Vyplatí se investice do RAM? Jaká je rozšiřitelnost herních PC?

Mám již několik let z Alzy PC označený jako herní - Acer Nitro, procesor i5-8400, RAM 8GB, grafická karta GeForce GTX 1050Ti. Typ základní desky nevím.Vyplatí se u této sestavy investice do rozšíření RAM na 16GB nebo ostatní komponenty jsou tak špatné, že to nemá smysl? PC je používán zejména na hry a běžnou činnost (internet, film, sledování TV atd.).Dále se ještě zeptám....jsou tato PC, označovaná jako herní, snadno rozšiřitelná? Tj. mají několik slotů pro RAM? Lze připojit současně disk SSD i HD?Předem všem moc děkuji za rady!

Odpovědi na otázku

Možnost upgrade ti dává ta tajná deska. Pokud má 2 sloty, umí až 2x16GB, pokud 4, tak 4x16GB.8GB v PC na hry moc není. Upgrade na 16GB smysl má.

Díky!Je nějaká možnost jak jednoduše zjistím tu základní desku?

Je to na ní napsáno a stejně tak ti to ukáže každý diagnostický SW. Třeba HWiNfo.

Skříň raději otevírat nechci, když tomu moc nerozumím.Myslel jsem, jestli se k tomu typu základové desky nedá nějak proklikat v rámci Windows.

Viz druhá část věty.Ale pokud do toho nepolezeš a bude ti to tam dávat servis, tak mu stačí říci hen to, že chceš RAM navýšit na 16GB a on už si vše potřebné zjistí sám.

To doplnění paměti bez otevření skříně stejně nepůjde.

Aha, já myslel, že bych to tam narval nějak průduchy u ventilátoru

Tak HWiNFO zde: https://ctrlv.cz/NiGu

Tak to je ta jednodušší varianta. Máš tam 1x8GB, takže doplnění o druhý modul je jednoduché. Navíc deska by měla mít 4 sloty, takže stále budeš mít v rezervě další dva volné sloty, kam můžeš časem přidat ještě další dva 4GB, 8GB nebo 16GB moduly, kdyby to bylo potřeba.

Děkuju!

Ještě jeden.....možná hloupý poddotaz....je nějaký rozdíl, jestli mám připojeno jako RAM 2x 8GB nebo 1x 16GB?

2x8 GB by mělo být lepší než 1x16 GB, ale rozdíl je tak malý, že to nepoznáš.

Díky!

Při dvou modulech funguje Dual channel, který zvedá paměťovou propustnost. Takže 2x8 je lepší než 1x16. Ale v praxi se to moc ukázat nemusí.Pokud tam teď máš 1x8, přikup jen druhý stejný modul.

Díky!

Rozsiritelnost je relativna.. mas tam kancelarsky procesor 4 generacie dozadu, z roku janeviem 2017? Do tej dosky sa neoplati nic lepsie kupovat. Avsak, ak to bola kvalitna doska v tom case, je pravdepodobne, ze tam osadis 9700K, co ti da asi tak 50% vykonu naviac. https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-8400-vs-... . Ak to bola lowend doska, tak ten procesor bude nad jej sily - chvilu pojde, ale odfajci ju.

aha, beriem spet... mas znackovy OEM Acer, takze to asi nerozsiris. Zalezi na tom, ci Acer predaval tu tvoju dosku s 9700k, ak nie, nemusi mat v biose podporu.

Pořád lepší i5 8. generace než 7., kde mělo jen 4 jádra. Z hlediska her je hlavní problém ta 1050 Ti a 8GB RAM tomu také moc nepřispívá. Výměna CPU nemá smysl, nic moc by reálně nezískal. Výměna grafiky by byla zajímavější, ale ne v OEM PC a dnes prakticky nereálná.

Ten "kancelarskej" CPU je vytizenej na 50% s jeho GPU:https://www.youtube.com/watchTakze i kdyz to osadi lepsim CPU narust vykonu bude temer 0 kdyz uz ted mu jede GPU na 100%..

A ohledne pameti tam vidis kolik ktera hra vyuziva, asi s zadnou v tom videu nepoznas rozdil jestli 8 nebo 16GB, osobne bych do DDR3 a tak stary sestavy uz neinvestoval..

Je to řada 8000 s DDR4. Poslední generace s DDR3 byl Haswell a Broadwell (4000 a 5000).Ale jinak souhlasím, že 16GB RAM nemusí vzhledem ke své grafice reálně moc poznat.

Pak by to smysl melo i do budoucna, cenove uz dolu asi nepujdou a DDR5 budou jeste dlouho predrazeny nesmysl. Navic staci naky novy krypto vyuzivajici pameti a trh pujde do kytek

Zrovna ted je plno cenovych akci na pameti..https://www.czc.cz/crucial-ballistix-red-16g...

uz je skoro iste, ze dalsia generacia intel bude tiez podporovat ddr4. Nema vyznam dnes rozmyslat nad ddr5.

predstavme si, ze sme v "normalnej dobe". 1660ti a doplnit ramku na 16, pripadne aj 32 by sa k tomu procesoru dalo. Kazdopadne to !! je !! kancelarsky procesor, to nevyvratis. Doba je vsak zla, kupovat grafiku dnes za tie ceny co su by som si rozhodne 2x rozmyslel.

