» Poradna » Programy

Vysílá se ještě v prologic?

Teď jsem se díval na tv- přes počítač. Mám zapojeny do receiveru výstup z pc- 2 kanály a receiver s pro logic mi to převede na 5.1 zvuk a zezádu hraje jen občas něco, ale teď v kriminálce new york mi letěla helikoptéra zepředu dozadu. Takže fakticky to vyrábí ze sterea prostorový zvuk. Překvapilo mě ale že ještě nyní nova používá pro logic? Nebo mi to vykouzlil receiver? Já nevím

Odpovědi na otázku

Na analogu sa urcite inak ako mono/stereo prip. DPL ani nevysiela.
DPL si 5.1 signaly vymysli aj ked je nutne povedat, ze niekedy nie az tak spatne.

Aha dpl si to jinak nevymýšlí ale dekóduje

To mas tak naucene z prospektu vsakze.., v skutocnosti to tak ale urcite nieje. Na 5.1 je treba digitalny tok dat co sa jaksi v stereu dodavaneho cez analogove vzstupy nenachadza. Zo sterea je mozne len umelo vyrobit zvuky pre 5.1 reproduktorov.

Pro logic je 4 kanálový ale můžou se ty 4 kanály rozvést do 6 beden. Levý pravý, centr a zadní kanál- tyto jsou diskrétní. Matematicky lze do dvou kanálu zakódovat další 2 kanály

Ze dvou analogových kanálů NELZE nijak exaktně dostat víc, neý zas ty dva, Dolby Pro Logic je jen hraní si s fázema a frekvencema ve zdrojových kanálech, takže je klidně možné, že si dekodér něco tak nějak "vymyslel". Stačí jen nějak vhodně, i třeba nevědomky, zmixovat nějaký zvuk. A věř, že to lze i na DVOU bednách. I na dvou bednách může jít zvuk tak nějak "mimo bedny", a to i na čístě stereo nahrávce. Vše je to o fázích atd. atd. DPL je takové šidítko...

I když na dvou bednách ne až tak úplně zezadu, ale prostor mohou i ty dvě pitomé bedny mít dost dobrý (i basy...)...na dvě bedny.

Samozřejmě dvoukanálové stereo také poskytuje prostor. Pokud zvuk lokalizuješ z beden tak máš něco špatně. Hudební prostor je mezi bednama a i od beden dále.

Jasně, jen jsem chtěl říct, že DPL je sice matematicky přesný algoritmus, ale myslím si, že na základě těch fázových posunů to ten dekoder klidně mohl chybně vyhodnotit a poslat "omylem" dál do jiných beden. Nevím, DPL jsem nikdy moc neslyšel na více bendách, ale vím, že zvuk může ve filmech i v CD leze "mimo" bedny i na čistě stereo nahrávkách...taky záleží hlavně na bednách, zesáku (a na místosti...). A vzhledem k principu DPL bych to moc neřešil, třeba je to perlička, ale prostě se asi povedlo, kdo ví

Já jsem se díval na netu abych neplacal kraviny a tam ten algoritmus dpl vypadal složitěji. Nevím ještě to musím prozkoumat. Prý existují demo nahrávky tak zkusím stáhnout a ohodnotit.
Před chvíli bylo 112- vše mi hrálo zepředu a moderátoři z centru. Když tleskalo publikum tak to šlo hlavně ze zadku kde předtím bylo ticho. Každopádně tak i tak to je vcelku povedený efekt a na stereo režim asi už nepřepnu- jen při poslechu hudby

Já o DPL taky zas tolik nevím. Akorát "relativně jednoduché" věci mohou v matematické podobě vypadat dost složitě, to zas jo, ony i jsou...u DPL to budou přesné vztahy mezi fázema asi hlavně a pak se dokodér třeba "pomýlí"...nebo že by přece jen vysílali v DPL? No vlastně kdo ví.

mezi fázema a asi i frekvencema jsem chtěl napsat.

Jo jo kdoví.
U prologic2 prý umí vyrobit 4 kanály i z obyčejného sterea- no nevím.
Každopádně pro logic je už hodně staré a tak asi moc dokonalé nebude.

Jo počkej, právě i ze stereo beden musíš lokalizovat zvuk. Právě naopak, pokud nelokalizuješ je něco špatně. Samozřejmě že ne tak, jako bych měl 5-0 (subwoofer moc neuznávám, snad časem, ale raděj pořídné přední sloupy). Ale i u dobré stereo nahrávky na dobrých bednách musí jít poznat směr zvuku (zezadu ani tak ne...). Jen jsem chtěl podotknout ty fáze a možný omyl dekodéru.

Jasně. Já to myslel tak že by člověk neměl ostře slyšet jakoby zvuk vycházel ze dvou beden ale z celého předního prostoru- ideálně. Samozřejmě lokalizace hudebních nástrojů by být měla a ideálně slyšet kytaru někde ve dvoutřetinách mezi bednama a buben kousek dále. Zjednodušeně řečeno

Jo a teď mně napadá, jak by si DPL poradil třeba s jednou nahrávkou Kraftwerku, kde prý (nezkoušel jsem), pokud ji pustíš mono, tak zvuk téměř zmizí...prostě si hráli s fázema, a to se děla dodnes. Proto může i ze stereo beden a stereo nahrávky být zvuk slyšet poměrně jakoby mimo bedny (opakuju, s 5+0, 5+1 atd. se to nedá ZDALEKA srovnat, jak sám píšeš, mezi bednama a kousek mimo ně.). Ale myslím že pořát je to i těch fázích (a frekvencích).