» Poradna » Notebooky

Vyplatí se SSD na notebook?

Dobré ráno, mám dotaz ohledně SSD disku na notebook, vyplatí se vzít SSD do notebooku? Když stál 20 000kč a SSD stojí kolem 1500-5000kč?specifikace:CPU:intel core i74510U 2.00GHz turbo 2.60GPU:nvidia geforce 850 4gbRAM:8GBDisk:1TVím, že to není nejnovější kousek, ale jestli je tu možnost zlepšit výkon tak proč to neudělat, samozřejmě nečekám nárůst 25% ale aspoň něco, ale záleží jestli se to vůbec vyplatí.děkuji.

Odpovědi na otázku

Má volný slot mSATA nebo M.2?

Nepřemýšlet a koupit co nejdříve kvalitní SSD. Vše ostatní je stále slušně výkonné na práci.

Výkon je dán procesorem a RAM, SSD disk vám zrychlí start OS a načítání větších souborů či programů. Další otázka je zda na něj je v NB volné místo. Můj osobní názor: nestojí to za to.

To teda rozhodně stojí. Kdo nezažil, neuvěří :)

Opak je pravda ! Stojí to za to ! Vymeniť HDD 1TB /naozaj neviem na čo je v NB, asi iba preto , že je lacný a jesť to nepýta / za minimálne 250GB SSD /aj viac/. Vymenil som to u všetkých našich NB a získali "novú mladosť" !

S tou výměnou bych nesouhlasil, spíše doplněním o SSD. Sám jsem taky měl v ntb 1TB HDD 7200ot a do M.2 jsem dal SSD (256GB) a je to jedna z nejlepších investic.

Koľko % NB má M.2 ? Ty tu operuješ s M.2 ako HDD? On má starší počítač , kedy sa možno ani M.2 nemontovalo....

Netyvole. Internet je úplně plnej toho, proč právě do notebooku SSD, a ty se tady zeptáš.

to záleží na několika věcech - jaký je stávající hdd, pokud 5400ot. tak určitě vyměnit. A je otázkou za co. Pokud ho máš zaplněn jen zčásti a nepředpokládáš že bys ten terabajt využil tak postačí menší ssd - 256-512GB. Pokud využijete víc jak 500GB tak bych doporučil WD Black 1TB. Sice to nebude takové zrychlení jako se SSD ale oproti 5400ot. "cold storage" to bude i tak o něčem jiném.

On tam má HDD 1TB ! Za čo to chceš meniť ? Rozdiel v rýchlosti HDD a SSD je 1000% ! Pre vás nepodstatné ? Aj to najpomalšie SSD je nedobehnuteľné pre každá super HDD !

Bože tak ať dá HDD místo mechaniky. PC bez SSD je dnes tragédie. A nebo si z něj udělá externí disk, ty filmy to přežijí.

to je omyl, levná TLC SSD daleko od rychlých hdd nejsou. Záleží také na údržbě, která pochopitelně u ssd odpadá. A i u toho ssd se musí dodržovat určité zásady, třeba že jim vadí přílišné zaplnění - viděl jsem ssd co při zaplnění na 90% vykazovalo stejný ne-li horší výkon jak plotnový 5,4K disk.

A který to byl? Některý ze superlevných TLC bez vyrovnávací paměti?Dostat z SSD horší výkon než má HDD, dá hodně práce.

jak komu, často se to daří BFU tak že ani profík mnohdy nechápe jak....Taky jsem nevěřil že v tom je SSD (120GB, snad Kingston?, už nevim), ale klasika - na plocha plná fotek a dalších maličkých souborů, pak byl horor jen nastartovat Windows.

Plocha je složka jako každá jiná. Na rychlost startu, ani nic dalšího, nemá vliv. Jen to působí jako bordel.Start většinou natahuje hlavně "optimalizovaný" systém zásahy BFU pomocí hromady "zlepšovačů", které si ideálně každý přidají svého agenta, který startuje při startu. Pro BFU je nejlepší, když nemají admin práva a ve svém vlastním PC si nemohou ani prdnout.

WiQiX: tuto poradnu sem tam navstevujem uz par rokov a viem triedit odpovede radcov. Teba som bral ako znaleho, ale za vyrok:"Plocha je složka jako každá jiná. Na rychlost startu, ani nic dalšího, nemá vliv"som Ti dal minus.1. ze je zlozka (adresar) Plocha vynimocna sa da docitat aj v specifikacii na stranke MS2. zlozka Plocha, je vynimocna aj tym, ze ako jedina dokaze zobrazovat ikony z viacerych adresarov (Current User, Default User, Administrator).(mnozstvo dotazov : nejde mi zmazat ikona z Plochy - ked je uzivatel prihlaseny v inom profile).3. "Na rychlost startu, ani nic dalšího, nemá vliv"Modelova situacia: a) dam si na Plochu 200 obrazkov (ja smozrejme nie)b) 200 obrazkov mam v adresary D:/ ObrazkyV pripade a) bude system nacitavat 200 obrazkov na Ploche (bez ohladu, ci ich chcem zobrazit),V pripade b) system pri starte nezaujima, co mas v adresary D:/ ObrazkyAle v pripade a), ked si otvoris nejaky program (napr. Word), napises nejake pismenka a potom ho ukoncis, tak sa "fokus" vrati na Plochu a prebehne "refres" (200 obrazkov).Tak preboha zabudnite, ze "Plocha je složka jako každá jiná"Ne. Neni, je to specialna systemova zlozka (viz MS).

Ano, obrázky na ploše se musí načíst. Plocha je prakticky otevřená složka.Ale reálně* to na rychlost vliv nemá. *Mluvím o moderním PC s alespoň nějakým výkonem (cca od C2D dál), nikoliv o prehistorických PC, u kterých mělo smysl i přepínání do vzhledu Win95 a vypnutí pozadí na ploše.

