Vysoké teploty, hučení.

Dobrý den, dnes jsem si domu přinesl zhruba 4 roky starý počítač. Ihned po zanutí začal hučet, stáhl jsem si Speeccy abych se dozvěděl teploty. Všechny teploty jsou přijatelné až na procesor, jeho teploty se hned po spuštění pohybují okolo 70 stupnu. Bylo mi řečeno že v pc nikdy nebyla měněna pasta. Zítra ji vyměním. Chci se zeptat zda ta pasta opravdu pomůže na tolik aby se teplota zklidnila a přestal hučet, popřípadě máte nějaké tipy? Děkuji za rady. Specifikace PC níže. :)AMD Athlon X4 860K (Cores 4)NVIDIA GeForce GTX 750 Ti8GB RAM hyperX1TB HDD

Odpovědi na otázku

ak tam mas 10 cm vrstvu prachu tak bude hucat. ocistit prepastovať

Prach jsem se snažil vyčistit jak nejlépe to jenom šlo. Nicméně zítra to zkusím opravdu poctivě + přepastovat a uvidím. Snad to bude lepší. :/

to je prilsi daco mas zle

To snad ne! :D

tak potom si vymyslas

Problém není primárně v pastě, ale nejspíš při převozu otřesy uvolnili chladič. Takže už bude potřeba dát tam novou pastu a řádně upevnit chladič. Jinak za normálních okolností pastu měnit není potřeba.

Děkuji za radu, při přepastování se pokusím řádně chladič upevnit. :)

Tak jsem počítač přepastoval a řádně dotáhl chladič avšak teploty klesly zhruba o 5stupnu. Pri zapnutí má teplotu od 60-72 stupnu. Už hučí méně. Nějaké další rady? Děkuji. :)

Može to byt ložisko ventilátoru.

Aha, jde to nějak ověřit? :)

Strčit do něj prst.Po zastavení hučení přestane,když ne,problém je jinde.To zastavení ale dělat jen na okamžik,je nutné aby se zase hned roztočil!

... což občas dělám taky, ale je to jen proto, že v danou chvíli jsem línej bednu odpojit od všech drátů a vadnej větrák vyměnit Solidní tichý větráky do bedny nebo do zdroje (obvykle 12-14 cm) už nestojí moc.

Možná koupit nový procesor, mohli by jste nějaký doporučit? Motherboard Manufacturer Gigabyte Technology Co. Ltd. Model F2A68HM-S1 (P0) Version x.x Chipset Vendor AMD Chipset Model K15 IMC Chipset Revision 00 Southbridge Vendor AMD Southbridge Model A68H FCH Southbridge Revision 2.6CPU AMD Athlon X4 860K Cores 4 Threads 4 Name AMD Athlon X4 860K Code Name Kaveri Package Socket FM2+ (906) Technology 28nm Specification AMD Athlon X4 860K Quad Core Processor Family F Extended Family 15 Model 0 Extended Model 30 Stepping 1 Revision KV-A1 Instructions MMX (+), SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, AMD 64, NX, VMX, AES, AVX, FMA3, FMA4 Virtualization Supported, Disabled Hyperthreading Not supported Fan Speed 2295 RPM Bus Speed 100.5 MHz Stock Core Speed 3700 MHz Stock Bus Speed 100 MHz Average Temperature 63 °C

Například tento by tam dle všeho měl pasovat. :)https://www.letgo.cz/item/procesor-amd-athlon-...

to satakto neriesi chod do servisu

Podle toho co mi zde bylo napsáno na tom nic těžkého není. Zkusím vyměnit ventilátor, jak se to podle Vás řeší?

Tam je spíš otázkou v jakém stavu je ten chladič, pokud mezi žebrama je "hmota", tak ani 5 past mu nepomůže. Bylo by dobré také zjisti co to je za chladič - už sem zažil, že někdo dával pryč pc a nacpal na cpu nějakej stock chladič co někde ležel, protože přece nebudu pc prodávat s noctuou a pod..

Chladič je mezi "žebry" čisty. Bohužel originalitu chladiče již asi nezjistim. Má nějaké označení? Popřípadě jak zjistit jestli je "originál". Diky za rady! :)

Nahodit foto chladiče (třeba na Ctrlv.cz) by šlo?

Bohužel jsem mimo PC. Pokud mi na sebe dáte email necham Vám foto poslat. :)

Popřípadě ji sem dám později. :)

Dejte ji později sem, to bude lepší. Nejen že se mi nechce dávat byť vedlejší mail, ale hlavně to uvidí i ostatní.

Tak na to chladiči je běžný typ ventilátoru, heatsing vypadá jako docela pěkný kus kovu, já bych zkusil vyměnit pouze ten větrák, jestli hučí.

Myslíte? Popřípade jaký větráček? Dnes jsem na Alze objednal celé chlazení (spartan) tak nevím jestli ho vyzvednout či objednat tedy jenom větráček... :/

Popřípadě klidně doporučte větráček i do case. V. Bedně je větráček pouze jeden, a to ten co zlobí. Je to problém?

Tak podle fotek je to 70x70 mm ventilator s 4 pin. konektorem. Na Alze ani Czc ho nemaji. Na Czc maji jen s 3 pinem , coz by sice fungovalo, ale nevime jestli ho deska bude umet regulovat. Odkaz: https://www.czc.cz/ventilatory-chladice/prod... Pripadne po zadani typu do google vyskoci odkazy na aliexpress kde by ho asi slo objednat. Nicmene vymena celeho chladice bude asi nejjednodussi a nejucinejsi reseni. Novy chladic bude podstatne tissi. Navic pujde pouzit v nove sestave, az se rozhodnes upgradovat. A co se ventilatoru do bedny tyce, urcite bych ho osadil. Jestli se vejde 120x 120 (zmer roztec der) tak bych tam dal neco jako toto : https://www.czc.cz/silentiumpc-sigma-pro-120...

Omluvám se ještě ruším nicméně uvažuji u koupi nového chladiče. Můžete mi poradit jaký nevyznám se v tom.Procesor AMD Athlon X4 860KZakladni deska Gigabyte technology F2A68HM-S1

Případně bych volil Feru 3, Spartana bytostně nesnáším kvůli té zhovadilé instalaci

Tam není potřeba nějaké "kompatibility"?

Hučanie nie je problém pre PC ! Problém je príčina hučania ! Že by ventilátor na procesore ?

Dost možná, nicméně si nemyslím že by výměna ventilátoru pomohla profesoru tak rapidně snížit teplotu.

Když je ten profesor teplej, tak to nepomůže

*procesoru!! :DDD

Nějak s jistotou nevyplývá, že to dělá chladič CPU. S tímto CPU mám jen samý dobrý zkušenosti, co popisuiješ, tomu neodpovídá, leč stát se může cokoliv, hlavně napájení zdroj vs deska. Pokud tam je původní chladič, tak jasně, okamžitě vyhodit a použít něco, co už tu je napovězeno a větší důraz bych věnoval zdroji. Jinak 4 roky nejsou nic, spíš de o to, kdo to měl před tebou a jak s tím zacházel, rozebíral-nerozebíral komponenty a tak.

Dnes si půjdu na doporučení vyzvednou chladič nový (spartan 3 pro). Pokud to nezabere, chladič vrátím a pokusím se vyndat zdroj a hledat příčinu tam. Díky ta řadu. :)

A koukal si se do biosu jestli je vše správně nastaveno? cpu voltage atd? Dříve než začneš něco měnit.

Do BIOSu jsem se díval ale moc se v tom nevyznám vše mi přišlo ok. :)