» Poradna » Ostatní

Výplatní páska

Předem se omlouvam za offtopic ale zajímalo by mě jestli zaměstnavatel musí nebo nemusí dávat zaměstnanci výplatní pásku. Je na to nějaký zákon, vyhláška či nařízení ?

Odpovědi na otázku

Musí, ale v jaké formě není definováno.

Ok. V pohodě beru že já dostávam klasickou papírovou kde mam vše rozepsáno a kolik za co mam. Kámoš dostává výplatní pásku v elektronické podobě že mu zkrátka posílají mailem. OK beru. A když přítelkyně nedostává vůbec žádnou výplatní pásku a ani nikde nepodepisuje že dostala XY částku je to protizákonný ? Mě to nějak smrdí nějakou špínou.Znamená to že se zaměstnavatel snaží něco skrýt ? nebo zatajovat skutečnost o mzdě ?

smrdí to prací načerno (třebas nevědomou)

No něco jako pracovní smlouvu má ale když jsem to porovnal se svojí tak je to takovej nic neříkající papír. Ona má smlouvu na půl stránky a já asi na 3.

Je to protizákonné. Je ošetřeno v zákoníku práce, tuším že paragraf 142, zaměstnavatel je povinen zaměstnanci vydat potvrzení/vyúčování za každý měsíc, to je ta výplatní páska a musí tam být samozřejmě rozhodné údaje. Odpracovaná doba, tarif, sražené zálohy na daň a soc.pojištění atd.

Moc děkuju za všechny rady. Docela dost mi to pomohlo. A ještě jednou se omlouvam za offtopic. Velké DÍKY všem :)