Vypojování monitoru ze sítě

Ahoj, nevíte někdo jestli se může monitor poškodit, když ho budu na každou noc vypojovat ze sítě?

Odpovědi na otázku

Pořiď si prolužku s vypínačem a normálně vypínej PC a monitor. Kdysi pradávno bývaly v PC zdroje AT, žádný stand-by, na přední straně počítače velký síťový vypínač, vzadu na zdroji byly dva síťové konektory, jeden samice - pro připojení do sítě a druhý samec, do kterého byla možnost zapojit monitor. Tím vypínačem na PC se od 230V (tehdy ještě 220V) zcela odpojil jak počítač, tak monitor.

Tahle PC a monitory vypinam pouze pri dlouhododobe nepritomnosti doma (dovolena), jinak by mi asi hrablo z toho to neustale zapinat/zapojovat.

To já taky, dnes to neřeším, máme ty stand-by režimy. Jen když jdu na více dní pryč, vypnu vše kromě okruhu kde je chladnička. Jen jsem chtěl naznačit, že to klidně můře dělat. Kdysi pradávno to ani jinak nešlo, nebyly žádné režimy spánku, hibernace..., MS-DOS ani neměl nic pro vypnutí, prostě se chmátlo po vypínači a bylo. Až pozdější Windows měly v listě "vypnutí", ale Windows si udělal co potřeboval a nakonec vyplivl hlásku "Nyní můžete počítač vypnout". Jen (některé) notebooky se uměly po této hlášce vypnout samy. A taky byly spínané zdroje. Prostě bych to neřešil. Chce vypínat úplně? Ať vypíná, ale pro pohodlnost bych PC i monitor zapojil do té prodlužky s vypínačem.

To uz je vazne PC pravek.... dneska si to prejde pripojena zarizeni prejdou do usporneho rezimu, a dal to netreba resit. Ano pokud chce tak at vypina, uvidime jak dlouho ho to bude bavit

Ale jo, však to taky píšu že je to pradávna doba, taky už dnes nevypínám, jen teda pokud jedu na dlouho pryč. Ale to vypnu všechny okruhy v rozvaděči, kromě toho na kterém mám samostatně chladničku. Jen jsem prostě říct s příkladem toho pravěku, kdy to jinak nešlo a taky byly v PC i monitoru spínané zdroje - pokud chce vypínat, ať si klidně vypíná, ničemu to neuškodí.

Poškodit se může kdykoliv. Já ho vypínám. Na zemi vedle PC mám vícezásuvku s kolébkovým vypínačem. Od ní vede kabel do obyčejné vícezásuvky, kterou mám přišroubovanou vzadu na stole. Tam jsou zapojené počítače, monitory, zesilovač, adaptéry k různým periferiím a programátorům. Jak skončím, nohou vypnu vypínač na vícezásuvce a vše odpojím jedním šmahem od napájení. Pak mám vzadu na stole ještě jednu obyčejnou vícezásuvku, která je stále pod napětím. Tam jsou připojená zařízení, která jsou v provozu stále (router, switch, lampa, laboratorní zdroj, osciloskop, vyfoukávací stanice, mikropájka, trafopájka...). Stejně tak to mám u obou televizorů se settopboxy od kabelovky. ☺

Za tímto účelem (automatické zapínání/vypínání periferií) se vyrábějí master-slave zásuvky. V master zásuvce se zvýší odběr proudu nad nastavenou mez a zapne se proud do monitorů, tiskárny, reproduktorů...Například https://www.mironet.cz/masterslave-prepetova-och... A ne, periferiím to neškodí. Odpojuji monitory od sítě snad 15 let a ještě mi žádný neodešel.

už od dob 486 a CRT monitorů používáme k PC vypínací prodlužky ala:https://www.ges.cz/cz/prepetova-ochrana-acar... a nikdy žádný problém nebyl.Vyškubávat kabel ze zdi každý den nedoporučuju, mohl bys poškodit zásuvku.

Neptal ses už před půl rokem? Pokud ne, použij vyhledávání, už se to tu řešilo.https://www.zive.cz/poradna/odpojeni-monitoru...