» Poradna » Mobily

Vyřez ze 4k videa v 1080p

Dobrý den,zkoušel jsem udělat výřez ze 4k videa na 1080p v programu Sony Vegas (dvěma různými způsoby). Bohužel video mi vždycky vyleze v dost špatné kvalitě. Video natačím s 30fps, datovým tokem skoro 100 000 a kodek při natáčení používám H264(předpokládám že je to ztrátový kodek-ale nevím zda to má na ořez vliv)Poraďte prosím... zda jsem na něco nezapomněl nebo nemám na tuto činnost vhodný program..Budu vděčný za jakoukoliv radu.

Odpovědi na otázku

A zcela zásadní informace - s jakým datovým tokem jakým kodekem výsledné video ukládáš? Děláš skutečně výřez nebo měníš rozlišení videa? Pokud výřez, tak že dvěma způsoby je sice zajímavá informace, ale o tom jakými dvěma způsoby to naprosto nic nevypovídá.

Video natačím s datovým tokem 100Mb/s.A s tím výřezem si nejsem jistý, dělal jsem to podle dvou tutorituálů z netu, žádné jiné způsoby jsem nenašel.(rozdíl je ze v těch videich nedělaly detail ale video zmenšovaly)

Boha jeho, leze to z tebe jak z chlupaté deky. Jakých tutoriálů?

Na toto téma jsem nenašel cele video, jen útržky ve videích..Celkově jsem na toto téma nenašel žádný obsáhlejší návod, což mě docela mrzí. Vím že první možnost byla dělat to přez Even Pan/Crop.A druhá přez Track Motion.u obou byly výsledky na 98% stejné

Co je to datový tok 100 000? To je 100 000b/s. Tak to je tedy dosti málo. Nebo 100 000kb/s? Z dotazu není jasné co bylo použito pro 4k video a co pak pro ořezané video. Vy jste pro 4k video použil kodek h264 s datovým tokem kolem 100kb/s (nebo Mb/s) a pak z toho děláte výřez?Ano, H264 je ztrátový kodek.

Video natačím s datovým tokem 100Mb/s.A s tím výřezem si nejsem jistý, dělal jsem to podle dvou tutorituálů z netu, žádné jiné způsoby jsem nenašel.(rozdíl je ze v těch videich nedělaly detail ale video zmenšovaly)

Pro 4k video jsem použil kodek h264 s datovým tokem 100Mb/s a chci z toho udělat výřez ve FHD (1080p) Jen pro upřesnění.

100Mb/s je docela velký datový tok, to by mělo být původní video v dobré kvalitě.Pro FHD by pak mohlo stačit mnohem méně.Namátkou jsem zkusil program Avidemux.- Video výstup - nastavit kodek.- Filtry - Crop - nastavit ořezání od okrajů.Na konverzi používám spíše Mediacoder. Nevím jestli to tam nastavuji dobře, trochu jsem tam měl problém, že mi to řvalo, že pro "target video" nad 1920x1080 musí být nějaká prémiová verze. Používá tu zadarmo.- Záložka Picture- Resize 1920x1080, sice nevím proč, ale jinak jsem tam měl uvedenou hlášku.- Crop - levý a horní okraj a velikost, Mode Coordinates- záložka Video - nastavit kodek- Format h.264- Encoder NVENC, zaškrtnuto GPU

Z čeho je to 4k video? Někdy to je jen interpolované z nevalného čipu (mobil) a těch reálných 1080p to má s bídou "vcelku". A datový tok je zásadní ... 100 000 je asi zcela nedostatečné.

Video je z dronu z 1" čipu 8bit hloubka. Může točit i v 10bit, to je ale surové video a musí se více upravit aby bylo koukatelné.

Můžeš hodit krátkou ukázku třeba na úschovnu? Skutečně je to 1" čip? Můžeš upřesnit, co přesně to je?

Přesně tak, hoď sem nějakou ukázku zdrojového videa a jakou část chceš mít ten výřez, klidně bych ti ukázal jak udělat výřez i free programy.

Ukázka zde: rad bych vyříznul letícího ptákahttps://www.uschovna.cz/zasilka/YM5V8IHTP3JL8MIJ-... Nezkracoval jsem video abychom měly jistotu že je soubor opravdu zdrojový.

