Vysoké teploty CPU u vodního chlazení

Dobry den.Chtěl bych se zeptat jestli teploty pří hraní her u mého CPU nejsou moc vysoké.Když jsem v Biosu tak to nepřesáhne +- 35 stupňů.Jakmile naběhne Windows tak se teploty pohybuji okolo +- 50 Stupňů.Pří hraní náročných her to sem tam vyskočí na +- 60 až 70 stupňů.Moje sestava:CPU AMD Ryzen 9 3950XChladič SilentiumPC Navis RGB 360 AiODeska GIGABYTE X570 AORUS ULTRA - AMD X570RAM G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGBZdroj Evga 650 W 80 GoldGrafická karta Gainward 1070Ti 8Gb5x SSD2x HDDDěkuji za případné názory a odpovědi

Odpovědi na otázku

...ještě bych chtěl doplnit ,že když přiložím ruku na chladič tak není o moc teplejší jak moje ruka a programy mě ukazují teplotu těch zmiňovaných +- 70 pří hraní.

Sám sis odpověděl! Takže se vrátíme do hodin fyziky a... Principem chlazení je odvedení tepelné energie z chlazeného předmětu a její následné předání do prostoru. Pokud to CPU má > 65°C pak nemůže být ten chladič vlažný! Chladící médium, zde PROUDÍCÍ voda, odvede teplo z CPU do výměníku, kde je proudem vzduchu rozptýleno do okolí. Proto rozdíl teplot nemůže být tak vysoký. AIO je sice předražená hračka, ale zde jde o špatnou montáž.

Mám příklad pro tebe, ty "fyziku".Rozdělej si v kotli oheň a nastav si smyčku na 80 °C a nech topení zahřát na tuto teplotu.Pak si sáhni na radiátor (ve kterém cirkuluje horká voda) a zároveň s tím vraž druhou ruku do topeniště, jestli budeš mít stejné nebo podobné ("rozdíl teplot nemůže být tak vysoký") ty anštajne ...Mimochodem v takovém systému je přenos tepla mnohem lépe vyřešen, než u přenosu tepla mezi procesorem a chladičem.Prostě a jednoduše, jádro procesoru bude mít vždy výrazně vyšší teplotu než radiátor, zejména pokud v něm proudí kapalina, už jenom proto, že jejich tepelná kapacita je brutálně rozdílná.Dokonce i klasický chladič nebude dosahovat na žebrování stejných teplot, jako v jádře procesoru.Stejnou teplotu budou mít tak maximálně někde na IHS, kde se ty dva systémy setkávají a předávají si teplo.U tebe mě tato reakce dost překvapuje ...

Nebude mít > 30°C rozdíl!! Ten úbytek mezi jádrem a rozvaděčem tepla není zase tak vysoký a další tepelný odpor mezi rozvaděčem tepla a chladičem také nebude v řádech desítek stupňů.Pokud mu to ukazuje 70°C, pak výměník nebude mít 36°C, ale spíše aspoň 50°C. Ošmatat si to musí sám! Od chladiče na CPU až po ten výměník. Stačí vzduchová bublina a je to. Proto tak fyzika! Notoričtí pastovači natřou kýbl pasty, plácnou chladič a pak tu prudí, že mají vysoké teploty. Místo toho, aby se aspoň pokusili použit Poirotem oblíbenou buňku a když je chladič relativně studený a CPU má vysokou teplotu, tak je něco špatně.

Ještě tu myšlenku rozvedu. Aby chladič dobře chladil, musí mít velmi dobrý kontakt mezi procesorem a chladičem. Čím lépe vede teplo, tím má nižší tepelný odpor a čím nižší tepelný odpor, tím se povrch chladiče tepelně více přibližuje teplotě procesoru. Následně, čím je vyšší teplota povrchu chladiče, tím více tepla chladič odevzdává do okolí. Takže, pokud je chladič správně osazen, má nízký tepelný odpor a tudíž i povrch chladiče je teplý. Pokud je povrch chladiče ofukovaný silným proudem vzduchu, je povrchové teplo dobře odváděné a tím se jeho povrchová teplota snižuje. Takže dúležitý je celý řetězec odvodu tepla, od kontaktu procesor/cladič až po povrch chladiče/proud vzduchu. Kdekoliv to vázne, zhoršuje se účinnost chlazení.

Ten vodník je laciná ojebka, nechápu že někdo takové šmejdy kupuje. Teploty odpovídají. Problém v nich nevidím, dokud ten krám bude fungovat.

To je jednoduché, ten chladič je shit. Kdybys koupil kvalitni vzduchový chladič, budeš na tom lépe a ještě se vyhneš rizikům a nespolehlivosti vodního chlazení.

Jsi si jistý, že ho máš dobře napastovaný?

Ještě bych si dovolil upřesnit, že "dobře napastovaný" neznamená napatlat tam tlustou vrstvu jak sádlo na chleba, ale naopak jen mikroskopicky tenkou, jen sotva znatelnou. A potom samozřejmě prověřit, že proudí voda správným směrem a dostatečně. I když jednodušší bude to vyhodit a dát tam kvalitní vzduchový chladič

jasně.. přidat pastu...

