oč mi jde. Proč to stejně neudělá ten starý ntb, pokud to neumí automaticky, tak jestli se to dá nějak nastavit ručně, případně jestli to prostě nejde vůbec.

To nezáleží jen na "čipu" ale taky na firmware výrobce může z nějakého důvodu některé parametry povolit/nepovolit.To že máš na obou NB Intel UHD grafiku neznamená že mají obě stejné vlastnosti tyhle grafiky se lišej čip od čipu ... a taky se podívej jestli tam vůbec máš nejnovější ovladače. (Novější NB může mít novější ovladače)

Některé levnější notebooky, kort ty starší (nejspíš tvůj případ) mají výstup z notebooku nastavený napevno na integrovanou iGPU.Takže s tím nic neuděláš.Řešením je pouze používat max podporované rozlišení nebo koupit jiný notebook.

Aha... A ta druhá grafika je tam teda proč? To je nesmysl - pokud je tam i druhá grafika, tak se na ni musí dát nějak přepnout.

Něco nastuduj, když nemáš přehled.http://notebookblog.cz/technika/postrehy/problem...

To co je v tomto článku popisované vypadá jako podobný problém jako mám já, jen opačně.

On e patrně i přepne, lze to poznat dle výkonu, ale jaký je podporovaný výstup může být prostě omezen tou integrovanou grafikou.