» Poradna » Ostatní

Výsledná kapacita propojených akumulátorů

Dobrý den,na úvod přiznávám, že jsem v hodinách fyziky na základce lehounce podřimoval. Chtěl bych si ověřit tuto svoji myšlenkovou konstrukci. Kamarád je nešťastný z výdrže akumulátoru svého RC modelu (takové to čtyřvrtulové cosi )Napadlo mně místo orig. battery packu o kapacitě 750 mAh a napětí 7,4 V použít tuhle divočinu:2 dvojice LiPol aku z výprodeje (Nokia, 3.7V 1020 mAh). - Nejprve bych vyrobil 2 dvojice akumulátorů zapojených paralelně (+ na +) = což jak si snad marně vybavuju (a co jsem zatím dohledal) by mělo vyrobit pack s hodnotou napětí 3.7V ale dvojnásobnou kapacitou (2x1020mAh)- tyto dva packy bych zapojil do série - tedy + na - a výsledkem by měl být pack o hodnotách 7.4 V (2x 3,7V) a kapacitě 2040mAhNezmotal jsem tam něco?výsledná váha je kolem 80g, což je sice více než původní battery pack - nicméně s trojnásobnou kapacitou baterií + slušnou možností odběru proudu díky paralelnímu zapojení jednotlivých aku v párech...Jak moc jsem vedle?

Odpovědi na otázku

Nezmotal jsi tam nic, ale problém nastane v případě, že bude mít jeden z těch paralelně zapojených packů jiný vnitřní odpor než druhý (to se dá u výprodejových packů, které někde dlouho ležely předpokládát). Pak se dřív vybije, takže kapacita nebude 2x1020

hm... napadlo mně použít tohle:http://www.dx.com/cs/p/replacement-3-7v-350... Ten typ by měl být docela aktuální (Samsung Galaxy S5 je stále v prodeji) -> navíc ta kapacita je neskutečná... prakticky by stačilo zapojit jen 2 aku = pak by to mělo zajímavý poměr cena x kapacita x hmotnost (jedna váží 35g, nějaký ten gram na propojení..)5500mAh a 7,4V... by mu už mohlo stačit. Původní pack měl cca 50g a tuším 600mAh... a vydržel mu sotva 15 minut....Ušetřil pár deka ořezáním přebytečností z kostry... takže by mohl přidat na aku...když je dá dál od sebe, nebude asi ani problém s přehříváním (jak jsem načetl - tohle bývá problém) -> mno... díky za podporu pane Fialo,takže ještě se zaměřit na vnitřní odpor... ok, díky :)

Propojovat akumulátory a zvlášť lithiové jen tak mýrnix týrnix paralelně je mírně řečeno o hubu. Zrovna minulý týden jsem viděl byt (abych nekecal tak místnost) po výbuchu lithiového akumulátoru v modelu...

Li-ion baterky nemůžeš jen tak spojovat paralelně. Pokud nemají oba přesně stejné parametry (a to nemají, ani když je koupíš naráz), tak bude problém. A navíc zásadní upozornění, nikdy nevěř číňanovi kapacity baterek Pokud originální má 2800mAh, tak tato náhrada 100% nemá 3500, ale bude mít stěží taky 2800mAh, pravděpodobně ještě míň. Perpetum mobile, jak nacpat do baterky stejných rozměrů větší kapacitu, zatím nikdo nevymyslel a už vůbec ne noname číňan s baterkou za 100kč

Právě proto, že nevěřím svým chabým znalostem z oblasti elektrotechniky googlim co to dá -> a na většině RC webů 2S2P pack běžně prezentují. Pravda je, že u akumulátorů s vyšší kapacitou už nedává smysl ji dále navyšovat zdvojením -> přínos (váha vs. kapacita) už není až tak zajímavý - leda snad možnost odebírat vyšší proud... ale... sekat trávu s tím krámem snad nebude ;)Věřte mi, že jsem až přeopatrný a když jsem (kamaráda) viděl jak nacpal smotyho spojem 5V napřímo na vývody LiPol baterie.. ehm... zatmělo se mi před očima a praštil jsem ho po ruce... ještě se divil, že se to ohřálo za takovou malou chvilku... může být rád, že ruce má ;)

Pokud výrobce RC modelu nenabízí originální baterii s vyšší kapacitou, tak bych se do toho nepouštěl. Případně můžete zkusit spojit klasické AA tužkovky, třeba z nich vytáhnete více šťávy a delší výdrž než s klasickým akumulátorem.Nebo koupit rovnou tohle no a neřešit to :) http://www.rcobchod.cz/produkty/akupack-nimh-350... .

Když ty tužkovky jsou těžký - u tohodle packu nevím - bohužel obchod neuvádí rozměry a hmotnost.. trochu se bojím, že ty NiMH budou taky těžší... předám dál.... jestli má dát 4x po stovce za nokiáckou baterku, a strávit čas zapojováním.... to by tenhle pack vyšel líp.... (o kapacitě nemluvě).Výrobce nabízí i pack s větší kapacitou - nicméně... stále malá výdrž... a ty další v řadě už jsou na tento model přiliš velké i drahé.Myslím, že jsem dostal všechny informace co jsem potřeboval... dneska je předám dál a snad neuhoříme ;)Přeju všem hezký den a ještě jednou díky

Když dáš vedle sebe dva akumulátory 2500 a jeden 5000, tak ten 5000 bude mít celkem jistě nižší hmotnost i rozměry, než ty dva 2500 Takže násobit takto kapacitu článků je neefektivní a i cenově to nejspíš vyjde výhodněji pro ten jeden 5000. Jednoduše proto, že odpadá dvojí obal atd.. S tím kamarádem jsi to udělal správně, pazoury urazit za takové prasárny