No ja nevidím až taký problém v tomto chladení, skontroluj poriadne cely "mount" aj to, či je to chladenie dobre napastované. Poprípade sprav celu montaž na novo, a skontroluj aj kvapalinu.PS: Táto poradňa to sú sami odborníci, inteligentný jak euro paleta :D

no vidis, keby sme boli len o 1 iq stupen inteligentnejsi ako europaleta, tak by sme tam nedavali kolotocarsky cirkusovy lowend vodnik, ale NH-D15, chladilo by to rovnako/lepsie, vyzeralo by to 100x lepsie a za 50€ priplatok mohol mat normalny zdroj a ne evga :)

odhliadnuc od vsetkeho, tie teploty su na dany CPU na teraz OK, treba pockat co to spravi v lete, ked bude v izbe 5°C viac..

to je furt dokola.. nejsi náhodou troll ?Absolutně nechápu jak někdo může vyhodit jen 20k za CPU (a 16jadro na hry ????) a pak koupi nejlevnější kolotočářský chlazení.. Hlavně že to pěkně svítí co ?? Vy šetřilci jste fakt na palici

Nemyslím si, že chladič je na ho*no. Přeci jenom vodník s pětiletou zárukou a 360mm radiátorem musí dělat dobrou práci. Jen bych tam osobně dal lepší ventilátory. Problém v chlazení není, teploty jsou s tímhle procesorem v pořádku. Proč jste ale kupoval 16 jádro, když na hry udělá stejnou práci šesti jádro s HT?

tak nejde o to že by to vůbec nefungovalo.. ale on má PC tak za 60k ? a vodní chlazení koupí to z levnějších ? Proč ?To je jak držák na kola Hakr Brno přidělanej na střeše Porsche Cayenne.Celej ten dotaz je na palici. To imaginární svítící PC s 5x SSD, 16 jadrovym CPU a grafikou GTX1070Ti vypadá jak výplod trolla.

V jaké poloze je radiátor? Pokud jsou nejvyšším bodem vstupy a výstupy do něj, tak honíš dokola bublinky. Což ale nemění nic na tom, že je to krám.

a mas zaplou pumpu na max?

U tohodle modelu nejde regulovat pumpa ,pouze vetilátory můžu regulovat.Myslím si že pumpa buď se reguluje sama dle teploty nebo ne a jede porád na stejný výkon.

Ventilátor je v poloze vertikální a má hadice u spodu.

Takto? https://www.overclock.net/photopost/data/1413859/1/... Je nejvyšší bod radiátoru výše než chladič procesoru?

Děkuji všem za rady a názory. Troll opravdu nejsem a mám takovou sestavu.U chladiče sem neřešil svícení ,ale velkej radiátor s třema ventilátorama a za tu cenu sem čekal ,že to uchladí.Psaly že by měl bez problému zvládnout až 350 W.Pastu mám HydronautGryzzly a rozetírám pastu přiměřeně po celé ploše CPU.Grafárna bude časem lepsí.Počkám si jak si povedou nový Nvidie.A zdroj ,který sem kupoval asi 3 roky nazpět byl v recenzích velice dobře hodnocen.Na předchozí sestavě sem měl věžák scythe scnj-5000 ninja 5 + sem si vyměnil ventilátory za rychlejší.Tak není problém se teho zmetka zbavit...tak říkáte radši věžák?..nebo lepšího vodníka? .. co kdo doporučí?

V první řadě nevím co řešíš.Teploty jsou naprosto normální a ani s X72 to nebude lepší.AIO je prostě pořád vzduchem chlazený systém, byť v něm koluje voda.To, že Tdie procesoru ukazuje výrazně vyšší teplotu, než má senzor u AIO je opět naprosto normální.U X72 mi teplota kapaliny nepřeleze 32°C, byť může procesor vylézt až na 74°C (Prime95), přesto chladí normálně, u her se většinou dostanu na 60°C (procesor 3800X).Pokud chceš nižší teploty, tak si sežeň skutečné vodní chlazení (okruh), kde budeš mít nějaký výměník tepla, pak budeš mít teploty nižší.Jinak to bude pořád jen vzduch s trochu lepší "heatpipe".

tak jsem koupil levný vodní chlazení-teploty mi šli dolů o 10,v zátěži o sedm stupňů.Jsem na 35, v zátěži do 60 stupňů-spokojenost.Ale když tady čtu ty bláboly chytrolínů,kteří místo rady řeknou-vyhodit a dát zpátky vzduch....Skládám si kompy nejen pro sebe už cca 20 let a setkal jsem se s různými situacemi,takže...stalo se mi třeba,že jeden ze čtyř "šroubů chladiče"jsem nedomáčkl a nezacvaknul-chladič nedosednul správně-výsledek-vysoká teplota po chvíli,či při zátěži.Co se týče množství pasty-schválně jsem zkoušel dát málo a pak pro srovnání hodně pasty-rozdíl v jednotkách stupňů-je to teplovodivá pasta,takže ani větší vrstva nefunguje jako izolant.A vysoký nárůst teplot v zátěži vyřešíš nastavením větráků.Pokud nemáš u desky command centr či nějaký takový program,použij Speed fun prográmek,jinak si v command centru-můžeš nastavit při jakých hodnotách se má větrák jak rychle točit-bývají v automatu nastavený dost nízko.Jinak i ty teploty co máš jsou v pohodě