Psal výřez, ne resize (já dal resize jen pro srovnání kvality s výřezem).A poznámka: ABR je jednoprůchodové kvantitativní nastavení. Určitě lepší volba je defaultní jednoprůchodové kvalitativní nastavení CRF nebo víceprůchodové kvantitativní pokud je potřeba nastavit určitá velikost nebo datový tok.

Je to výrez. Pusti si to paralelne a uvidíš.

To je fakt, to tvoje je výřez, ale i resize, obojí tak napůl

Je pravda že som sa s tým moc nes*al pustil som to cez Format Factory na výrez default.

Moc pěkné, určitě lepší jak to moje

https://uloz.to/tamhle/k6jZYCanpikZptak-crop.mkvje výřez prostředku o velikosti 1920x1080px a enkodované pomocí x264 na default. (Nezaměřoval jsem dynamicky ptáka).ptak-resize.mkvje resize původního videa na 1920x1080px a enkodované pomocí x264 na default.

Tak ještě inspirace od Jahttps://uloz.to/file/b961cdMGw07q/ptak-cr... ptak-crop-resize.mkvcrop/resize přesně 1:1 na střed a velikost 1920x1080 px a enkodované pomocí x264 na default.

Moc pěkná práce! Ten výřez opravdu odpovídá polovičnímu zmenšení 4k videa a kvalita je dostačující ikdyž bych řekl že né úplně perfetktní (nebrat prosím jako hejt).Můžu dostat nějaké typy na programy které používáte? Kde si můžu pohrat s nastavením. Vím že už tu byli nějaké zmíněny ale jen pro pořádek :)V Sony Vegas jsem nenašel žádné nastavení, co se týče kodeků, datového toku a jiné(jak při vstupu do programu tak při výstupu s hotovým videem).Jinak děkuji všem za snahu.

osobne by som najprv skusil v handbrakeda sa tam nastavit cropovanie a kvalita videa od amatera (klik na preset) az po specificke command-line parametrehttps://www.youtube.com/watch

Ta kvalita podle mě u čistého výřezu perfektní není proto, protože to 4K není dostatečně ostré v detailech, takže když se udělá čistý ořez a pak ho zobrazíš, tak to úplně perfektní není. Když se udělá resize z původního, tak to perfektní je, protože tam ty detaily jsou. To asi bude záviset na kvalitě té kamery, třeba kdyby to bylo dělané nějakou ultradrahou kamerou, tak by to pak bylo lepší, proto jsem původně udělal i resize, aby to bylo vidět, že to kodekem není.Používám MeGui. Návod na něj mám tu - vstup:https://krakatoa.www3.cz/enkodovani/zpracovani-vst... stačí ty dva první obrázky, přičemž se použije crop pro výřez nebo resize nebo klidně obojí.Nastavení mám popsané tu:https://krakatoa.www3.cz/enkodovani/zpracovani-vid... já použil default (to je CRF 23). Pokud chceš měnit kvalitu, tak nižší číslo dělá kvalitnější ale větší video, větší méně kvalitní menší. Pokud chceš použít pevný bitrate tak použij místo CRF automatický 2pass (já ale používám hlavně CRF).Popis nastavení mám tu:https://krakatoa.www3.cz/enkodovani/x264.phpale znát to nepotřebuješ, zásadní vliv má použití a nastavení způsobu enkodování např. CRF nebo automatický 2pass.Vypadá to asi od pohledu složitě, ale když to člověk jednou zkusí tak je podle mě MeGui nejlepší GUI na enkodování videa.

Pokud chceš něco jednoduššího na ovládání, tak zkus jak psal limki handbrake, ten taky používá x264, jako většina programů na enkodování. Já používám MeGUI, protože tam se mi zdá, že mám tak nějak hezky všechno pod kontrolou.

Jo a ještě při tom ořezu 2x rychlejc opticky letí posuv kamery, tak to taky může způsobit to, že je to hůř koukatelnější.

Hele, retarďi, H.264 není kodek, ale formát kódování videa.A jednak do H.264 lze převádět i bezztrátově, nevím jak Sony Vegas, ale ve free kodeku x264 stačí nastavit qp 0 (při stejném pixel formátu).