» Poradna » Mobily

Vyplatí se renovace EOS350D?

Ahoj. Chtěl bych se zeptat Vás co tomu rozumíte, jestli se to vyplatí. fotoaparát Canon EOS 350D vs. Nikon Coolpix B500. Já osobně to nedokážu porovnat co lépe fotí, proto se ptám odborníků.Vyplatí se zaplatit za vyčištění těla Canonu od zrnka prachu co je vidět na světlých fotkách + nové akumulátory, nebo je už lepší ten Nikon B500?Canon EOS 350D ( objektiv EFS 18-55mm, objektiv statický 50mm ) vs. Nikon Coolpix B500Fotím hlavně vnitřky objektů (urban exploring) + temné místnosti ze stativu.Děkuju moc za odpovědi :)

Odpovědi na otázku

pominu-li citlivost čipu v tom Eosu, tak ten Nikon je ultrazoom s pevně namontovaným objektivem světelnosti 3 - 6.5, což je v interiérech a za špatného světla mizérie. Na ten Canon dostaneš jiný objektiv a ten 50 mm by mohlo být něco jako:https://objektivy.heureka.cz/canon-ef-50mm-f-1_8-stm/takže světelnost znatelně lepší.Akumulátory nemusíš mít origo, můžeš vzít Avacom:https://www.avacom.cz/modely/fotoaparaty/canon/...

řekněmě, že do toho nechci investovat jako do nový objketivů. Co tedy fotí lépe?

Proč to nezkusíš? To chceš ten Nikon kupovat ??? Oboje tedy nic moc. Co je pro tebe "lépe" ???350D bude lepší při vyšší citlivosti, obzvlášť s tím 50 mm (ale ten se do interiéru zrovna nehodí).Dají se koupit "čistící sady" na čip, pokud jsi manuálně zručný, měl bys to zvládnout. Pokud používáš program Canon DPP (zpracování RAW, což bys měl používat), tak je tam něco jako "automatická retuš" prachu na čipu.

Mám oba, ale nevím který používat. Dělám to nastřídačku.Jde mi o to, který z nich je lepší v rukou amatéra :)

Ty jsi nesvéprávný, že to nemůžeš zkusit? Nebo retardovaný? Snad vidíš, co ti dá lepší fotky. A jestli to nevidíš, tak je to úplně jedno, použij ten, který je ti pohodlnější.

V rukou amatéra je to úplně jedno.

Používám dodnes EOS350 jako druhý přístroj i pro profesionální focení. Důležitý je dobrý objektiv, mezi APS-C zrcadlovkami zas tak markantní rozdíl v kvalitě obrazu není, aby to při běžném použití vadilo. Vyčistit čip zvládneš při troše šikovnosti a opatrnosti sám. Doporučuji čisticí sadu s "lepivou gumou", třeba takovou: https://www.megapixel.cz/eyelead-sada-na-cisteni-s... . I když v Číně se konkrétně tato dá pořídit za zlomek ceny

no oboje je relativně mizerné... Canon pamatuje krále klacka jak citlivostí (může hodně vadit) tak rozlišením (což vůbec nemusí vadit). Pokud fotíš na stativu a statické věci, tak to můžeš hodně ovlivnit expozicí + pořídit spíše kvalitní široké sklo dle potřeby... . Pouvažuj o upgradu techniky, protože dnešní "zrcadlovky" jsou citlivostí hodně jinde. Foť do RAWu, tam se dá hodně zachránitA pokud to nepoznáš, tak jsi šťastný člověk, který nebude sypat prachy do fototechniky :)

Do třistapadesátky bych nešel. Je to starý typ, má na dnešní poměry zastaralý obrazový procesor a snímací senzor. Dnešní snímače mají znatelně lepší parametry než ty co se používaly tehdy.