1660super :) uz tak davno niesu, ze som zabudol ako sa volaju

1660Ti nebo super by uz byla na hrane(CPU i GPU na 100%) s jeho CPU:https://www.youtube.com/watchV normalni dobe by to byl super upgrade pro jeho sestavu..

1) Muzes sis stahnout aplikaci HWiNFO. Karta "summary", zkusit kliknout pod "Memory Modules", jestli je jich tam vic. Potom udelat screenshot a poslat pres nejakou sluzbu, jako treba ctrlv.cz Z toho pozname, co v tom pocitaci mas a budeme ti schopni neco poradit.2) Urcite bych uvazoval pouze o rozsireni na 16GB, ne vic. Hlavne v pripade, jestli tam mas jeden 8gb RAM modul nebo nemas ssd disk (dual channel a swap). Oboji je chyba, ale u nejakeho levneho Aceru by me to neprekvapilo. Pokud mas ssd a 2x4GB moduly, tak budes muset kupovat 16gb a ne jen 8gb (1600kc vs 800kc). Obecne prinos bude minimalni u vetsiny her co na tom jdou spustit vzhledem ke graficke karte. ---------Mimochodem pokud mas mechanicky plotnovy disk, tak by byl asi nejvetsi upgrade ssd disk... Obecne SSD pripojit jde vic, zase zalezi na desce, kolik ma SATA konektoru (plochy pasek k disku) a jestli na dratech ze zdroje jsou volne sloty na dalsi disk.Pridani pameti je opravdu jednoduchy zakrok, kdokoliv trochu schopnejsi s pocitacem to zvladne. A kdyz kouknes na video na youtube, tak bys to mohl zvladnout taky. Ale mozna v nejakem kamenem obchode to udelaji zdarma...Rikam si, ze bys to mohl otevrit a vyfotit. Staci odsroubovat bocnici, to se fakt snad neda skazit. Lip pak muzeme poradit.

Moc díky!HWiNFO zde: https://ctrlv.cz/NiGuSSD disk chci, a protože si nevěřím, že bych to dokázal sám, chci to dát do servisu a nechat udělat současně s tím rozšířením RAM. Aktuálně mám zřejmě 1TB HDD (ač ve Správci úloh, záložka Výkon mi to píše Typ SSD). Disk je plný, takže potřebuji rozšířit a nic jiného než SSD mi nedává smysl. Jen tedy přemýšlím, zda jít do SSD 1TB nebo 0,5TB. V PC mám již od koupi i Intel Optane. Pokud koupím SSD, má smysl nechávat tam i to Intel Optane?Vím, že ta grafická karta není žádný zázrak, ale nejsem nějaký vyloženě pařmen, co by musel hrát nejnovější tituly na maximální detaily. Jediná hra, která mě odradila od koupi kvůli té slabší grafice byl Microsoft Flight Simulator. Myslím, že i na té mé starší grafice rozjedu většinu nových her za cenu snížení kvality zobrazení a PC nepoužíváme čistě jen na hry.....no a při těch současných cenách grafických karet mi přijde nesmysl kupovat k tomu zbytku za nemalé peníze novou grafiku. Chci nyní upgradovat tu RAM a SSD a za několik let pořídit kompletní nové PC.

doplnit druhou paměť 8GB, disk máš plotnový 1TB a "SSD" je Intel Optane (jakoby disková cache). Co jsem koukal, motherboard (základní deska) je spešl, nicméně jsou na ni dle obrázku 4 sloty na paměti.... grafiku za rozumné peníze neseženeš

Děkuju!

8400 ti ještě poslouží. upgrade na 16 GB ram (teď je za sloušnou cenu Kingston Fury), 1tb ssd (měl bys mít NVMe slot na desce) a třeba za rok novou grafiku. Počkal bych na RX 6500 či RTX 3050. Záleží ale, jak se srovná trh. Případně koupit starší GTX 1660 (gddr5, super, ti), RX 5500 8gb, RTX 2060 (normal, super), RX 5600XT. Nebo šáhnout po RTX 3060, RX 6600 (normal, xt). Teď GPU nemá smysl pořizovat. V obchodech nedostupné nebo za šílené ceny.

pred chvilou tu bola pani, ze chce synovi na vianoce dobry herny pocitac. Ze aky mate rozpocet?? 1000€ Tak jej vravim, OK, graficku kartu mame, a co ostatne?

Prosty clovek netusi, jaky cenovy karambol u GK nastal. Takze je tahle situace naprosto bezna.

tak sme jej nasli aj za 1000 - i3f, 1650. Potom jemne pod 1500 5600x+6600xt; jemne nad 1500 3600x+3060.

Dobře, děkuji!