Mimochodem, abych jen neplácal, tak jsem si tvůj scénář vyzkoušel a rychlost načtení systému i jeho používání je úplně stejné, ať mám plochu úplně prázdnou nebo tam nahrnu 200 fotek (864MB). Měřil jsem to cca 10x každý scénář a čas se pohyboval +-pár sekund nastejno, nezávisle na tom, zda tam fotky jsou nebo ne.A abys neřekl, že je to díky SSD, tak moje plocha je přemapovaná na druhý disk, který je jen obyčejný notebookový HDD (starší 750GB).PC se začalo sekat až když jsem tam nahrál tisíce fotek (mnoho GB) a rozházel je přes 3 monitory. Takže ano, vliv tam je, ale až když to opravdu brutálně přeženeš a naházíš tam toho tolik, že to ani nejde zobrazit.

"Ale reálně* to na rychlost vliv nemá. *Mluvím o moderním PC s alespoň nějakým výkonem (cca od C2D dál)"To je ale blbost. Samozrejme ze novsia rychlejsia zostava rychlejsie reaguje (to neni objavenie Ameriky).Stejne to zatazuje zbytocne system a neni to len start systemu ale aj kazdy refres.---------------------------------------Moj povodny nesuhlas z tvrdenim : "Plocha je složka jako každá jiná"stale trva. Nieco som naznacil v bode 1) aj v bode 2).

Slovíčkaření, ale nic to nemění na tom, že reálně se to u dnešních PC nijak neprojevuje.

Jen aby nedošlo k omylu, já ti to mínus nedal:https://ctrlv.cz/shots/2017/09/03/mFiz.png

Prajem Ti pekny den"Jen aby nedošlo k omylu"Tak sme si pokecali, urcite nemam nic proti Tebe a Tvoje znalosti a ochotu poradit urcite kvitujem.Ale si budes na mna zly, ale na definicii : "Plocha je složka jako každá jiná"sa nezhodneme.

A v čem se podle tebe liší od jiné otevřené složky? Krom tohoto:- nejde zavřít- nemá posuvníky, takže nezobrazí více bordelu, než se na ni vejde Ta druhá vlastnost prakticky limituje BFU v zaplácání plochy tunou bordelu, která už by se reálně projevit mohla.

Napriklad tym, ze Plocha, je vynimocna tym, ze ako jedina zlozka dokaze zobrazovat ikony z viacerych adresarov (Current User, Default User, Administrator).(pisem to hore)Ale na stranke MS najdes presnejsie specifikacie.Naozaj si myslis, ze to budem opisovat zo serveru MS?

Já si ntb bez SSD neumím představit. Dal jsem ho i do asi 8-10let starého ntb s Core 2 Duo, který používá jeden důchodce, kterému je skoro 90. Moc toho s ním neumí. Jen občas koukne na něco na netu nebo na fotky. O výměně disku jsem mu nic neříkal, ale změnu sám poznal a byl z toho příjemně překvapený.SSD odstraňuje všechny ty menší i větší prodlevy, kvůli kterým má člověk chuť prohodit PC oknem. Tak na nic nečekej a vyměň to. Uvidíš sám. Pokud potřebuješ i místo a nemáš mSATA nebo M.2 čistě pro SSD, můžeš HDD dát místo mechaniky (pokud ji tam máš).

1) Máš noťas, jehož současnou cenu můžeš koupí drahého SSD disku zdvojnásobit. To na první pohled nevypadá rozumně. Ale když zvážíš, že SSD disk můžeš kdykoliv později přendat do nového noťasu nebo PC, už to tak neefektivně nevypadá, že? 2) SSD disk nezlepší ani výpočetní výkon noťasu ani jeho výkon grafický. Ale podstatně zlepší rychlost reakcí. Takže 150 stránkový návod v .pdf formátu nebo 50-stránkový ceník v Excelu jsou otevřené hned - nebudeš čekat jako teď. Dokonce i přepínání webových stránek v prohlížeči se zrychlí. O spouštění OS ani nemluvě. Jestli na to máš, udělej to hned. Kup třeba: https://www.alza.cz/crucial-mx300-275gb-d4399... To je takový rozumný kompromis mezi velikostí a cenou.

Podle toho co jsem tady četl tak by bylo rozumné koupit SSD, určitě si ho i koupím. Jinak zatím nedokážu říct jestli mám volný slot, ale jestli jde zaměnit SSD místo DVD mechaniky tak ani nebude potřeba.Ohledně toho slotu, za těch téměř tří let jsem montoval zadní kryt jen dvakrát a nějak se mi povedlo strhnou hlavičku u dvou šroubku, tak skusím ješte jeden šroubovák a jestli to nezabere nezbyde než je opatrně odvrtat.Jinak ješte jednou děkuji.

Co teda máš za notebook? Podle toho ti poradíme, zda má mSATA nebo M.2 nebo nic.

https://www.alza.cz/gaming/lenovo-ideapad-z50... nejsem si moc jistý protože těch verzí je zpousta a tenhle je asi nejblíž.

Kód modelu (PN) bude někde vespod na nálepce. Ale podle tohoto se obávám, že je tam pouze krátký M.2 s kartou Wifi: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/leno... Takže buď výměna mechaniky za box a přesunutí starého HDD do něj + vložení SSD místo původního disku. Nebo zbývá koupě velkého (500 GB a větší) a drahého SSD.

Jednoznačne áno.Ja som to urobil na podstatne slabšom ntb. Okrem cca 7sek. štartu Windows10 ide každý program svižnejšie. A starý disk ak nemá miesto v ntb môžeš stále použivať ako externý, cez usb port.