» Poradna » Programy

Výpočet hodnoty proměnné z trigonometrické funkce (GPS)

Jak vypočítat hodnotu proměnné "x" ze vzorce pro výpočet vzdálenosti v km mezi dvěma GPS body ?DEGREES(ARCCOS(SIN(RADIANS(S))*SIN(RADIANS(A))+COS(RADIANS(S))*COS(RADIANS(A))*COS(RADIANS(x-D))))*60*1,852-L=0Příklad:A=-17 (GPS1 šířka)S=1,64 (GPS2 šířka)D=64,52 (GPS2 délka)L=4 912 (km)x=105,173 (GPS1 délka)

Odpovědi na otázku

To jste brali v matematice. Nazývá se to "vyjádření neznámé ze vzorce". Stačí když X dostaneš na jednu stranu rovnítka a vše ostatní na druhou stranu rovnítka. Jsou tam jasná pravidla jak se to převádí. Viz např pár příkladů tady: http://www.nabla.cz/obsah/fyzika/stranky/vyja... Já se ti s tím počítat nebudu.

v = s / t samozřejmě znám. U těch trigonometrických funkcí to není až tak jednoduché, když s nimi neděláš.

Ber to jako studijní výzvu (materiálů ke studiu najdeš na internetu dostatek). Je to tvůj úkol, tak ho vyřeš.

a) s rychlostí (v) to opravdu nemá nic společného.b) s trigonometrickými funkcemi to "bezprostředně" také nemá nic společného.c) co se trochu snažit ???d) v podstatě stačí dosadit a spočítat ...

Není to o moc složitější. Základem je si uvědomit že musíš používat "inverzní" operace.Tady například máš toto: COS(RADIANS(x-D) = 0a chceš vyjádřit x.Takže celou rovnici vynásobíš funkcí ARCCOS:ARCCOS(COS(RADIANS(x-D)) = ARCCOS(0)COS a ARCCOS jsou vzájemně inverzí takže se na levé straně vyruší. Jasně aby jsme byly důslední tak tahle úprava platí jen v intevalu -1 až +1, ale tyhle omezení tě asi nebudou moc trápit. Na pravé straně to můžeš vypočítat arcsin nuly je zase nula, takže ti zbyde:RADIANS(x-D) = 0. a takhle můžeš postupovat dál. Dál bych to násobil funkcí DEGREES, která je zase inverzní k funkci RADIANS. atd...až ti na levé straně zůstane jen X a na pravé bude nějaký složitý vzoreček.Podobně budeš muset postupovat u té delší rovnice.

No, v zásadě správně, ale není to "násobení". Na levou (i pravou) stranu aplikuji (v určitém intervalu monotónní) funkci ARCCOS ...

Jo už je to dávno co jsem to ve škole bral. Tak ty přesné názvy si nepamatuji, mě stačí když si stále pamatuji princip jak se to dělá.

nicméně existují rovnice, které nemají analytické řešení, tj. nelze z nich vyjádřit požadovanou proměnnou.

Nešlo by to řešit tak, že by jsi zjistil kde se setká kružnice o poloměru L a středu (S;D) s přímkou na souřadnici A?

Excel to "x" umí samozřejmě "zpětně" ze vzorce vypočítat pomocí funkce Data, Citlivostní analýza, "Hledání řešení". Potřebuji ale spočítat "x" pro různé hodnoty A ve více řádcích a nechci to pro každý řádek dělat ručně. Řešením by bylo to zautomatizovat pomocí VBA. Samozřejmě musí být jednodušší to spočítat rovnou vzorcem. Tabulku s příkladem lze stáhnout tady https://www.file-upload.com/03if90gp7mnl

Na co VBA ??? Je to rovnice pro 1 neznámou s parametry, tu musíš vyřešit. Pak můžeš ty parametry zadávat jak chceš a podle toho dostaneš příslušné x. Buď se snažíš o něco, na co nemáš nebo neumíš něco, co umět máš Mimochodem, obecně to řešení nemusí být jednoznačné (bude tam figurovat periodicita těch funkcí).

Nemám na to, tak proto jsem sem přišel pro radu.

Hned 1. příspěvek ti radí. Nebo se začti do učebnice - je to rovnice o 1. neznámé s parametry. Plus potom něco málo z trigonometrie. Ty nechceš radu, ale chceš, aby to někdo místo tebe spočítal

Myslel jsem, že jsem v Poradně a ne v Poučovně...

Sám si velím, sám si... Public Sub SolveLON() Dim rng As Range, i As Integer Set rng = Selection For i = 1 To rng.Rows.Count rng.Cells(i, 3).GoalSeek Goal:=0, ChangingCell:=rng.Cells(i, 2) Next iEnd Sub

Tak nejedná se o výpočet hodnoty proměnné, ale o tzv. druhou hlavní geodetickou úlohu na kouli, kde chceme vypočíst délku oblouku orthodromy.Čili pomocí sférické cosinové věty pro stranu vyjádříme tuto délku. Uvedené GPS body nejsou GPS body, ale body na referenční kouli o daném poloměru zadané sférickými souřadnicemi, tedy zeměpisnou šířkou a zeměpisnou délkou.Čili fí A = 17° jižní zeměpisné šířky, lambda A = 64.580 východní zeměpisné délky, fí B = 1.64°východní zeměpisné délky, lambda B = 105.173°východní zeměpisné délky.Chceme spočíst délku orthodromy sAB , čili budeme uvažovat střední poloměr referenční koule cca z Krasovského elipsoidu (vhodný pro Asii), tedy R = (6378.245 * 6356.816)^.5=6367.521 km.Čili vzdálenost daných dvou bodů alias délka příslušného oblouku orthodromy činí : sAB = cos (pi/2- (-17°))*cos (pi/2-1.64°) + sin (pi/2- (-17°))*sin (pi/2-1.64°) * sin (105.173°-64.520°) *6367.521 * 180°/pi = 4912.649 km .Užili jsme tedy sférickou větu cosinovou pro stranu.Jižní zeměpisnou šířku jsme označili záporným znaménkem, tedy Fí A = 17° jižní zeměpisné šířky = -17° zeměpisné šířky

Oprava :fí A = 17° jižní zeměpisné šířky, lambda A = 64.580° východní zeměpisné délky, fí B = 1.64° severní zeměpisné šířky, lambda B = 105.173° východní zeměpisné délky .