» Poradna » Ostatní

Výpočet úbytku na vedení

Dobrý den,Mohl by mi někdo prosím pomoct s následujícím příkladem ?Potřeboval bych poradit jak vypočítat úbytek napětí na následujícím vedení.Mám k dispozici zdroj s primárním napájením 230V/AC se sekundárním výstupem 60-63V AC, výkon má 500W. Tento zdroj napájí optické NODY, které mají výkon 15W, pracují při napětí 30-65V. Je jich celkem 6 a jsou od sebe různě daleko. Kabel je použitý optický hybridní 24vl, který má v sobě CYKY 2x2,5 mm - má odpor 7,75 ohmu/km. Pro větší přehlednost přikládám schéma. Potřeboval bych poradit zda budu mít dostatečné napětí na posledním z těchto NODÚ. Může mi někdo poradit ?https://www.imgup.cz/image/LZQBDěkuji

Odpovědi na otázku

Podle mě to nebude fungovat. Problém je v té první části vedení, které má délku 1.5Km, to je moc dlouhé.Když si zjednodušíme zapojení tak všech 6 nodů scvrkneme do jednoho a budeme ignorovat veškeré ztráty na těch kratších kouscích vedení. Dostaneme tedy jeden velký node na 15*6=90W a 1.5Km vedení od zdroje.Node potřebuje minimálně 30V, na dosažení 90W tedy potřebuje 90/30=3A. Vedení dlouhé 1.5Km má odpor 7.75*1.5=11.625 Ohm. Pokud jím poteče proud 3A tak máš na něm úbytek 11.625*3=34.875V k tomu přičteme těch 30V co potřebuje node a zjistíme že by zdroj musel dodávat minimálně 64.875V a to ti nedá. Takže ikdyby jsi všechny nody dal k sobě tak protlačení 90W kabelem dlouhým 1.5Km vyžaduje vyšší vstupní napětí než ten tvůj zdroj dodává. Když by se započítali i další úbytky na těch kratších kouscích vedení, tak ten zdroj musí dodat ještě víc.

jj, je to přinejmenším na hraně. K tomu prvnímu Nodu by to chtělo napájet 230V AC, u toho teprve u toho Nodu zdroj. A patřičně ten kabel jistit (nemusí být 16A jistič, klidně menší, 1A třeba). Ale pak zase počítat s tím, že ten jeho zdroj má napětí na horní hranici napájení těch Nodů.

A to si nejsem jistý, jestli těch 7,75Ohm/km je počítaný už x2 (vodič + a -)?

To je určitě na jeden vodič, já jsem to počítal pro jeden vodič a vyšlo mi to jako tobě +/- (vyšlo mi 31,5V - počítal jsem s 7 Ohm/1000m). Takže úbytek bude dvojnásobný. Asi bych to celé napájel 230V a u každého Nodu malý zdroj. Jestli je teda ten dle normy možné použít i na 230V.

Taky myslím. Pokud ten odpor na km vyčetl z parametrů kabelu, tak to musí dát x2, protože to je určitě údaj na jednu žílu. Případně se to dá spočítat z průřezu.

Resp. mám na to v Excelu tabulku, pro jeden vodič Cu2,5 a 1000m délky mi vyšel odpor 7 Ohm.

Jj, dá se to najít i na netu v tabulkách měrného odporu. Takže to tazatel vůbec nedomyslel, že musí počítat pro úbytek napájení odpor vodičů + a -

To jsem si taky v první chvíli neuvědomil, až jsi to napsal tak mně to trklo

Já už jsem to párkrát řešil, když tahám napájení na kamery klasické analogové 12V, tak na větší vzdálenost je to už někdy problém. Bordel mi v tom vždycky udělá to, že úbytek musí být x2 :)

Stalo by za to zvazit dvoufazove napajeni 400V a na konec pred zdroj dat trafo 400/230 . Pokud je k dispozici jen 230VAC lze pouzit 2 trafa z 230/400. Pres 1500 m dlouhy usek pouzit prenos 400 volty...na konec zase trafo se sekundarem na 230 V. Nemam spocitanou zadnou konkretni variantu. Jen odhaduji, ze ucinnostni ztraty i dvou traf pri 400V prenosu pres 1500m dlouhy usek budou nizsi nez ztraty na vedeni s 230V. Tyhle trafa jdou bezne koupit a nestoji moc. Pripadne nechat udelat trafa co snese napetove ten kabel. Jen myslet na to, ze Umax neni U efektivni. A nechat si 10 az 15% rezervu... Samozrejme pokud eletrinu plati nekdo jiny je to jedno.

V zivote by mne nenapadlo, ze ten kdo si mysli, ze umi udelat rozvod optiky pod chodníkem, nemá elektrotechnicke vzdelani. Bud to nech pripravit nejakou firmu a nebo nejakyho remeslnika. Ještě to nekoho zrani!Aniz bych pocital tak si myslim, ze 2,5mm ti na to nestaci, hlavne kvůli nizkemu napeti.Koukni se sem, když neumis hledathttp://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm