Vyplatí se dnes nakupovat komponenty? (obecná diskuze)

Zdravím,Chci obnovit komponenty ve svém PC, nebo možna rovnou postavit nový PC. Určitě budu měnit CPU, MB, RAM a zdroj. Nestavím stroj za desetitisíce, ale řádově za ty komponenty co jsem vypsal bych chtě dát do 15 tisíc max. Na výměnu nijak nespěchám, ale samozřejmě bych to chtěl nejlíp hned. Vzhledem k světové situaci a dopadu na výrobu, kde grafiky nejsou nebo jsou předražené, a obecně ceny komponentů stouply.Vyplatí se nyní kupovat komponenty? nebo počkat? jaká je případně Vaše prognóza vývoje trhu? Spousta z Vás dělá v oboru denně, a proto mě Váš názor zajímá. Nechci tady poutat válku Intel vs AMD apod, ale opravdu jen obecnou diskuzi a názory.Děkuji

Odpovědi na otázku

Není na co čekat. Pokud chceš, nakupuj. Jediný problém je s grafickými kartami, jinak vše ostatní se koupit dá. Ještě je trochu omezená dostupnost CPU od AMD, ale pokud nestavíš raketu, tak není problém nějaký použitelný procesor sehnat.

Akorát, co jsem si všiml, tak se úplně vypařily Ryzeny s IGP... Tak nevím, jestli má AMD problémy s výrobou, není poptávka, nebo se jim něco nepovedlo... Což by třeba u mne znamenalo zůstat na Intelu, nebo pořídit nějaké dedikované zobrazovadlo...

Tak ona predne i nabidka od AMD je velmi slaba, coz je velka skoda. (Modelu s IGP neni mnoho, prichazeji pozde, pomalu je inovuji, uplne chybeji nektere modely, ktere by jiste byly atraktivni..) A s dostupnosti je to taky dost na levacku.Meli by na tom zapracovat.

Jsme ve válce, zvítězí ten co přežije.

Za 15k se to dá poskládat i s 5600X, která je zrovna skladem, není na co čekat

CPU/MB/RAM a zdroj asi není problém. Nejspíš ani disky nejsou problém. V dnešní době je problém jen a jen grafická karta. Takže dokud nebudeš měnit grafiku tak ten zbytek vyměnit můžeš a ceny jsou celkem normální. Pokud vím tak dnes žádné zvláštní faktory nejsou, jako tomu bylo dříve. Vzpomínám si že jak byla z důvodu povodně vyplavená nějaká továrna kdesi v asii tak cena disků vyletěla nahoru. Stejně tak si vzpomínám na období kdy se nestíhaly vyrábět DDR4 paměti a taky byla cena dvojnásobná oproti normálu. Ale teď nic takového není. Jen korona a to myslím nijak zásadně výrobu nenarušuje.